شهردار بیرجند خبر داد:

افتتاح سه طرح شهرداری بیرجند به مناسبت دهه مبارک فجر

شهردار بیرجند از افتتاح سه طرح عمرانی به مناسبت دهه مبارک فجر خبر داد.

به گزارش خبرنگار خاورستان؛ دکتر مهدی بهترین شهردار بیرجند، در خصوص پروژه‌های شهرداری به مناسبت دهه مبارک فجر، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از پروژه‌های افتتاحی در شهر بیرجند به مناسبت دهه مبارکه فجر، بازارچه صنایع‌دستی در ضلع شمالی فرهنگسرای بیرجند است.

وی افزود: این بازارچه با زیربنای ۴۱۰ مترمربع و شامل ۲۴ غرفه است که برای ساخت آن یک و نیم میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

او بیان کرد: این بازارچه؛ کاربرد نمایشگاهی و مناسبتی دارد و در حد یک بازارچه استانی ساخته شده و تنها مخصوص شهر بیرجند نیست.

 

شهردار بیرجند با اشاره به اینکه این بازارچه ظرف دو سه ماه گذشته ساخته شده است، گفت: قرار است این بازارچه فردا سه‌شنبه افتتاح شود و برای برگزاری نمایشگاه‌ها؛ در اختیار مردم و به‌خصوص زنان سرپرست خانوار به‌عنوان مکانی برای ارائه و فروش هنرهای سنتی و صنایع‌دستی قرار بگیرد.

وی تأکید کرد: رسانه‌ها باید کمک کنند تا تقاضای مردم از ایجاد نمایشگاه، غرفه، موکب‌ها و … از میدان ابوذر به این بازارچه منتقل شود تا شاهد کاهش مشکلات ترافیکی میدان ابوذر بخصوص در ایام خاص و مناسبتی باشیم.

بهترین اظهار کرد: یکی دیگر از طرح‌های شهرداری بیرجند به مناسبت دهه فجر، اضافه‌شدن ۳ دستگاه اتوبوس ۴۵۷ آتروس به ناوگان اتوبوس‌رانی بیرجند است که با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان خریداری شده است.

وی افزود: در واقع قرار شد از محل بدهی دولت به شهرداری‌ها، ۵ دستگاه اتوبوس به شهرداری بیرجند داده شود که شهرداری خرید ۱۰ دستگاه اتوبوس دیگر را نیز پیگیری کرد و بر همین اساس به‌جای ۵ دستگاه، ۱۵ دستگاه اتوبوس برای ناوگان اتوبوس‌رانی بیرجند تأمین می‌شود.

بهترین بیان کرد: دراین‌خصوص شهرداری بیرجند هزینه ۱۰ دستگاه اتوبوس به ارزش ۱۴ میلیارد تومان را نیز پرداخت کرده و قرار است از این ۱۵ دستگاه، سه دستگاه اتوبوس به مناسبت دهه فجر به ناوگان تزریق شود و بقیه اتوبوس‌ها هم در سال آینده تحویل خواهد شد.

او گفت: اتوبوس‌های جدید برای رفت‌وآمد معلولین نیز مناسب‌سازی شده و دارای ظرفیت ۳۵ مسافر نشسته، ۳۵ مسافر ایستاده است و یک ویلچر است.

وی یادآور شد: همچنین قرار است ۱۰ دستگاه ون هم وارد ناوگان شود که هزینه آن به ارزش ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

بهترین ادامه داد: در شرایط فعلی شهرداری بیرجند ۱۵۰ دستگاه اتوبوس نیاز دارد؛ اما هم اکنون ۶۸ اتوبوس در مدار است، ۲۰ اتوبوس بازسازی شده، ۲۰ اتوبوس نیاز به بازسازی دارد و ۱۰ اتوبوس هم خریداری شده، ولی هنوز هم نیاز شهرداری رفع نشده است.

شهردار بیرجند ادامه داد: طرح قابل افتتاح دیگر به مناسبت دهه مبارک فجر، پارکینگ خیابان آیت‌الله طالقانی ۱۴ است.

وی تصریح کرد: شهرداری بیرجند طی ۲۰ سال گذشته در خیابان طالقانی، هیچ تملک پارکینگی نداشته، اما خوشبختانه در این دوره تعدادی کاربری پارکینگ را شناسایی و بررسی کردیم و در مورد زمین طالقانی ۱۴ که اولویت بیشتری داشت، با مالک به توافق رسیدیم.

بهترین گفت: مساحت این پارکینگ یک هزار و ۸۰۰ مترمربع است که ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده است تا در نتیجه آن شاهد کاهش تراکم ترافیکی خیابان آیت‌الله طالقانی باشیم.

وی عنوان کرد: برای پارکینگ خیابان طالقانی عملیات خاک‌برداری، تسطیح و زیرسازی انجام شده و طی چند روز آینده هم آسفالت، نصب دوربین و برج نوری انجام و سپس افتتاح خواهد شد.

او با اشاره به اینکه این پارکینگ فعلاً به‌صورت هم کف خواهد بود، افزود: اما برنامه شهرداری برای این ملک، ایجاد پارکینگ طبقاتی است که دراین‌خصوص اولویت شهرداری جذب سرمایه‌گذار برای اجرای طرح است.

شهردار بیرجند تصریح کرد: در مدل طبقاتی این پارکینگ، طبقات اول و دوم به‌عنوان مجتمع‌های اداری و تجاری و طبقات بالاتر هم به‌عنوان پارکینگ مورداستفاده قرار خواهد گرفت. در واقع شهرداری با ایجاد واحدهای اداری و تجاری در کنار پارکینگ، به دنبال ایجاد درآمدهای پایدار و ثابت برای شهر است.

بهترین ادامه داد: وضعیت خیابان طالقانی بیرجند از نظر ترافیک و پارکینگ، قرمز است؛ اما چون این خیابان؛ معبر شریانی درجه‌دو است، فعلاً دوطرفه باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به اینکه اکنون دیگر زمان تعریض خیابان تمام شده، بلکه خیابان‌ها کوچک ساخته می‌شود و به‌جای آن به گسترش حمل‌ونقل عمومی و ساخت پارکینگ پرداخته می‌شود، گفت: تعریض خیابان طالقانی در آینده و با هزینه چند صد میلیاردی انجام خواهد شد، ولی باز هم این خیابان به پارکینگ تبدیل خواهد شد و دردی از ترافیک را دوا نخواهد کرد. البته اگر تمام بودجه شهرداری در طول ۲۰ سال آینده هم برای تملک املاک حاشیه خیابان طالقانی کافی نیست و برای تملک املاک این خیابان باید از بسته تشویقی استفاده کرد.

بهترین ادامه داد: همچنین در کنار زمین پارکینگ طالقانی، یک زمین دیگر متعلق به اداره اوقاف وجود دارد که فعلاً در اجاره اداره کل ورزش و جوانان است.

او افزود: مساحت این زمین حدود ۴۰۰ مترمربع است، اما چون فعلاً اوقاف برای آن برنامه‌ای ندارد و از طرف دیگر در حاشیه این زمین یک جوی آب وجود داشته که با حریم اطرافش حدود سه متر می‌شود که متعلق به شهرداری است، درخواست ما این است که اوقاف این زمین را به شهرداری واگذار کند تا در ساخت پارکینگ مورداستفاده قرار بگیرد.

 

انتهای پیام/۷