افزایش روزهای غبارآلود خراسان‌جنوبی/ توفان و گردوخاک در راه استان

کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی از افزایش روزهای غبارآلود استان در سال جاری خبر داد و گفت: روزهای دارای گرد و غبار در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

به گزارش خاورستان، جواد نخعی کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی با اشاره به شرایط جوی استان، اظهار داشت: با توجه به الگوی نقشه‌های پیشیابی و خروجی مدل‌های هواشناسی تا پایان هفته جاری وزش باد شدید و توفان گرد و خاک در استان پیش‌بینی می‌شود.
وی با بیان اینکه امروز از سرعت وزش باد در استان کاسته می‌شود، بیان داشت: در برخی ساعات وزش باد شدید لحظه‌ای همراه با گرد و خاک را در نوار شرقی استان خواهیم داشت.
کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی از وزش باد شدید و توفان گرد و خاک در سطح استان تا اواخر هفته جاری خبر داد و عنوان کرد: از فردا تا اواخر هفته گاهی وزش باد شدید و گرد و خاک در استان پیش بینی می‌شود به ویژه در نواحی شرقی توفان و گرد و خاک دور از انتظار نیست.
نخعی با بیان اینکه تعداد روزهای دارای گرد و غبار در سه ماه اول سال گذشته ۴ روز بوده است، گفت: روزهای دارای گرد و غبار در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.
وی اضافه کرد: حاجی‌آباد زیرکوه، طبس و نهبندان به ترتیب بیشترین روزهای دارای گرد و غبار را داشته‌اند که در نهبندان با توجه به روند پیش رو این تعداد افزایش خواهد داشت.
کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی آلودگی هوا در خراسان‌جنوبی را از نوع ریزگردها ذکر کرد و گفت: خشکسالی باعث شده گرد و غبار، پدیده غالب جوی در بیشتر شهرهای استان باشد و با این وضعیت بارش‌ها پیش‌بینی افزایش این روزها را نسبت به سال گذشته داریم.
منبع: فارس
انتهای پیام/۷