فرماندار بیرجند خبر داد؛

افزایش ۱۴ درصدی شعب اخذ رای در شهرستان بیرجند/ تعداد واجدین صلاحیت شورای شهر به ۸۵ نفر رسید

ناصری گفت: در این دوره از انتخابات به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی تعداد شعب اخذ رای شهرستان بیرجند ۱۴ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی ناصری فرماندار بیرجند بعد از ظهر امروز در نشست خبری اظهار کرد: ۲۸ خرداد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و ششمین انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا برگزار خواهد شد.
وی افزود: در این دوره از انتخابات به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی تعداد شعب اخذ رای شهرستان بیرجند ۱۴ درصد افزایش یافته است.
فرماندار بیرجند بیان کرد: در شهرستان بیرجند ۲۳۰ شعبه اخذ رای داریم که ۱۱۵ شعبه شهری و ۱۱۵ شعبه روستایی است.
ناصری عنوان کرد: از ۱۱۵ شعبه شهری ۱۱۰ شعبه ثابت و ۵ شعبه سیار است. از ۱۱۵ شعبه روستایی نیز ۳۰ شعبه ثابت و ۸۵ شعبه سیار است.
وی با بیان اینکه مجموعا ۱۴۰ شعبه ثابت و ۹۰ شعبه سایر شهری و روستایی در شهرستان بیرجند در نظر گرفته شده، افزود: از ۹۰ شعبه سیار شهری و روستایی ۲۲ شعبه سیار فقط برای اخذ رای ریاست جمهوری است.
فرماندار بیرجند اظهار کرد: اخذ رای برای ریاست جمهوری به صورت دستی و برای شورای اسلامی شهرها به صورت الکترونیک برگزار میشود.
ناصری با بیان اینکه آدرس شعب اخذ رای اعلام و در سطح شهر بنرها نصب خواهد شد، گفت: یک شعبه خاص برای اخذ رای افرادی که به دلیل بیماری کرونا در قرنطینه هستند پیش بینی شده. آدرس و ساعت حضور در شعبه به افراد پیامک داده خواهد شد و چنانچه تمایل به رای دادن داشته باشند با خودروی شخصی در محل پیش بینی شده حاضر و رای خواهند داد.
وی خاطرنشان کرد: برای شعب اخذ رای سیار روستایی پیش بینی شده هر صندوق به حداکثر سه روستا برود و ساعت حضور عوامل اخذ رای و صندوق طبق برنامه زمان بندی به دهیار و شورای اسلامی هر روستا اعلام میشود.
فرماندار بیرجند گفت: عوامل اجرایی این دوره از انتخابات در شهرستان بیرجند ۵۵۰۰ نفر پیش بینی شده است.
ناصری به ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: تمامی پروتکل های بهداشتی در شعب اخذ رای رعایت، مکان های در نظر گرفته شده به عنوان شعب مناسب و برای عوامل اجرایی ماسک و مواد ضدعفونی در نظر گرفته شده است. از مردم نیز درخواست میشود با داشتن ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی در شعب اخذ رای حاضر شوند.
وی از وجود ناظر بهداشتی در شعب اخذ رای خبر داد و افزود: پیش بینی شده مردم در شعب اخذ رای تشکیل صف نداشته باشند. ضمن اینکه از مردم درخواست میشود در ساعات ابتدایی اخذ رای در شعب حاضر و حضور را به آخر وقت موکول نکنند.
فرماندار بیرجند در مورد تاییید صلاحیت شدگان شورای اسلامی شهر بیرجند، گفت: با انصراف دو نفر در حال حاضر تعداد واجدین صلاحیت ۸۵ نفر است.
ناصری بیان کرد: در شهر بیرجند مردم میتوانند برای شورای اسلامی شهر به ۹ نفر رای دهند.
وی از افزایش ساعت برگزاری انتخابات امسال خبر داد و افزود: رای گیری از ساعت ۷ صبح جمعه ۲۸ خرداد آغاز و در شهرها و استانهایی که جمعیت زیادی دارد تا ساعت ۲ بامداد شنبه ۲۹ خرداد ادامه خواهد داشت.
فرماندار بیرجند خاطرنشان کرد: تبلیغات شورای شهر ۸ روز قبل از روز اخذ رای آغاز شده و ۲۴ ساعت قبل از آغاز رایی گیری به پایان میرسد. لذا از نامزدهای انتخابات شورای شهر درخواست میشود روز قبل از انتخابات تبلیعات حتی در فضای مجازی نداشته باشند.
ناصری بیان کرد: به نامزدهای شورای شهر اعلام شده در پنج نقطه از شهر بیرجند که امکان ایجاد ترافیک وجود دارد، ستاد تبلیغاتی نداشته باشند.
وی از برگزاری جلسات توجیهی و یادآوری قانون به نامزدهای شورای شهر خبر داد و گفت: تجمع و سخنرانی در فضاهای دربسته و سربسته ممنوع است و در مکانهای روباز با هماهنگی فرمانداری باید برگزار شود.
فرماندار بیرجند در مورد واکسیناسیون عوامل اجرایی، اظهار کرد: صحبت هایی در این مورد انجام شده اما تاکنون نتیجه نهایی اعلام نشده و فقط عنوان شده که تست سریع از عوامل انجام خواهد شد.
ناصری در مورد تعرفه، عنوان کرد: در هیچ دوره ای از انتخابات مشکل جدی در بحث تعرفه نداشتیم و امسال حدود ۱۵ درصد بیش از دوره قبل برای هر شعبه، تعرفه در نظر گرفته شده است.
انتهای پیام/۱۲۷