رئیس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی مطرح کرد

افزایش ۱۸۰ برابری سهم ایران در تولید علم دنیا پس از انقلاب اسلامی/ برنامه‌های پهلوی منجر به عقب‌ماندگی و وابستگی کشور شد

احمدی‌زاده گفت: سهم ایران در تولید علم جهانی از یک صدم درصد در سال ۱۳۵۷، امروز به 87 درصد رسیده است که بر این اساس، افزایش ۱۸۰ برابری سهم ایران در تولید علم دنیا و رشد ۵۵ برابری آمار تولید مقاله توسط محققان ایرانی طی سالیان بعد از پیروزی انقلاب، اتفاق افتاده است.

سعیدرضا احمدی‌زاده رئیس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی در خصوص پیشرفت‌های علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: با توجه به چاپ ۶۷ هزار و ۷۴۴ مقاله در سال ۲۰۱۹، رتبه علمی جمهوری اسلامی ایران در رده پانزدهمین کشورهای جهان قرار دارد.
وی افزود: البته با توجه به نتایج هر دو پایگاه استنادی از جمله کشورهای اسلامی و کشورهای منطقه خاورمیانه، طی سالهای اخیر، ایران رتبه اول را دارد و نرخ رشد علمی آن ۱۱ برابر میانگین جهانی است.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی تصریح کرد: سهم ایران در تولید علم جهانی از یک صدم درصد در سال ۱۳۵۷، امروز به ۸۷ درصد رسیده است که بر این اساس، افزایش ۱۸۰ برابری سهم ایران در تولید علم دنیا و رشد ۵۵ برابری آمار تولید مقاله توسط محققان ایرانی طی سالیان بعد از پیروزی انقلاب، اتفاق افتاده است.
پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه‌های متعدد
احمدی‌زاده با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت‌های ایران در زمینه‌های علمی بسیار چشمگیر بوده است، گفت: در این خصوص می‌توان به ارتقا از رتبۀ ۵۸ به ۱۶ جهان در علوم نانو، ارتقا از رتبۀ ۵۲ به ۱۷ در علوم بیوشیمی و زیست مولکولی، ارتقا از رتبۀ ۴۵ به رتبۀ ۱۱ در علوم هوافضا، ارتقا از رتبۀ ۵۶ به رتبۀ ۱۳ در علوم فیزیک، ارتقا از رتبۀ ۴۷ به رتبۀ ۱۳ در علوم ریاضی، ارتقا از رتبۀ ۴۹ به رتبۀ ۱۱ در علوم داروسازی، ارتقا از رتبۀ ۳۸ به رتبۀ ۷ در تعداد ثبت اختراع، جایگاه دوم در علوم ژنتیک و سلول‌های بنیادی و جایگاه چهارم در زمینه مقالات نانو فناوری در سطح جهانی، اشاره کرد.
وی اظهار کرد: تنها طی یک دهه اخیر، از جمله پیشرفت‌های ایران در زمینه نوآوری و دانش بنیان، تاسیس ۵ هزار و ۶۱۳ شرکت دانش بنیان با گردش مالی ۹۰ هزار میلیارد تومانی و اشتغال ۳۰۰ هزار نفری، یک هزار و ۴۰ شرکت خلاق و نوآور با گردش مالی ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی، ۱۱۸ مرکز نوآوری، ۴۹ مرکز شتابنده فناوری و ۶ هزار استارتاپ اشاره کرد.
احمدی زاده بیان کرد: در خراسان جنوبی ۱۴۸ شرکت دانش بنیان و ۸ مرکز رشد و نوآوری وجود دارد که گردش مالی استارتاپ های استان به ۴۰ میلیارد تومان می رسد.
جان تازه علم و پژوهش
رئیس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی بیان کرد: گام اول انقلاب ما، سرآغاز حرکت علمی کشور بود که عقب ماندگی‌ های صدساله اخیر را پشت سرگذاشت و با شتاب سریع در حال جبران عقب ماندگی‌ها از کاروان شتابان علم است.
احمدی زاده افزود: به تعبیر مقام معظم رهبری نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده و با سرعت به سمت جلو در حال حرکت است.
وی تصریح کرد: با مقایسه پیشرفت علمی کشور قبل از انقلاب اسلامی و بعد از انقلاب اسلامی و به ویژه در دو دهه اخیر که سایه جنگ تحمیلی از بین رفت، شاهد تحول و شتاب زیادی هستیم و انگار علم و پژوهش جان تازه ای گرفته است.
رستاخیز و جهش علمی ایران مورد تحسین جهان است
