مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی خبر داد

افتتاح و کلنگ زنی ۱۳ طرح با ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار در هفته تعاون

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: ۱۳ طرح با ۱۷۶ نفر اشتغال و ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار در هفته تعاون افتتاح و کلنگ زنی می شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، عباس رکنی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به این که از ۹ تا ۱۵ شهریور ماه به عنوان هفته تعاون نامگداری شده است، اظهار کرد: همچنین ۱۳ شهریور ماه روز تعاون نامگذاری شده که در این زمینه مراسمی برگزار می شود.
وی به برگزاری چهاردهمین تعاونی های برتر اشاره کرد و افزود: در سال جاری ۳۴۶ تعاونی در ۲۱ رشته در جشنواره تعاونی های برتر ثبت نام کردند که نسبت به سال قبل رشد داشته است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی تصریح کرد: از این تعداد ۸۹ تعاونی در بخش خدمات، ۶۶ تعاونی در بخش کشاورزی و ۴۵ تعاونی در بخش صنعت شرکت کرده اند.
رکنی تصریح کرد: خراسان جنوبی در مرحله ثبت نام از طریق سامانه جزو ۳ استان برتر در تعداد تعاونی هایی که ثبت نام کردند نسبت به تعداد تعاونی ها بوده است.
وی با اشاره به این که از ۳۴۶ تعاونی ۳۱۱ تعاونی ثبت نام کامل داشته اند، افزود: خراسان جنوبی یک تعاونی برتر کشوری نیز دارد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با بیان این که ترویج و توسعه فرهنگ تعاون از اهداف برگزاری این جشنواره است، گفت: تعاونی مسکن فرهنگیان شماره ۲ اخیرا ۱۴۱ واحد مسکونی را تحویل داده است.
رکنی با بیان این که در هفته تعاون ۱۱ عنوان برنامه پیش بینی شده است، تصریح کرد: دیدار جمعی از تعاونگران با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، رژه تعاونی های حمل و نقل، اهدای خون، بازدید از تعاونی های فعال، دیدار با خانواده شهدا، برگزاری نمایشگاه توانمندی های تعاونی ها در حاشیه جشنواره، نشست با مدیر عامل صندوق ضمانت توسعه تعاون کشور و تعاونگران، افتتاح مسکن تعاونی کویر تایر به تعداد ۶۴ واحد، غبارروبی مزار شهدا، برگزاری نشست های تخصصی،برپایی میز خدمت در نماز جمعه و برگزاری مسابقه سراسری ایده پردازی با عنوان “من اگر وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بودم چه میکردم؟” از جمله برنامه های هفته تعاون است.
وی افزود: ۱۳ طرح با ۱۷۶ نفر اشتغال و ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار در هفته تعاون افتتاح و کلنگ زنی می شود.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: در سال ۹۷ تعهد تشکیل ۶۵ تعاونی را داشتیم که ۷۷ تعاونی تشکیل دادیم.
رکنی خاطرنشان کرد: در سال ۹۷ تعهد ۲۰ میلیون دلار صادرات را داشتیم که ۲۱ میلیون دلار صادرات محقق شد و در پنج ماهه امسال نیز ۸ میلیون دلار صادرات داشتیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی افزود: کسب مقام اول در سال ۹۷ در بین ۳۱ استان در زمینه نقاشی ویژه فرزندان تعاونگران و برپایی نمایشگاه دستاوردهای ۴۰ ساله در ۲۲ بهمن از جمله فعالیت ها در سال ۹۷ بوده است.
وی با بیان این که ۱۷۶ تعاونی در بحث تسهیلات اشتغال در سامانه کارا ثبت نام کرده اند، افزود: ۲۹ تعاونی با مبلغ ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از محل طرح اشتغال روستایی و عشایری با ۴ هزار و ۵۵۰ نفر پیش بینی اشتغال تسهیلات دریافت کرده اند.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به این که در ۵ ماهه ابتدایی سال جاری ۳۰ تعاونی تشکیل شده است، گفت: ۹۱۱ تعاونی در خراسان جنوبی فعال هستند که ۵۴۷ آزار نفر عضو مرد و ۲۲۰ هزار نفر عضو زن با احتساب سهام عدالت دارد.
رکنی خاطرنشان کرد: ۱۰۷ نفر عضو مرد و ۱۲ هزار عضو زن با ۸ هزار و ۷۹۰ فرصت شغلی بدون احتساب سهام عدالت در این تعاونی ها فعالیت دارند.
وی افزود: از این تعداد تعاونی ۴۷ درصد در بخش خدمات، ۳۸ درصد در بخش صنعت و ۲۰ درصد در بخش کشاورزی فعالیت دارند و همچنین ۲۴ درصد روستایی و ۶۹۸ تعاونی شهری هستند.
مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: از ۹۱۱ تعاونی فعال ۱۲۰ تعاونی با اشتغال یک هزار و ۳۸۰ نفر توسط بانوان مدیریت می شود.
