مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی مطرح کرد:

اعلام آمادگی بسیج و سپاه برای تامین علوفه دامداران و عشایر خراسان‌جنوبی/ اولین محموله هفته آینده وارد استان می‌شود

هنری گفت: با همکاری صندوق‌های قرض الحسنه بسیج، علوفه مورد نیاز دامداران و عشایر خراسان‌جنوبی از استان‌های جنوبی کشور خریداری و با همکاری ترابری سپاه وارد استان خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی هنری مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی بعد از ظهر امروز در حاشیه جلسه قرارگاه مرکزی تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها که در مورد “پیگیری مشکلات دامداران و عشایر استان خراسان‌جنوبی در زمینه تامین نهاده های دامی و خشکسالی پیش رو” برگزار شد، اظهار کرد: قرارگاه تولید، پشتیبانی و مانع زدایی‌ها در سازمان بسیج از ابتدای سال جاری آغاز بکار کرده و دبیری این قرارگاه را مجموعه بسیج سازندگی پیگیری می‌کند.
وی افزود: این قرارگاه مشکلات و معضلاتی را که مردم در استان‌های مختلف با آن مواجه هستند بررسی قرارگاهی انجام داده و با حضور دستگاه اجرایی مرتبط این مشکلات در استان بررسی و نتیجه به مرکز منعکس می‌شود.
مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد بحث خشکسالی‌ها و مشکل نهاد‌ه‌های دامی برای دامداران و عشایر استان است که با توجه به حاد شدن این مشکل و درگیر بودن جامعه هدف با این مسئله، طبق هماهنگی‌هایی که انجام شد، برای هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف جهت حل مشکل در کوتاه و میان مدت برنامه‌هایی پیشنهاد شد.
هنری عنوان کرد: در اولین گام با هماهنگی که با مجموعه صندوق‌های قرض الحسنه و تعاونی‌هایی که ذیل آن در استان تشکیل شده بر اساس جامعه هدفی که در حوزه تامین علوفه دام مشکل دارند طبق هماهنگی که با سایر استان‌هایی که مشکلی در بحث تولید علوفه نداشته و مازاد نیاز دارند مانند استان‌های جنوبی که شامل استان‌های خوزستان و لرستان می‌شود هماهنگی برای خرید علوفه از خارج استان انجام شده است.
وی ادامه داد: با هماهنگی ترابری مجموعه سپاه و بسیج و دستگاه‌های دیگر استان که در حال پیگیری هستیم، بخشی از مجموعه سپاه تامین شده و با کمک ماشین آلاتی که از مجموعه سپاه به کمک این طرح خواهند آمد هزینه حمل و نقل را به حداقل ممکن خواهد رساند و علوفه مورد نیاز دامداران با حداقل قیمت در اختیار دامداران و عشایر قرار خواهد گرفت.
مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی اظهار کرد: با توجه به این‌که حجم نهاده‌هایی که در قالب یارانه‌ای به استان تخصیص داده می‌شود یک درصد حداقلی از نیاز استان است و شرایط خاص استان به لحاظ بارندگی در سال جاری، این موضوع به صورت مدام پیگیری خواهد شد و ان‌شاءالله بتوانیم از هفته آینده این محموله را با هماهنگی این مجموعه‌ها وارد استان کنیم.
هنری گفت: در مورد سرمایه در گردش این طرح نیز با خیران رایزنی شده و بخشی از کمک تامین شده و نهاد و مجموعه‌هایی از جمله ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بنیاد علوی و مجموعه‌های دیگر بحث تامین تسهیلات یا سرمایه در گردش این طرح را انجام خواهند داد تا بتوانیم به صورت کاملا مردمی این طرح را در استان حل کرده و به تامین علوفه در استان کمک کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در بحث میان مدت نیز پیش‌بینی شده ان‌شاءالله از زمین‌ها و آب بلااستفاده برخی از دستگاه‌ها، مجموعه‌ها و نقاطی که در استان است برای کشت علوفه استفاده شود. همچنین آموزش کشت هیدروپونیک را برای روستاها و عشایر در برنامه خواهیم داشت که در ادامه برنامه در قالب قرارگاه این موضوع نیز پیگیری خواهد شد.
مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی در مورد بازه زمانی در نظر گرفته شده برای تامین علوفه دام، اظهار کرد: پیش‌بینی شده که این برنامه طی دو ماه انجام شود چراکه این علوفه یارانه‌ای نبوده و غیر یارانه‌ای است و از مزارعی که در حال حاضر برداشت محصول آغاز شده خریداری می‌شود با حداقل قیمت در اختیار مجموعه قرار خواهد گرفت. وقتی این علوفه به استان برسد شاید قیمت آن ۴۰ درصد از علوفه آزاد موجود در استان کمتر باشد.
هنری گفت: با توجه به این‌که مهمترین مشکل، حمل علوفه به استان است، مسیر کار به گونه‌ای پیش بینی شده که مجموعه‌های مختلف با یکدیگر همکاری داشته باشند تا علوفه مورد نیاز به دست دامدار برسد.
وی با بیان این‌که با مجموعه ترابری سپاه برای حمل حدود ۲۰ سرویس هماهنگ شده، افزود: با دستگاه‌های اجرایی دیگر استان که ماشین آلات دارند نیز رایزنی می‌شود که بتوان از ظرفیت آنها استفاده کرد. در مورد استفاده از ظرفیت بخش خصوصی نیز باید از طریق راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای کاهش هزینه حمل و نقل استفاده شود.
برنامه‌های بسیج سازندگی برای تامین آب شرب و کشاورزی
مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی در بحث آب، گفت: در این مورد جلسه‌ای طی هفته گذشته با قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه برگزار شد و امروز نیز جلسه‌ای با شرکت آب و فاضلاب استان داشتیم. در حال جمع بندی تمام نیاز آب شرب استان اعم از تمکیل مجتمع‌های آبرسانی، آبرسانی سیار و تک روستاهایی که نیاز به آب دارد، هستیم.
هنری افزود: اطلاعات مورد نیاز را به صورت یک بسته کامل به قرارگاه محرومیت زدایی سپاه ارائه می‌دهیم. بخش قابل توجهی از مساعدت مجموعه قرارگاه را امسال در بحث آب شرب و کشاورزی به دلیل اهمیت این موضوع خواهیم داشت.
وی اظهار کرد در حال حاضر : یک طرح در حوزه آب شرب استان داریم که طی دو هفته آینده در قرارگاه مرزی محرومیت زدایی پیگیری اعتبار آن را انجام خواهیم داد.
مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی گفت: در بحث آب کشاورزی نیز دقیقا همین طرح را در حال آماده کردن داریم که مشکلات کلی که در بحث قنوات و روستاها وجود دارد ضمن ارائه طرح و پیشنهاد و با توجه به این‌که در بودجه ۱۴۰۰ نیز مجلس شورای اسلامی اعتبارات خوبی در حوزه محرومیت‌زدایی پیش‌بینی کرده، رایزنی را با مرکز انجام می‌دهیم که یک کمک اعتباری خوبی در این بخش داشته باشیم.
هنری با بیان این‌که مشارکت خوب خیران را در بحث آب داشتیم، افزود: علاوه بر دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان که اواخر سال گذشته برای تکمیل پنج پروژه زمینه آب شرب با خیران منعقد شد و سه پروژه به اتمام رسیده، درخواست انجام ۲۰ پروژه در ادامه این طرح را در سال ۱۴۰۰ پیگیری خواهیم کرد.
انتهای پیام/۱۲۷