استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد

اعمال قوانین سختگیرانه، پاسخ متخلفین از ضوابط بهداشتی

معتمدیان گفت: بر اساس دستورالعمل های ستاد ملی کرونا، با متخلفین از ضوابط و پروتکل های بهداشتی برخورد می‌شود.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی در جلسه ستاد مدیریت کرونای استان خاطرنشان کرد: کسانی که با نزدن ماسک و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای مردم مشکل ایجاد می کنند، باید منتظر برخوردهای قانونی باشند.
استاندار خراسان جنوبی گفت: بر اساس دستورالعمل های ستاد ملی کرونا، با متخلفین از ضوابط و پروتکل های بهداشتی برخورد می‌شود.
وی تأکید کرد: آخرین مرحله در این برخوردهای قانونی، معرفی افراد خاطی به دستگاه قضایی است.
استاندار در ابتدای صحبت هایش ضمن تبریک روز خبرنگار و تشکر از فعالان رسانه ای استان که نقش مهمی در آگاهی بخشی و انتقال اطلاعات به جامعه دارند، به تشریح موارد مطرح شده در جلسه ستاد ملی کرونا پرداخت.
معتمدیان گفت: بنا به اطلاعات و نظرات دستگاه‌های اجرایی عضو کمیته امنیتی اجتماعی ستاد کرونا، مواردی درخصوص شیوه برخورد با متخلفان ضوابط بهداشتی مطرح شد و مقرر گشت این موارد در قالب دستورالعمل‌های لازم تدوین شده جهت اجرا ابلاغ شود.
وی با تأکید بر این که در اغلب کشورها که جهت رعایت ضوابط بهداشتی قوانین سخت گیرانه ای اعمال کرده اند، نتایج مطلوبی حاصل شده، متذکر شد: در جلسه ستاد ملی مقرر شد، موارد مدنظر و قوانین لازم در سه سطح عمومی، ادارات و اصناف تدوین و اجرایی شوند
به گفته وی از جمله ضوابطی که در این زمینه برای اجرا در سطح ادارات پیشنهاد شده، تذکر کتبی، درج در پرونده، کسر از حقوق و انفصال از خدمت است که بعد از نهایی شدن، اجرایی خواهند شد.
استاندار به تغییرات محسوس آمار مبتلایان به کرونا و کاهش شمار فوتی های ناشی از این بیماری در سطح کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش‌های دانشگاه علوم پزشکی، خراسان‌‌جنوبی، در ردیف ۵ استانی قرار دارد که از وضعیت قرمز و هشدار خارج شده است.
معتمدیان ادامه داد: در بحث ابتلای به کرونا، آمار کشوری ۱۰.۹ درصد است در حالی که این رقم در استان ما ۹.۳ درصد می‌باشد.
وی خاطرنشان کرد: روند کاهشی در آمار مبتلایان به بیماری که طی یکی دو هفته اخیر شاهد بودیم، حاصل زحمات کادر درمانی، نتیجه رعایت کردن ضوابط بهداشتی توسط مردم و پیامد برنامه ریزی های درست ستاد کروناست.
به گفته وی با ادامه این روند، به زودی شاهد اتفاقات بهتری نیز در این زمینه خواهیم بود.
استاندار در بخش دیگری از سخنانش به ضوابط و دستور العمل های مربوط به ماه محرم و صفر اشاره کرد و متذکر شد: در این ضوابط دو اصل سلامت مردم و نحوه برگزاری مراسم عزاداری در کنار هم قرار می‌گیرند که با رعایت آنها، نگرانی‌های جامعه پزشکی به حداقل می‌رسد.
معتمدیان هدف از تدوین دستورالعمل ها را تعادل بخشی بین سلامت شهروندان و برگزاری مراسم عنوان کرد و گفت: در همین راستا کارگروهی با ریاست سازمان تبلیغات اسلامی و با حضور ۱۴ دستگاه شکل گرفته که مسئولیت پیگیری و نظارت بر روند اجرای دستورالعمل‌های مرتبط را به عهده دارد.
وی ادامه داد: با توجه به این که اولین سال است که مراسم عزاداری با محدودیت برگزار می‌شود، لذا لازم ضوابط و پروتکل‌ها با هدف هماهنگی و اقناع و با استفاده از ظرفیت صدا و سیما و مطبوعات، قبل از ماه محرم به اطلاع عموم مردم برسد.
به گفته وی در زمان برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم، وظیفه اصلی سازمان تبلیغات، نظارت دقیق بر روند اجرای پروتکل‌ها و ضوابط بهداشتی است.
استاندار در ادامه به برخی از ضوابط تعیین شده اشاره کرد و گفت: برگزاری مراسم در بازه زمانی دو ساعت، ممنوعیت جابه جایی هیئت‌ها و دسته های عزاداری، استفاده مستمر از ماسک و برگزاری مراسم در فضای باز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی از جمله این دستورالعمل‌هاست.
معتمدیان افزود:بر اساس ضوابط تعیین شده، برگزاری مراسم در امامزاده‌ها و اماکن مقدس و انجام پذیرایی در مراسم ممنوع است و پخش نذورات هم در قالب بسته بندی باید صورت گیرد.
وی تأکید کرد: سازمان تبلیغات در اعمال وظیفه نظارتی خود در صورت مشاهده هرگونه تخلف در روند اجرای دستورالعمل‌ها در مراسم عزاداری، در مرحله اول تذکر کتبی به هیئت امنا، در مرحله دوم قطع خدمات عمومی، و در مرحله سوم لغو مجوز به مدت ۶ ماه را اعمال خواهد کرد.
به گفته وی؛ وظایف کلیه دستگاه‌ها در این زمینه نیز توسط سازمان تبلیغات به آنها ابلاغ خواهد شد.
انتهای پیام/۱۲۷