وزیر جهاد کشاورزی در خراسان جنوبی؛10/ استاندار خراسان‌جنوبی:

اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی وعده داده شده جهانگیری برای عشایر تخصیص پیدا کند/ سازمان‌های مستقل زرشک و عناب راه‌اندازی شود

معتمدیان گفت: در بحث تأمین آب محلات عشایری اقدامات انجام شده اما اگر رقم ۵۰ میلیارد تومان اعتبار وعده شده معاون اول رئیس جمهور از محل اعتبارات ماده ۵۶ تخصیص پیدا کند، شاهد تحول در این محلات خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی شب گذشته در دیدار تشکل‌ها، فعالان و نخبگان کشاورزی استان خراسان جنوبی با وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: سازمان‌های مستقل زرشک و عناب در خراسان جنوبی راه اندازی شود چراکه با راه‌اندازی این سازمان‌های مستقل، مدیریت دو محصول راهبردی زرشک و عناب و سیاست گذاری در راستای تأمین نیازهای کشاورزان به استان سپرده می‌شود.
وی با بیان این‌که راه‌اندازی این سازمان‌ها، دست دلالان و واسطه‌ها را کوتاه می‌کند و منافع بسیاری برای کشاورزان خواهد داشت، افزود: نمونه این کار در محصول چای با راه‌اندازی سازمان چای و در آذربايجان غربی نیز برای محصول سیب این سازمان راه اندازی شده است.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: تزریق سهمیه ویژه نهاده‌های دامی در دو مرحله و صدور مجوز واردات شتر از مرز پاکستان برای سرعت بخشیدن به روند اجرای طرح هاب منطقه ای شتر از جمله توجه های وزارت جهاد کشاورزی به استان است.
معتمدیان عنوان کرد: در سال گذشته ۶۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب اعتبارات آبخیزداری به استان تزریق شد که این رقم در مقایسه با اعتبارات سنوات قبل از آن بسیار قابل توجه است.
وی به سفر سال گذشته جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و حجتی وزیر وقت جهاد کشاورزی به استان اشاره کرد و گفت: در این سفر ۲۰۰ طرح آبخیزداری کلنگ زنی شد ه در کمتر از ۶ ماه به بهره‌برداری رسیده است همچنین در راستای اجرای این طرح‌ها، قنوات زیادی احیا و شاهد مهاجرت معکوس به روستاها بودیم.
استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در بحث سیستم‌های نوین آبیاری نیز طی سال گذشته ۱۳ هزار هکتار از اراضی به این سیستم مجهز شده است.
معتمدیان عنوان کرد: با توجه به عنوان کردن نامحدود بودن اعتبارات در بخش های مختلف کشاورزی در جلسات مکرر سال گذشته توانستیم اعتبارات بیشتری جذب کنیم.
وی با بیان این‌که یکی از رویکردهای مهم در برنامه‌های سال گذشته تمرکز بر منابع ملی بود که شاهد برکات خوبی بود به قدامات انجام شده در حوزه عشایری اشاره کرد و گفت: در همین راستا، امسال دو مجتمع بزرگ آبرسانی در شهرستان های نهبندان و زیرکوه افتتاح شده و به زودی با حضور رئیس سازمان امور عشایری کشور، مجتمع دیگری در بخش دستگردان شهرستان طبس کلنگ زنی خواهد شد.
استاندار خراسان جنوبی گفت: عشایر در تولید، امنیت و توسعه استان نقش مهمی دارند لذا از وزیر جهاد کشاورزی درخواست میشود برای تامین نیازهای اولیه عشایر همکاری شود.
معتمدیان خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که می توان برای عشایر انجام داد، توزیع پنل خورشیدی است که میتواند بخشی زیادی از مشکلات آنها را کاهش دهد.
وی اظهار کرد: در بحث تأمین آب محلات عشایری اقدامات انجام شده اما اگر رقم ۵۰ میلیارد تومان اعتبار وعده شده معاون اول رئیس جمهور از محل اعتبارات ماده ۵۶ تخصیص پیدا کند، شاهد تحول در این محلات خواهیم بود.
استاندار خراسان جنوبی به احداث هزار هکتار گلخانه در استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر حجم گلخانه‌های استان حدود ۶۰ هکتار است اما در برنامه داریم طی دو سال این رقم را به یک‌هزار هکتار برسانیم.
معتمدیان بیان کرد: درصورت مساعدت بانک کشاورزی و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان، در دهه فجر امسال شاهد بهره‌برداری از این پروژه خواهیم بود.
وی با تأکید بر این که خراسان جنوبی اولین استانی است که سند سازگاری با کم آبی را تدوین و تصویب کرده، گفت: تغییر الگوی کشت، ایجاد گلخانه، اجرای طرح های آبخیزداری و… از پیامدهای این سند است.
انتهای پیام/۱۲۷