رئیس اداره امور اصناف و تشکل‌های صمت خراسان جنوبی مطرح کرد

اشتغال ۸۵ هزار نفر در بخش اصناف خراسان جنوبی

آریانفر گفت: در ۳۴ هزار واحد صنفی خراسان جنوبی، اشتغال ۸۵ هزار نفر رقم خورده است که بیشترین حجم کسب و کار استان را شامل می شود.

به گزارش خاورستان، مظفر آریانفر در گفت‌وگو با شبستان اظهار کرد: در استان خراسان جنوبی ۳۴ هزار واحد صنفی فعالیت دارد.
رئیس اداره امور اصناف و تشکل‌های صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه این تعداد صنف برای بیش از ۸۵ هزار نفر در بخش اصناف استان شغل ایجاد کرده است، افزود: بیش از ۴۵ درصد اشتغال اصناف مربوط به مرکز استان هست.
آریانفر تصریح کرد: بیشترین حجم کسب و کار استان را در بخش اصناف داریم ولی دولت به این بخش توجه کمتری کرده است چراکه همزمان با شیوع بیماری کرونا؛ اصناف خراسان جنوبی بیشترین خسارت و هزینه ها را در پی تعطیلی واحدهای خود متحمل شده اند.
وی عنوان کرد: طی بررسی های انجام شده از تعداد ۳۴ هزار واحد صنفی در استان، هشت هزار و ۸۰۰ واحد صنفی به صورت مستقیم از همان ابتدا درگیر بیماری کرونا و خسارات مستقیم دیده اند.
رئیس اداره امور اصناف و تشکل‌های صمت خراسان جنوبی با اشاره به تسهیلات سامانه کارا که مربوط به وزارت کار است، بیان کرد: از اصناف استان تنها، یک هزار و ۵۱۸ نفر توانستند در سامانه کارا ثبت نام و موفق به اخذ تسهیلات شوند.
آریانفر مجموع تسهیلات پرداختی از طریق سامانه کارا به اصناف استان را ۱۵٫۵ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این مبلغ پرداختی نسبت به اصناف آسیب دیده ناچیز است، اما اصناف در بخش تعطیلی واحدهای خود و برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا خوب عمل کردند.
وی از همراهی بیش از ۹۵ درصدی اصناف خراسان جنوبی در رعایت محدودیت های کرونایی خبر داد و گفت: همکاری اصناف استان در رعایت پروتکل های بهداشتی نسبت به بقیه استان فراگیرتر و جدی تر بود.
رئیس اداره امور اصناف و تشکل‌های صمت خراسان جنوبی به مشارکت خوب اصناف در تولید ماسک مورد نیاز استان از همان ابتدای شیوع بیماری کرونا اشاره و تصریح کرد: افراد زیادی برای رفع نیاز استان به صورت صنفی با نظارت دانشگاه علوم پزشکی اقدام به تولید ماسک کردند که در حاضر فعالیت این واحدهای کارگاهی به دلیل اشباع بازار، کمتر شده است.
انتهای پیام/۴