معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی:

اعطای بیش از ۱۲ میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل خانگی در سال گذشته/ درآمد بیش از ۳ میلیارد تومانی مرزنشینان از صادرات سوخت واریز می شود

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال 94، 498 مجوز مشاغل خانگی در استان صادر شده است، گفت: رقم تسهیلات اعطا شده به این مشاغل 12 میلیارد و 771 میلیون ریال بوده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی ماهگلی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در جمع اصحاب رسانه، اظهار کرد: در حوزه تجارت هدف استان در سال گذشته ۱۶۶ میلیون دلار بوده است که ۱۷۷ میلیون دلار محقق شده و عملکرد استان از نظر تجاری مثبت بوده است.
وی افزود: هدف در سال جاری در حوزه تجارت ۲۰۰ میلیون دلار است و امیدواریم این هدف محقق شود.
سهم صادرات استان به افغانستان در سال گذشته ۶۸۶ میلیون دلار بوده است
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مجموعه صادرات کشور به افغانستان در سال گذشته ۲ میلیارد و ۵۷۳ میلیون دلار بوده است، گفت: سهم خروجی استان به افغانستان ۶۸۶ میلیون دلار بوده است.
ماهگلی خاطرنشان کرد: ۴۵ درصد صادرات استان از طریق بازارچه‌ها و ۵۵ درصد از طریق گمرکات استان انجام شده است.
وی یادآور شد: در سال ۹۳ افغانستان بازار پنجم کشور بود در حالی که در سال ۹۴ افغانستان بازار چهارم کشور بود.
۷۰ درصد صادرات استان از طریق گمرک ماهیرود صورت می‌گیرد
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: ۷۰ درصد صادرات استان از طریق گمرک ماهیرود صورت می‌گیرد.
روزانه تا ۳۵۰ دستگاه کامیون ظرفیت خروجی از بازارچه ماهیرود است
ماهگلی در مورد مشکل ۵۰۰ کامیون پشت مرز ماهیرود نیز اظهار کرد: روزانه بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ دستگاه کامیون ظرفیت خروجی از بازارچه ماهیرود است و مشکلات به وجود آمده در چند روز اخیر مربوط به شرایط کشور افغانستان است.
درآمد بیش از ۳ میلیارد تومانی مرزنشینان از صادرات سوخت
وی با بیان اینکه ۲۱ میلیون لیتر گازوییل به عنوان سهم مرزنشینان به افغانستان صادر شده است، افزود: درآمد حاصل از این فروش ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است که به حساب سرپرستان خانوار ها تا شعاع ۲۵ کیلومتر مرزهای استان واریز خواهد شد.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی یادآور شد: یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در مرحله اول تا پایان فروردین ماه واریز می‌شود.
ماهگلی بیان کرد: عمده اقلام صادراتی استان کاشی و سرامیک، هیدروکربن سنگین، مرغ منجمد و خوراک دام و طیور است.
وی، برنج، دام زنده، شاهدانه و تخم سپند را نیز از اقلام وارداتی استان عنوان کرد.
به ازای هر ۲۶ نفر یک واحد صنفی در استان وجود دارد
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی افزود: در استان بیش از ۲۶ هزار واحد صنفی وجود دارد که در سال گذشته ۳ هزار و ۵۰۰ واحد اضافه شده است.
ماهگلی با بیان اینکه این موضوع نشان می‌دهد که به ازای هر ۲۶ نفر یک واحد صنفی در استان وجود دارد، گفت: این موضوع باعث درآمد کمتر شده و یکی از سیاست‌ها در این راستا ایجاد فروشگاه‌های بزرگ بوده است.
وی اظهار کرد: در سال ۹۴، ۱۶۰ هزار متر مربع تولید فرش دستبافت در استان داشتیم.
پرداخت بیش از ۱۲ میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل خانگی
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال ۹۴، ۴۹۸ مجوز مشاغل خانگی در استان صادر شده است، گفت: رقم تسهیلات اعطا شده به این مشاغل ۱۲ میلیارد و ۷۷۱ میلیون ریال بوده است.
انتهای پیام/۱۰۰/پ/۴