مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

افزایش موارد ابتلا به کرونا از ناقلان بدون علامت در خراسان جنوبی/ انتقال کرونا در سفرهای بین شهری خراسان جنوبی افزایش یافت

ضیایی گفت: موارد ابتلا به بیماری کرونا به ویژه از ناقلان بدون علامت در خراسان جنوبی رو به افزایش است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مسعود ضیایی مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در استان خراسان جنوبی اظهار کرد: در روزهای اخیر موارد متعددی از بیماران کووید ۱۹ در استان مربوط به استفاده از وسایل نقلیه مشترک برای رفتن به محل کار از مرکز استان به سایر شهرستان‌ها بوده است.
مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با تاکید بر این‌که این افراد به صورت گروهی از خودروهای مشترک برای رفت و آمد به محل کار خود استفاده می کردند، گفت: متاسفانه با توجه به وجود افراد ناقل بیماری دارای علائم یا فاقد علامت در این وسایل نقلیه و عدم استفاده از ماسک و رعایت نکات بهداشتی منجر شده تا سایر افراد نیز آلوده به بیماری کرونا مبتلا شوند.
ضیایی ادامه داد: حتی از یک اتوبوس حدود ۱۵ نفر به بیماری کرونا مبتلا شدند که تعداد آنها هر روز بیشتر می‌شود و برخی را در بیمارستان بستری شدند.
وی با اشاره به این‌که افراد ناقل همچنین آلودگی را نیز به خانواده‌های خود منتقل کرده‌اند و این روند باعث مشکلات زیادی شده است، افزود: حتما در داخل خودرو یا سرویس مشترک همه مسافران از ماسک استفاده کنند و پنجره‌ها برای جریان هوا باز باشد.
مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تاکید کرد: در این وسایل نقلیه باید افراد از صحبت کردن بلند پرهیز کنند چون میزان آلودگی بیشتر پخش می‌شود.
افزایش موارد ابتلا به کرونا از ناقلان بدون علامت در خراسان جنوبی
ضیایی با بیان این‌که افراد دارای علائم بیماری یا کسانی که با فرد مثبتی تماس داشته است حتما باید از سفر و همراهی دوستان خود در این رفت و آمدها پرهیز کنند، گفت: موارد ابتلا به بیماری کرونا به ویژه از ناقلان بدون علامت در استان رو به افزایش است.
وی عنوان کرد: خیلی از افرادی مبتلا به کرونا که حتی بویایی خود را از دست می‌دهند یا حال عمومی خیلی خوبی دارند و زود خوب می‌شوند در رادیوگرافی‌ها و سی تی اسکن نشان می‌دهد میزان زیادی از آلودگی را دارند؛ این افراد خطر و انتقال ویروس را حتی از افرادی که علائم دارند، بیشتر منتقل می‌کنند.
مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: بنابراین صرف بی‌علامت بودن یا علامت‌دار بودن نباید فکر کنیم بیماری کرونا کمتر منتقل می‌شود.
گفتنی است در حال حاضر هفت شهرستان بیرجند، خوسف، نهبندان، سربیشه، طبس، فردوس و قاینات از ۱۱ شهرستان استان خراسان‌جنوبی در وضعیت بسیار پرخطر (قرمز) به لحاظ شیوع ویروس کرونا هستند. همچنین شهرستان‌های درمیان و بشرویه در وضعیت پرخطر (نارنجی) و شهرستان‌های زیرکوه و سرایان در وضعیت خطر متوسط (زرد) قرار دارند و هیچ شهر استان در وضعیت سفید (کم‌خطر) نیست.
انتهای پیام/۱۲۷