مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان جنوبی مطرح کرد

افزایش ۳۲۴ درصدی فروش سوخت مرزنشینان در سال ۹۸/ کاهش ۹۱ درصدی کشفیات سوخت طی سه ماه گذشته

مردانی گفت: سال گذشته در خراسان جنوبی فروش سوخت مرزنشینان نسبت به سال ۹۷، ۳۲۴ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، قربانعلی مردانی مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان‌جنوبی بعد از ظهر امروز در نشست خبری، اظهار کرد: شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی وظیفه تامین فرآورده های نفتی، توزیع عادلانه سوخت در استان و نظارت بر توزیع عادلانه سوخت را بر عهده دارد.
وی افزود: روزانه ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر فرآورده نفتی در استان تامین می‌شود.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان جنوبی بیان کرد: با توجه به اینکه خراسان جنوبی استانی پهناور است تامین سوخت برای استان کار سختی است.
مردانی عنوان کرد: فرآورده‌های نفتی مورد نیاز استان ما از شهرهای مختلفی تامین میشود که رفسنجان نزدیکترین شهر با ۷۰۰ کیلومتر و بندعباس دورترین شهر با ۱۵۰۰ کیلومتر فاصله است.
وی اظهار کرد: فرآورده های نفتی مورد نیاز استان به وسیله نفت کش به استان آورده می‌شود.
وجود ۱۱۱جایگاه توزیع سوخت در خراسان‌جنوبی
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان جنوبی گفت: در خراسان جنوبی ۱۱۱ جایگاه توزیع سوخت داریم که ۲۴ جایگاه سوخت گاز CNG است و مابقی جایگاه سوخت مایع است.
مردانی بیان کرد: در سطح استان حدود ۳۷۰ فروشندگی نفت سفید داریم.
وی از وجود ۹۰۰ مصرف کننده عمده سوخت در استان خبر داد و افزود: سوخت مورد نیاز این تعداد مصرف کننده باید تامین شود.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان جنوبی عنوان کرد: در بحث نظارت بر توزیع عادلانه فرآورده های نفتی باید به سمت استفاده از سامانه های به روز باشیم که در این راستا تا کنون ۸ سامانه طراحی و فعال است و دو سامانه دیگر نیز به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.
مردانی گفت: سامانه ها استفاده های زیادی دارد که مهمترین آن جلوگیری از قاچاق سوخت است.
وی اظهار کرد: ۸ سامانه فعال شامل سامانه تجارت آسان، کنترل باک و سوخت در مرز که شامل عرضه سوخت از باک، فروش سوخت مرزنشینان و فروش از جایگاه توسط کارگذار ، سوخت نفتگاز، سامانه هوشمند توزیع بنزین، بهین یاب و ارتقای بستر جایگاه توزیع می‌شود.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان جنوبی عنوان کرد: نظارت بر توزیع عالانه فرآورده های نفتی در استان بحث مهمی است که در این راستا گشت های مشترکی در استان انجام میشود که شاهد هیچ گونه مشکلی نباشیم.
مردانی گفت: موضوع آموزش نیز اهمیت زیادی دارد که در این راستا سال گذشته ۵ هزار و ۷۷۵ نفر ساعت آموزش برای همکاران در زمینه های مختلف برگزار شده است.
وی از برگزاری یک هزار و ۷۷۹ نفر ساعت آموزش طی سه ماه ابتدای سال خبر داد و افزود: در شرایط کرونایی تمامی دوره های آموزشی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شده و می‌شود.
کاهش ۳ درصدی مصرف سوخت طی سه ماه گذشته
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان جنوبی میزان مصرف فرآورده های نفتی سه ماه ابتدای سال قبل و سال جاری را مقایسه کرد و گفت: در سه ماهه ابتدای سال جاری نسبت به سال گذشته میزان استفاده از بنزین سوپر ۸۴ درصد کاهش داشته است.
وی ادامه داد: در این مدت شاهد کاهش ۳۲ درصدی مصرف بنزین معمولی، کاهش ۲۲ درصدی نفت سفید، کاهش ۱۸ درصدی نفتگاز نیروگاهی، کاهش ۶۳ درصدی نفت کوره، کاهش ۳۲ درصدی سوخت ایرلاین ها و افزایش ۱۴۴ درصدی نفتگاز غیرنیروگاهی بودیم.
