نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی:

اشتغال و اقتصاد در قطب معادن خراسان‌جنوبی کمرنگ است/ توجه به فرآوری مواد معدنی در نهبندان

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه شهرستان نهبندان قطب معدنی استان است متاسفانه نقش معادن در بحث اشتغال و اقتصاد شهرستان کمرنگ است که باید بیش از این مورد توجه باشد.

نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: شهرستان نهبندان یکی از شهرستان‌های استان است که دارای معادن زیادی بوده و به عنوان قطب معادن استان شناخته می‌شود.
وی با بیان اینکه در این شهرستان معادن زیادی داریم، افزود: برخی از معادن این شهرستان فعالیت کندی دارد و نیمه فعال است.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برخی از معادن شهرستان نهبندان از جمله سنگ آهن و گرانیت کار می‌کنند اما فعالیت آنها کند است.
افضلی عنوان کرد: یکی از دلایلی که فعالیت معادن به کندی پیش می‌رود هزینه‌های زیاد برق و استخراج است به واسطه اینکه برق معادن دیزلی بوده و صنعتی نیست هزینه های زیادی دارد.
وی خاطرنشان کرد: معدن مس ماهور در شهرستان نهبندان تعطیل است و معدن سیلیس در حال آغاز بکار کردن است.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهرستان نهبندان پتانسیل معدنی زیادی داشته و نیاز به توجه دارد، گفت: بحث اکتشاف برای این منطقه باید سریعتر صورت گیرد که به وضعیت معادن شهرستان رسیدگی شود.
افضلی از تعطیل بودن معدن کرومیت طبسین خبر داد و افزود: بحث واگذاری این معدن مطرح شده و نیاز به توجه ویژه ای برای آغاز بکار مجدد دارد.
وی اظهار کرد: پتانسیل‌های معدنی در شهرستان نهبندان پتانسیل‌های نهفته‌ای است که باید علاوه بر برداشت مواد معدنی فرآوری آن صورت گرفته و منجر به اشتغال‌زایی شود چراکه با خام فروشی مواد معدنی چیزی دست مردم منطقه را نخواهد گرفت.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر کارخانه های فرآوری در کنار استخراج مواد معدنی فعالیت داشته باشد بر اقتصاد منطقه و اشتغال زایی تاثیرگذار خواهد بود.
افضلی تصریح کرد: باید نسبت به معادن استان به ویژه شهرستان نهبندان بیشتر کار شود و سرمایه گذار بیشتری جذب شود که باعث رونق شهرستان شود.
وی گفت: با توجه به حجم ذخایر مواد معدنی که در منطقه وجود دارد باید بحث فرآوری و برداشت آن مورد توجه باشد.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرستان نهبندان قطب معدنی استان است متاسفانه نقش معادن در بحث اشتغال و اقتصاد شهرستان کمرنگ است که باید بیش از این مورد توجه باشد.
انتهای پیام/۱۲۷