جانشین مدیر کل کتابخانه‌های خراسان جنوبی خبرداد

افزایش کمی و کیفی کتابخانه‌های خراسان جنوبی/ بیش از ۵۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های استان هستند

جانشین مدیر کل کتابخانه‌های خراسان جنوبی گفت: در خراسان جنوبی افزایش کمی و کیفی کتابخانه‌های استان و توجه به کتابخانه‌های روستا و مناطق مرزی به توسعه، تجهیز، بهسازی و شاداب‌سازی کتابخانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی در دستور کار قرار دارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمود حاجی جانشین مدیر کل کتابخانه‌های استان خراسان جنوبی صبح امروز در اختتامیه هشتمین دوره کتابخوانی رضوی گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی یک نهاد عمومی غیردولتی است که از سال ۱۳۸۲ در استان خراسان جنوبی شروع به فعالیت کرده شده است.
وی افزود: در استان خراسان جنوبی ۱۱ اداره شهرستان وجود دارد و ۷۱ باب کتابخانه و ۱۵۰ نفر پرسنل که خدمت رسانی می‌کنند.
جانشین مدیر کل کتابخانه‌های خراسان جنوبی گفت: در سطح استان خراسان جنوبی از ۷۱ باب کتابخانه، ۴۰ باب کتابخانه شهری و ۲۰ باب کتابخانه روستایی و ۱۱ باب کتابخانه مشارکتی وجود دارد.
حاجی اظهار کرد: در استان خراسان جنوبی افزایش کمی و کیفی کتابخانه‌های استان و توجه به کتابخانه‌های روستا و مناطق مرزی به توسعه، تجهیز، بهسازی و شاداب‌سازی کتابخانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: در چهار سال اخیر ۵۹ باب کتابخانه شهری استان به ۷۱ باب افزایش یافته که رشد ۲۰٫۳۳ درصدی داشته و کتابخانه‌های روستایی استان از ۱۰ باب به ۲۰ باب افزایش داشته که رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.
جانشین مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی گفت: در سال ۱۳۹۴ در خراسان جنوبی اولین کتابخانه سیار کشور در شهرستان قاین برپا شد.
حاجی اظهار کرد: تعدا اعضای کتابخانه‌های خراسان جنوبی از ۳۳ هزار نفر به ۵۲ هزار و ۹۴۳ نفر رسیده که رشد بیش از ۵۹ درصدی را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به توسعه، بهسازی و نوسازی کتابخانه‌های استان افزود: ۱۹ پروژه فعال در استان بوده که هم اکنون ۳۴ پروژه فعال در حال انجام است.
جانشین مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی گفت: در حوزه زیربناها ۱۶٫۶ درصد و منابع ۶۰٫۶۵ درصد در استان افزایش داشته و در خراسان جنوبی ۸۴۵ هزار و ۸۶۸ نسخه کتاب وجود دارد.
حاجی افزود: در استخدام کتابدار و نیروی انسانی بیش از ۳۰ درصد درصد رشد که هم‌اکنون ۱۴۳ نفر در استان مشغول به کار هستند و در شاخصه‌های فرهنگی که مهم‌ترین وظیفه ما است، یک‌هزار و ۹۰ نشست کتابخانه‌ای برگزار شده است.
وی افزود: ۲۸۳ مسابقه نویسندگی که رشد ۱۳۵ درصدی در سال ۹۶ داشته است، برگزار شده است.
جانشین مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان جنوبی گفت: ۶۲۰ مسابقه نقاشی به ۱۳۳۰ مسابقه و رشد ۱۱۴ درصدی در استان داشته است.
حاجی اظهار کرد: جشنواره رضوی توسط بنیاد امام رضا(ع) و سه سال متوالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مبحث کتابخوانی آغاز شده است.
وی افزود: این جشنواره به دو صورت مکتوب و آنلاین و کتاب‌هایی برای سنین کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال ارائه می‌شود.
جانشین مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان جنوبی گفت: این جشنواره در خراسان جنوبی در سال ۱۳۹۵ آغاز زده شد که ۳ هزار و ۹۸۶ نفر و در سال ۹۶ تعداد ۱۹ هزار و ۷۴۰ نفر و در سال ۹۷ تعداد ۲۳ هزار و ۶۰۰ نفر در مسابقات شرکت کردند.
انتهای پیام/۱۳۶/ ۱۱/ ۴