در پی انتشار خبر الحاق دانشگاه صنعتی بیرجند به دانشگاه بیرجند صورت گرفت؛

اعتراض نماینده مردم بیرجند به الحاق دانشگاه صنعتی و دانشگاه بیرجند/ این اقدام غیرمنتظره، خلاف وعده‌ها است

خسروی گفت: دی ماه 1399 در دیدار معاونت پژوهشی وزارتخانه با هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی بیرجند، قول داده شد فعالیت دانشگاه صنعتی بیرجند ادامه خواهد داشت اما اکنون اعلام کردند این دانشگاه با دانشگاه بیرجند ادغام می‌شود.

حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح ادغام دانشگاه صنعتی بیرجند با دانشگاه بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: خبر الحاق دانشگاه صنعتی بیرجند به دانشگاه بیرجند برای بنده به نوعی غیرمنتظره بود، چراکه چند ماه قبل، رئیس دانشگاه بیرجند در جلسه‌ای با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، طرح آمایش آموزش عالی را مطرح کرد، اما وعده داد که این موضوع فعلا در حد طرح است و اگر قرار باشد اجرایی شود، دانشگاه بیرجند اولین مجری طرح آمایش نخواهد بود.
وی افزود: اجرای این طرح در خراسان جنوبی، با اهدافی که ذیل نقشه جامع علمی کشور تعریف شده است مانند توزیع عادلانه منابع، ایجاد فرصت‌های برابر و جلوگیری از تجمیع امکانات، منافات دارد.
رئیس مجمع نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس اطلاعاتی که دارم، دانشگاه صنعتی بیرجند از سال ۱۳۸۶ به عنوان تنها دانشگاه صنعتی شرق کشور اعلام موجودیت کرده و اکنون دارای ۷۰ عضو هیئت علمی از دانش‌آموختگان برترین دانشگاه کشور و حتی خارج کشور است.
خسروی ادامه داد: این دانشگاه ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو در رشته‌های فنی و مهندسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد داشته است و با سرمایه هیئت علمی و دانشجویی که دارد، می‌تواند نقش موثری در زیرساخت‌های توسعه‌ای استان و سایر نقاط کشور داشته باشد.
وی بیان کرد: از طرف دیگر، آن‌چه که اکنون در شورای گسترش آموزش عالی تصمیم گرفته شده است در جلسه ۹۲۶ در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ بوده است. اما در ۵ دی‌ماه ۱۳۹۹ و در جلسه معاونت پژوهشی وزارتخانه در دیدار با هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی بیرجند، قول داده شده که فعالیت دانشگاه صنعتی بیرجند ادامه خواهد داشت.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به همین دلیل این تصمیم و وعده معاون وزیر با هم منافات دارد که در این خصوص به نظر می‌رسد معاون وزیر از آن جلسه و تصمیم اطلاعی نداشته و اگر هم اطلاع داشته، چرا چنین وعده‌ای مبنی بر ادامه فعالیت داده است؟
خسروی افزود: روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه‌جاری نیز این موضوع در مجلس، مورد اعتراض برخی از نمایندگان قرار گرفت و رئیس و نائب رئیس مجلس نیز وعده پیگیری داده‌اند.
وی گفت: با توجه به اعتراضات متعددی که از سوی نخبگان استان، اعضای هیئت علمی و کارمندان این دانشگاه در خصوص ادغام آن شده است، بنده به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نامه نوشتم و استدعا کردم که در خصوص حفظ استقلال دانشگاه صنعتی بیرجند دستور دهد و این طرح آمایش آموزش عالی از شهرستان‌های برخوردار شروع شود.
انتهای پیام/۷/ ۱۴/ ۴