پوشاندن خطای مذاکراتی با اظهارات خلاف واقع؛

اعلام زمان تحریم دلاری ایران برای یادآوری به آقای عراقچی

آقای عباس عراقچی سه شب پیش در برنامه گفت وگوی ویژه خبری ادعا كرد تحریم مبادلات دلاری یك تحریم اولیه، غیر مرتبط با هسته ای و در نتیجه، رفع آن مستلزم حل مسائل دوجانبه ایران و امریكاست.

به گزارش خاورستان، مهدی محمدی، کارشناس سیاسی در کانال تلگرامی خود در مطلبی با عنوان “آیا تحریم دلار مربوط به ٣٠ سال پیش است؟” نوشت:

آقای عباس عراقچی سه شب پیش در برنامه گفت وگوی ویژه خبری ادعا كرد تحریم مبادلات دلاری یك تحریم اولیه، غیر مرتبط با هسته ای و در نتیجه، رفع آن مستلزم حل مسائل دوجانبه ایران و امریكاست. با تاسف بسیار باید گفت این سخن صادقانه و درست نیست و دوستان تیم هسته ای صرفا درصدد پوشاندن خطای بزرگ مذاكراتی خود در این باره هستند.

تحریم چرخه دلار مربوط به سی سال قبل نیست بلکه جزو تحریمهایی است که در کوران پرونده هسته‌ای علیه ایران وضع گردید. در ۱۰ نوامبر سال ۲۰۰۸ (سال ۱۳۸۷ شمسی) وزارت خزانه‌داری آمریکا طی دستور العملی دسترسی بانکهای ایرانی به دلار را قطع کرد. این دستور العمل را در اینجا ببینید.

بعد از این تاریخ هر گونه پرداخت دلاری ایران در مسیر تسویه در بانکهای آمریکایی رد شد و ایران مجبور گردید از ارزهای جایگزین نظیر یورو استفاده کند. در سال ۲۰۱۲ (۹۱ شمسی)‌ با تصویب دستور اجرایی ۱۳۵۹۹ توسط اوباما قطع چرخه دلار به توقیف چرخه دلار تغییر یافت و از این تاریخ تاکنون هر گونه انتقال وجه دلاری مرتبط با بانکهای ایران در مسیر تسویه مسدود می گردد! متاسفانه این تحریم به دلیلی كه ما هنوز درنیافته ایم از فهرست مطالبات تیم ایرانی در ایام تصویب برجام کنار گذاشته شد.