رئیس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: رشد علمی ایران در طول ۴۰ سال گذشته چنان روند صعودی را پشت سر گذاشته‌ که یک شرکت اطلاعات جهانی مستقر در نیویورک، ایران را دارای سریع‌ترین رشد علمی در میان کشورهای جهان از نظر تولید مقالات علمی بین‌المللی شناخته است.
احمدی زاده یادآور شد: طبق آخرین گزارش‌ها، سالانه حدود ۳۰ هزار مقاله علمی بین‌المللی توسط محققان ایرانی تولید می‌شود که رشد قابل‌توجهی را نسبت به سال‌های اولیه انقلاب نشان می‌دهد. چنین جهشی به عنوان رستاخیز علمی تعبیر می شود و تحسین و تعجب بسیاری از مردم جهان و کشورهای غربی را برانگیخته است.
برنامه‌های پهلوی منجر به عقب‌ماندگی و وابستگی کشور می‌شد
وی با اشاره به عقب ماندگی های علمی در دوران پهلوی، اظهار کرد: “سولیوان” سفیر وقت آمریكا در ایران در خاطرات خود درباره نشانه‌های تفكر وابستگی پهلوی می‌نویسد: «شاه خود كم و بیش به مشكلات واقف بود و به همین جهت می‌خواست با صرف هزینه‌های گزاف و پرداخت حقوق‌های كلان، متخصصین و تكنسین‌های خارجی را برای احداث و راه‌اندازی این صنایع وابسته بكار گیرد». این تنها گوشه‌ای از خاطرات سفیر آمریكا است كه خود گویای وابستگی در تفکر رژیم پهلوی است؛ تفكری كه سال‌های سال عقب‌ماندگی را برای مردم ایران به دنبال داشت. این وابستگی تا آنجایی بود كه سكان اداره كشور در دستان آمریكا و انگلیس قرار داشت و شخص رضاخان و محمدرضا پهلوی شدیدا تحت تسلط دو ابرقدرت غربی بودند.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی گفت: گذری در تاریخ نشان می‌دهد كه صرف هزینه های فراوان برای واردات بی رویه و واگذاری امتیازات برداشت نفت به غربی ها و غارت منابع بدون انتقال علم و فناوری به ایران بود و کارخانه خریدن، واردات چند کارخانه بجای ایجاد تکنولوژی در داخل یا ایجاد صنایع با تکنولوژی بالا در کشور اتفاق افتاد که محصولات غربی را با وابستگی کامل به قطعات آنها مونتاژ می کردند.
احمدی زاده افزود: با توجه به اینکه ایجاد علم و فناوری خریدنی نیست و در داخل کشور و با تربیت نیروی متخصص به وجود می آید، برنامه‌های محمدرضا پهلوی، نه‌تنها نتوانست به پیشرفت و توسعه علم و فناوری ختم شود، بلکه نتیجه آن برای کشور، “عقب‌ماندگی‌” و “وابستگی” بود.
وی تاکید کرد: علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه همه کشورهای غربی علیه ایران با این رشد ۱۸ برابری در علم و فناوری، باید برای استقلال و پیشرفت، عقب ماندگی ها را به سرعت جبران کرد.
جوانان شانه‌های خود را زیر بار مسئولیت قرار دهند
رئیس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، این پیشرفت ها را مقدمه و اول راه تعبیر می کنند و از جوانان می خواهند تا با احساس مسئولیت و جهاد این مسیر را ادامه دهند، اظهار کرد: با توجه به اینکه دشمن در صدد حذف انقلاب است، مقام معظم رهبری از جوانان می‌خواهند به میدان بیایند و انتظار دارند که جوانان انقلاب را حفظ و به تمدن نوین اسلامی نزدیک‌تر کنند.
احمدی‌زاده خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری دهه آینده را متعلق به جوانان می‌دانند و خواستار دفاع از انقلاب هستند. به همین دلیل جوانان در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و بین‌المللی باید شانه‌های خود را زیر بار مسئولیت قرار دهند.
وی با بیان اینکه برخی افراد فقط مسئولیت پذیر یا وظیفه مدار هستند، گفت: صرف وظیفه مداری؛ رفع یک وظیفه است و کافی نیست، بلکه چاره کار مسئولیت پذیری جهادگرانه، دلسوزانه، رفع همه موانع و مشکلات در امور و در وسط میدان بودن است.
انتهای پیام/۷/ ۱۴/ ۴