وی با اشاره به این‌که ۱۸۶ تعاونی در سال ۹۷ منحل شدند، خاطرنشان کرد: ۲۹۷ تشکل کارگری و کارفرمایی در خراسان جنوبی وجود دارد که ۴۱ تشکل کارفرمایی و ۲۵۷ تشکل کارگری هستند.
وی افزود: خراسان جنوبی مقام اول در تشکیل و نظارت بر تشکل های کارگری و کارفرمایی در سال ۹۷ کسب کرده است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: در بخش روابط کار به دنبال ایجاد آرامش و رعایت حقوق کارگر و کارفرما هستیم تا فضای امنی را برای کارگر ایجاد کنیم.
رکنی یادآور شد: تعداد ۲۵۱ دادخواست داده شده است که از این تعداد ۱۲۳ مورد تجدید نظر خواستند و بقیه حکم صادر شده است.
وی به ایمنی در محیط کسب و کار اشاره کرد و افزود: در ۵ ماهه اول سال جاری ۷۸۶ مورد بازرسی از محیط های کار انجام شده است که ۹۳۱ مورد ادواری بوده است.
مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: ۸ مورد حوادث ناشی از کار اتفاق افتاده است که به فوت و مصدوم شدن افراد منتهی شده است.
رکنی با اشاره به این که ۴۵۲ مورد ابلاغیه حقوق و بیمه داشتیم، خاطرنشان کرد: در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به میزان ۱۷ درصد از تعداد دادخواست ها کم شده بود.
وی با اشاره به این که طرح تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری از ابتدای سال ۹۷ آغاز و تا آبان ۹۷ ادامه داشت، افزود: ۸ هزار و ۵۰۰ نفر در سامانه کارا با مبلغ ۲ هزار و ۲۰۰ میلیون تومان طرح دادند که یک هزار و ۸۹۸ طرح با ۲۶۸ میلیارد تومان اعتبار قرارداد انعقاد کردند و یک هزار و ۸۸۵ طرح با مبلغ ۲۵۵ میلیارد تومان پرداختی داشتند.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: ۳۲۲ میلیارد تومان ابلاغیه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری بوده است که ۷۹ درصد ابلاغیه ها جذب شده است.
رکنی با اشاره به این که سال ۹۸ را با نظارت بر طرح ها آغاز کردیم، یادآور شد: در شهرستان هاو مرکز استان یک هزار و ۱۸۰ طرح مورد بازرسی قرار گرفته است.
وی افزود: در جهت رعایت موازین پرداخت رتبه دوم کشوری داریم و کمترین انحراف را داشته است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی در سال گذشته ۲۶ جلسه کار گروه اشتغال داشتیم که در کشور نیز رتبه اول را کسب کردیم.
رکنی با اشاره به این که در سال ۹۷ تعداد ۲ هزار و ۲۵۵ مجوز مشاغل خانگی با اعتبار ۱۶ میلیارد و ۱۹ میلیون تومان صادر شده است، تصریح کرد: در سال جاری تاکنون ۳۲۳ مجوز مشاغل خانگی به مبلغ ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان صادر شده است.
وی با اشاره به این که امسال تعداد ۳۲ کارورز ثبت نام شدند، افزود: در سال ۹۷ تعداد ۱۵۱ کارورز ثبت نام شدند که در این مورد رتبه پنجم را در کشور کسب کردیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: در سال ۹۷ معرفی ۵۸۰ مهارت آموز تعهد داشتیم که ۶۵۰ مهارت آموز به واحدهای کسب و کار معرفی شده اند که در این طرح نیز در کشور دوم شدیم و امسال تاکنون ۱۰۴ مهارت آموز معرفی شده است.
رکنی با بیان اینکه در خراسان جنوبی ۸ مرکز کاریابی داریم، خاطرنشان کرد: در ۵ ماهه امسال یک هزار و ۷۵۴ فرصت شغلی معرفی شده است.
وی با اشاره به این که در سال ۹۷ تعداد ۳ هزار و ۲۳۳ جوینده کار ثبت نام کرده اند، افزود: ۴ هزار و ۱۷۰ فرصت شغلی معرفی و یک هزار و ۴۵۹ نفر به کار گرفته شده اند و تقریبا نیمی از جویندگان که به کار گرفته نشده اند عدم تطابق مهارت با فرصت شغلی بوده است.
مدیر کل تعاون، کار و تعاون اجتماعی خراسان جنوبی به طرح یارانه دست مزد که نزدیک به دو ماه است که ابلاغ شده اشاره کرد و گفت: این طرح شامل افرادی می شود که حداقل ۶ ماه از اخذ مدرک آنها گذشته باشد و ۲۰ تا ۳۵ سال سن داشته باشند.
وی افزود: این افراد به کارفرما معرفی می شود و یک سوم حقوق آنها را دولت تا ۱۲ ماه پرداخت می کند و کارفرما باید حداقل ۲ نفر نیرو داشته باشد.
رکنی تصریح کرد: این طرح در سرایان، نهبندان، درمیان و قائن اجرا می شود که نرخ بیکاری آنها بیشتر از شهرهای دیگر است.
انتهای پیام/۱۳۲