استاندار خراسان‌جنوبی مطرح کرد

اعتبار ۷۵ هزار میلیارد تومانی دولت برای حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا

معتمدیان گفت: دولت برای حمایت از مشاغل به شدت آسیب دیده از کرونا ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته و لازم است برای بهره‌برداری بیشتر مشاغل و بنگاه‌های ذینفع از این فرصت، اطلاع رسانی گسترده‌تری صورت گیرد.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، اظهار کرد: همچنان مهمترین توصیه‌های ستاد ملی کرونا، زدن ‌ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شستن دست‌ها به عنوان اصلی ترین عوامل در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا است.
وی با اشاره به آخرین اطلاعات ارائه شده درخصوص آمار مبتلایان به بیماری کرونا، گفت: آمار مبتلایان به این بیماری در سطح دنیا از مرز ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر عبور کرده و در کشور ما نیز آخرین آمارها حکایت از ابتلای بیش از ۲۶۰ هزار نفر و فوت ۱۴ هزار هموطن دارد.
استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: تحقیقات نشان داده از هر هزار نفر ۵۰۰ نفر مبتلای بدون علائم داریم که حضور این افراد چون از بیماری خود اطلاعی ندارند و بدون محدودیت با افراد مختلف در ارتباط می‌باشند، زنگ خطری جدی است.
معتمدیان با تأکید بر موارد گزارش شده در جلسه روز گذشته ستاد ملی تصریح کرد: طی ۵ ماه گذشته دو موج از بیماری را شاهد بودیم که یکی اواخر اسفند و اوایل فروردین ماه بود که مدیریت شد و موج دوم هم خرداد ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
وی رد و بدل کردن پول را به عنوان یکی از عوامل انتقال بیماری عنوان کرد و گفت: تأکید بر این است که برای جلوگیری از شیوع کرونا، تعداد کارتخوان‌ها در مراکز تجاری و اقتصادی بیشتر شود و چرخه تبادل پول نقدی از بین برود.
استاندار خراسان جنوبی به نگرانی‌های مردم از وضعیت مطب پزشکان، کلینیک‌ها و درمانگاه‌ها اشاره و عنوان کرد: باید ناظرین مرتبط در سازمان نظام پزشکی و دیگر حوزه‌های مرتبط به این موضوع ورود جدی تری داشته باشند و کنترل‌ها بیشتر شود.
شکایت مردم از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌ها/تمدید مدت ممنوعیت برگزاری تورهای گردشگری خارجی
معتمدیان گفت: در حال حاضر بیشترین حجم شکایت‌های مردمی از عدم رعایت پروتکل‌ها در نانوایی هاست که می‌طلبد کمیته نظارت بر این واحدها کنترل بیشتری داشته باشد.
وی با تأکید بر رعایت پروتکل‌ها در مساجد و مراکز مذهبی متذکر شد: با توجه به در پیش بودن ایام محرم و صفر، سیاستگذاری‌های کمیته امنیتی وزارت کشور، هفته آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد.
استاندار خراسان‌جنوبی از تمدید مدت ممنوعیت برگزاری تورهای گردشگری خارجی گفت و افزود: این محدودیت‌ها تا پایان تیرماه اعلام شده بود که بر اساس آخرین مصوبات ستاد ملی، این زمان تمدید شد و طی ماه‌های آتی ممنوعیت برگزاری تورهای گردشگری خارجی همچنان ادامه دارد.
معتمدیان اظهار کرد: مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر تمدید قراردادهای موجر و مستأجری، با پشتوانه دستگاه قضایی همچنان ادامه دارد.
استفاده از ماسک در جامعه به ۶۲ درصد رسید
وی با اثربخش خواندن اطلاع رسانی های صورت گرفته درخصوص استفاده عموم مردم از ماسک اظهار کرد: بررسی های کلی نشان می‌دهد در حال حاضر استفاده از ماسک در جامعه به ۶۲ درصد رسیده که نسبت به هفته قبل افزایش قابل توجهی داشته است.
استاندار خراسان‌جنوبی با تشکر از رسانه‌ها و مطبوعات به جهت همراهی در اطلاع رسانی‌ها، افزود: آمارها حکایت از این دارد که در ۶۲ درصد واحدهای صنفی، ۷۲ درصد صنایع و ۸۳ درصد ادارات و سازمان ها از ماسک استفاده می‌شود.
معتمدیان درخصوص افزایش رغبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز گفت: طبق آمار رعایت دستورالعمل‌ها که در ماه‌های گذشته کاهش یافته بود در شرایط فعلی به ۴۵٫۵ درصد رسیده که نشان دهنده توجه عموم مردم به رعایت ضوابط بهداشتی در مناطق مختلف است.
وی با تأکید بر ابلاغیه ستاد ملی کرونا از ممنوعیت برگزاری هرگونه همایش و مراسم تجمعی گفت و خاطرنشان کرد: کمیته نظارت باید از برگزاری این گونه مراسم ممانعت نماید و موارد از در مرتبه اول از طریق دانشگاه تذکر داده شود.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: اعلام موارد تخلف به وزارتخانه های مربوطه و ستاد ملی در دفعه دوم و برخورد قضایی درصورت تکرار موضوع از برخوردهای پیش‌بینی شده برای خاطیان این جریان است.
معتمدیان گفت: در بحث برگزاری نماز جمعه نیز تابع سیاست‌های ستاد ملی هستیم و اگر در مناطق قرمز و نارنجی ممنوعیت برگزاری اعلام شده باید از این قانون تمکین شود.
اعتبار ۷۵ هزار میلیارد تومانی دولت برای حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا
وی از تدبیر دولت برای پرداخت تسهیلات ویژه به بنگاه‌های به شدت آسیب دیده گفت و اظهار کرد: دولت برای این حمایت از این مشاغل ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته و لازم است برای بهره‌برداری بیشتر مشاغل و بنگاه‌های ذینفع از این فرصت، اطلاع رسانی گسترده‌تری صورت گیرد.
استاندار خراسان‌جنوبی از دستگاه‌های متولی خواست درخصوص شیوه‌های اطلاع رسانی بیشتر و بررسی موانع و مشکلات متقاضیان در روند ثبت نام و دریافت این تسهیلات اقدامات مؤثرتری انجام دهند.
انتهای پیام/۱۲۷