معاون استاندار خراسان جنوبی:

اغلب معوقات کارگری در خراسان جنوبی به‌روز شده است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: سال گذشته حدود ۳۵ میلیارد تومان معوقات کارگری در استان داشتیم که با برگزاری جلسات متعدد کمیسیون کارگری، جز در چند واحد صنعتی مابقی به‌روز شده است.

به گزارش خاورستان،سید محمدرضا طالبی روز پنجشنبه در دیدار مشاور و مدیرکل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اهمیت موضوع امنیت شغلی و غذایی کارگران و برگزاری منظم جلسات کمیسیون کارگری استان افزود: حجم معوقات کارگری در حال حاضر به حدود ۶ میلیارد تومان رسیده است.

وی گفت: رشد حقوق کارگران در ابتدای سال اگرچه برای این قشر حائز اهمیت بود اما برخی کارفرمایان را با مشکلاتی مواجه کرد زیرا هزینه تولید بالا رفته و در این راستا مقرر شد معوقات کارگری از محل سرمایه انباشته پرداخت شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی افزود: برای پیگیری مشکلات کارگران، کمیسیون کارگری استان در اسفند سال گذشته ۲ مرتبه تشکیل جلسه داد و متعاقب آن یک ماه حقوق و عیدی کارگران قبل از عید پرداخت شد.

وی بیان کرد: به حوزه‌هایی همچون شرکت آب و فاضلاب و راه و شهرسازی تاکید شده تا قبل از واریز اعتبار به حساب کارفرمایان ابتدا حق و حقوق کارگران را پرداخت کنند البته از وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و نیرو انتظار می‌رود مطالبات کارفرمایان را نیز به موقع پرداخت کنند.

طالبی با تاکید بر ضرورت به‌روز رسانی طرح طبقه‌بندی مشاغل در واحدهای صنعتی گفت: تعداد واحدهای اندکی این طرح را اجرا کرده‌اند لذا از مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتظار می‌رود، فهرست این واحدها را پالایش کند.

وی با تشکر از اقدامات انقلابی و جهادی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی افزود: ۴۰ درصد پست‌های سازمانی این اداره کل خالی است و انتظار می‌رود در وزارتخانه تدابیر لازم در این خصوص صورت پذیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه برخی واحدهای صنعتی در تخصیص سرمایه در گردش و پرداخت معوقات مشکل دارند گفت: ما از کوچکترین روزنه‌ها برای رفع این مشکل استفاده کردیم، به عنوان مثال ارائه تسهیلات به کارفرمایان دارای چک برگشتی در شورای تامین استان مصوب شد.

وی به مشکلات بیمارستان تامین اجتماعی استان اشاره کرد و افزود: انتظار می‌رود برای مشکلات موجود، اداره این بیمارستان از حالت هیات امنایی تغییر یابد.

طالبی گفت: رئیس جمهور در سفر سال گذشته به شهرستان طبس از واحد زغالسنگ پرورده بازدید و برای رفع مشکلات کارگران دستوراتی صادر کرد که بخشی از آنها محقق شده اما کار اساسی در این خصوص صورت نگرفته است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های هلدینگ شستا تصریح کرد: انتظار این است که شستا و دیگر هلدینگ‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در خراسان جنوبی سرمایه‌گذاری کنند.

معاون استاندار خراسان جنوبی در بخش دیگر سخنانش گفت: قانون کار ایراداتی دارد و باید به نفع کارگر اصلاح شود تا کارگر در گرفتن حق و حقوق خود ناکام نماند.

وی افزود: از جمله ایرادات وارده بر قانون کار این است که در قراردادهای ۸۹ روزه کارگر در گرفتن حق و حقوق خود ناکام می‌ماند لذا اصلاح قانون کار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه افتخارش این است که روستایی بوده و درد کارگران را به‌درستی حس می‌کند گفت: قشری که در حوزه کار و رفاه اجتماعی با آن روبه‌رو هستیم به لحاظ معیشتی در سطح پایینی قرار دارد و با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه باید به‌درستی مورد توجه قرار گیرد.