رئیس ستاداقامه نماز کشور:

افتخار جمهوری اسلامی به معنویت است/ در محتوای کتاب‌های درسی باید کودتا شود/ حوزه و دانشگاه پاسخگوی نیازها نیست

رئیس ستاد اقامه نماز کشور گفت:اصلاحات در کتاب‌های آموزش و پرورش، حوزه و دانشگاه کافی نیست باید کودتایی در کتاب‌ها صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت‌الاسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور صبح امروز در اجلاس استانی نماز با عنوان نماز مدرسه اظهار کرد: مشکل امروز دنیا علم نیست اخلاق است. آمریکا بی سواد نیست بلکه بی اخلاق است.
وی با اشاره به اهمیت اخلاق، افزود: اخلاق قبل از توحید است چراکه اخلاق مسئله مهمی است.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور بیان کرد: در حال حاضر در جامعه احترام به معلم در دبستان بیش از راهنمایی، راهنمایی بیش از دبیرستان، دبیرستان بیش دانشگاه و سال اول دانشگاه بیش از سال‌های بعد است و این نشان از این است که اهمیت اخلاق از علم بیشتر است.
قرائتی با اشاره به اینکه افتخار جمهوری اسلامی به معنویت است، عنوان کرد: پتروشیمی، انرژی هسته‌ای، فناوری و غیره در همه کشورها وجود دارد.
علم باید با هنر همراه باشد
وی اظهار کرد: سواد ارزش است اما تمام ارزش نیست چراکه در کشور چهار میلیون لیسانس داریم اما بیکار هستند لذا علم باید با هنر همراه باشد که منجر به مهارت و شغل شود و به تنهایی فایده‌ای ندارد.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور تصریح کرد: این حوزه و دانشگاه پاسخگوی نیاز ما نیست.
قرائتی خطاب به دانشجو معلمان و معلمان، تاکید کرد: هر چه به دانش‌آموز که مخاطب شما است می‌گوید باید مستحب یا واجب باشد یعنی دردی از جامعه را برطرف کند.
وی افزود: مشکل جامعه این است فکرها آزاد نیست بلکه درگیر قالب‌هایی هستند که اصلا نیاز نیست.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اصطلاحی که عنوان می‌شود “هرچه را بدانیم بهتر از این است که ندانیم”، گفت: این حرف چِرتی است که مطرح شده و نباید بیان شود.
قرائتی با اشاره به اینکه ۳۵۰ بار کلمه “اَعوذَ” در قرآن تکرار شده، بیان کرد: یکی از این “اَعوذَ” ها پناه بردن از علمی است که مفید نباشد و این را هر روز پیامبر(ص) بر زبان می‌آورد.
مهم بودن مرز تحول
وی با اشاره به طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش،افزود: مرز تحول مهم است طرح تحول مهم نیست.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور اظهار کرد: در جامعه مشکل مهندس و دکتر نداریم و بسیاری از درس‌هایی که می‌خوانیم به درد نمی‌خورد.
قرائتی تصریح کرد: اصلاحات در کتاب‌های آموزش و پرورش، حوزه و دانشگاه کافی نیست باید کودتایی در کتاب‌ها صورت گیرد.
اهمیت مهارت
وی اظهار کرد: بسیاری از فارغ التحصیلان ما هنر ندارند در صورتی که فارغ التحصیلان باید مهارت داشته باشند. بی مهارتی خوب نیست.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه منتظر دولت نباشید، گفت: خانم‌ها و آقایان در مدارس باید هنر آموزش ببینند که بتوانند بعد از فارغ‌التحصیلی مهارت و شغلی بتواند داشته باشند.
بیکاری تبعات سیاسی دارد
قرائتی اظهار کرد: جوانی که بیکار است عقده‌ای می‌شود و با نظام مشکل پیدا می‌کند. بی مهارتی تبعات سیاسی دارد و هزاران ایراد دیگر. لذا لازم است دانش آموز در ۱۲ سال تحصیل، هنر را در مدارس آموزش ببیند.
وی گفت: باید درس‌های دانشگاه و حوزه را خواند که مدرک گرفت.در حال حاضر همه مدرک دارند اما این مدرک واجب نیست.
اهمیت تفسیر قرآن
رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اهمیت قرآن آموزی بیان کرد: در کنار تحصیلات باید تفسیر قرآن را آموخت.
قرائتی عنوان کرد: در جامعه مشکل تصمیم گرفتن داریم. منتظر ملت و دولت نباشید. خودتان به تنهایی تصمیم بگیرید حرف مردم مهم نباشد.
وی با اشاره به وجود سنت‌های غلط در جامعه ، تصریح کرد: در حال حاضر ازدواج برای جوانان غول و سد شده لذا لازم است سد ازدواج شکسته شود.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به حضور نماینده ولی‌فقیه در برخی از اداراتی که نیاز نیست و وجود دارد، افزود: در بحث محتوای کتاب‌های مدارس، دانشگاه و فیلم‌های صدا و سیما که با فکر و ذهن مردم درگیر است نماینده نداریم که باید چاره اندیشی شود.
قرائتی با بیان اینکه در اسلام فارغ التحصیل نداریم، گفت: همه برای این درس می‌خوانند که مدرک داشته باشند.
وی گفت: علم تنها در کتاب‌ها نیست. لازم است آقایان روحانی تفسیر در مدارس را راه بیندازند و فقط پیش نماز نباشند.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر اینکه باید به بچه‌ها رسید، تصریح کرد: مسجدی موفق است که دارای جوان باشد. به سخنرانی‌ها به تنهایی اکتفا نکنید بلکه باید برخی جلسات خصوصی برای مخاطب باشد که تاثیرگذار باشد.
قرائتی بیان کرد: امروز موشک‌های سپاه و غیرت جوانان ایرانی، آمریکا و رژیم صهیونیستی را عصبانی کرده است.
وی خاظرنشان کرد: متاسفانه امروز با قانون غلط روزهای پنجشنبه را در کشور تعطیل کردند در حالی که قرآن می‌گوید حتی روز جمعه غیر از وقت نماز جمعه باید کار کرد و همه باید کار کنند و این تعطیلی روز پنجشنبه‌ها باید برداشته شود.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۱/