مسئول بعثه‌ مقام معظم رهبری در امور حج خراسان جنوبی خبر داد

اعزام ۱۹ کاروان حج تمتع ازخراسان جنوبی در سال جاری

مسئول بعثه‌ مقام معظم رهبری در امور حج خراسان جنوبی از اعزام 19 کاروان حج تمتع از خراسان جنوبی در سال جاری خبر داد و گفت: از این تعداد 17 کاروان تشیع و دو کاروان اهل سنت است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت‌الاسلام و المسلمین مجتبی اوحدی‌ مسئول بعثه‌ مقام معظم رهبری در امور حج خراسان جنوبی شامگاه چهارشنبه در مراسم دیدار زائران حج تمتع خراسان جنوبی در سال جاری با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، اظهار کرد: در سال جاری، تعداد ۱۹ کاروان از خراسان جنوبی عازم سفر معنوی حج تمتع می‌شوند که ۱۷ کاروان مربوط به تشیع و دو کاروان مربوط به اهل سنت است.
وی ادامه داد: از تعداد مذکور، ۱۰ کاروان مربوط به شهرستان بیرجند و ۷ کاروان نیز مربوط به سایر شهرستان‌های خراسان جنوبی است.
مسئول‌ بعثه‌ مقام معظم رهبری در امور حج خراسان جنوبی مطرح کرد: هر سال برای زائران بیت‌الله‌الحرام جلساتی گرفته شده و از محضر بزرگان استفاده می‌کنیم و بسیار خرسندیم که امسال نیز توفیقی حاصل شد تا از محضر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند بهره‌مند شویم.
زائران ایرانی الگو باشند
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری امام جمعه موقت بیرجند نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت سفر حج و زیارت بیت‌الله‌الحرام، یادآور شد: توفیق این سفر شاید برای برخی افراد هیچ‌گاه پیش نیاید و شاید برای بعضی دیگر از افراد، فقط یک مرتبه پیش بیاید لذا زائران بایستی قدر این سفر معنوی را دانسته و از لحظه لحظه آن استفاده بهینه داشته باشند.
وی با بیان این‌که وقتی انسان عازم سفر حج می‌شود بایستی قلبش را از همه چیز خالی کرده و به خدا توکل کند، تصریح کرد: فردی که قرار است عازم سفر حج شود بایستی همه تعلقات دنیوی را رها کرده، تسلیم قضا و قدر شده و از دیگران حلالیت بطلبد‌.
امام جمعه موقت بیرجند ضمن اشاره به حج سال ۹۴ و حوادث فجیعی که در آن سال برای زائران مکه اتفاق افتاد، خاطرنشان کرد: با اندکی تأمل می‌بینیم که هیچ‌چیز به درد انسان نمی‌خورد و انسان، از یک لحظه بعد عمر خودش خبر ندارد.
مختاری از سفر حج به عنوان سفر بندگی خدا، یاد کرد و افزود: بر اساس فرمایشی از امام صادق(ع)، مؤمنان بایستی با یکدیگر مهربان و خوش‌رفتار باشند.
وی ادامه داد: زائر بیت‌الله‌الحرام قبل از عزیمت به این سفر سراسر معنوی، باید توبه کرده و خودش را از هرگونه ارتباط با غیر خداوند جدا کرده و لبیک گویان، به چنگ آویز محکم الهی چنگ بزند.
امام جمعه موقت بیرجند با بیان این‌که زائر خانه خدا بایستی در “عرفات” به خطاهایش اعتراف کند، متذکر شد: وی همچنین بایستی در “مزدلفه”،به خدا نزدیک‌تر شود.
مختاری عنوان کرد: از گذشته، ایرانیان در سفر حج، الگو و نمونه بوده‌اند و این روش همیشه بایستی ادامه داشته باشد خصوصا در شرایط سیاسی امروز که رفتار ایرانیان برای مردم دیگر کشورها و رسانه‌ها مهم محسوب می‌شود.
وی اظهار کرد: سفر حج، سفر پربرکت و معنوی است که هر لحظه حضور حاجیان در این سفر، ثواب و ریزش گناهان را برای او به همراه دارد و قطعا افرادی که در این سفر معنوی به حجاج خدمت‌رسانی می‌کنند، اجر بزرگی خواهند داشت.
انتهای پیام/۱۰۱/ ۲۳ج۳۱/ ۴