مردانی اظهار کرد: در مجموع طی سه ماه ابتدای سال جاری نسبت به سه ماهه اول سال گذشته شاهد کاهش ۳ درصدی مصرف در انواع فرآورده های نفتی در استان بودیم.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان جنوبی در مورد استفاده از سوخت CNG در کشور و استان، عنوان کرد: قبل از سهمیه بندی بنزین، روزانه در سطح کشور ۲۰ میلیون متر مکعب سوخت CNGمصرف می‌شد که سهم خراسان جنوبی از این میزان ۱۴۰ هزار مترمکعب بوده است.
وی ادامه داد: بعد از سهمیه بندی بزنین استفاده مردم از سوخت CNG در سطح کشور به روزانه ۲۴ میلیون متر مکعب افزایش یافت که سهم خراسان جنوبی ۱۴۷ هزار متر مکعب بود.
تشریح جزئیات سوخت مرزنشینان
مردانی در مورد سوخت مرزنشینان، بیان کرد: فروش سوخت در مرز ماهیرود به سه روش جایگاه های مرزی، کنترل باک و فروش مرزنشینان انجام می‌شود.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان جنوبی به واریز سود حاصل از فروش سوخت به حساب مرزنشینان اشاره کرد و گفت: روزانه ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر سوخت در کشور برای مرزنشینان در نظر گرفته می‌شود.
وی افزود: ۲۰ درصد حاصل از صادرات سوخت به سازمان هدفمندی یارانه‌ها جهت واریز به حساب مرزنشینان داده می‌شود.
مردانی تصریح کرد: ۸۰ درصد از ۲۰ درصد سود به حساب مرزنشینان وایز شده و ۲۰ درصد دیگر برای پیشبرد طرح های زیرساخت و اشتغال پایدار در مناطق مرزی در نظر گرفته می‌شود.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان جنوبی گفت: سال گذشته در خراسان‌جنوبی فروش سوخت مرزنشینان نسبت به سال ۹۷، ۳۲۴ درصد افزایش داشته است.
وی از افزایش مهاجرت معکوس مردم مناطق مرزی استان به مرز طی سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: سهمیه برای دریافت سود حاصل از فروش سوخت مرزنشینی بر اساس خانوار مرزنشین در هر استان است.
مردانی گفت: در سه ماهه اول امسال در مقایسه با سال گذشته ۳۳ درصد کاهش عرضه سوخت از جایگاه و ۷۹ درصد کاهش در بحث کنترل باک در مرز را داشته ایم.
شهرستان‌های درمیان و زیرکوه جایگاه سوخت CNG ندارد
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان جنوبی بیان کرد: در شهرستانهای درمیان و زیرکوه جایگاه سوخت CNG نداریم که نیاز است در این دو شهرستان نیز برای راه اندازی جایگاه CNG اقدام شود.
وی از دوگانه سوز کردن رایگاه خودرو های وانت بار و تاکسی های عمومی در کشور و استان خبر داد و عنوان کرد: رانندگان متقاضی میتوانند برای دوگانه سوز کردن خودروی خود به صورت رایگان به آدرسwww.gcr.niopdc.ir مراجعه کرده و ثبت‌نام کنند.
مردانی خاطرنشان کرد: محدودیت زمانی برای ثبتنام وجود ندارد و تا کنون کمتر از یک هزار نفر در استان در این سامانه ثبت‌نام کردند.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان جنوبی در مورد کشفیات سوخت در استان، عنوان کرد: طی سه ماه ابتدای سال جاری در مقایسه با سال گذشته ۹۱ درصد کاهش کشفیات داشتیم که این عدد برای سال ۹۸ در مقایسه با ۹۷ کاهش ۲۵ درصدی داشته است.
وی تصریح کرد: تا کنون در استان گزارشی مبنی بر سرقت کارت سوخت یا فرآورده نفتی در جایگاه های توزیع گزارش نشده و اگر در این خصوص موردی مشاهده شود به مراجع قضایی اطلاع داده و برخورد صورت می‌گیرد.
مردانی از فعالیت کمیته سلامت در شرکت ملی پخش و فرآورده های نفتی استان خبر داد و افزود: تمامی پروتکل های بهداشتی توسط همکاران ما در جایگاه های توزیع رعایت میشود و از مردم نیز درخواست رعایت پروتکل ها و همکاری با جایگاه داران را داریم ضمن اینکه امکان پرداخت الکترونیکی هزینه سوخت در تمامی جایگاه‌ها فراهم شده است.
تعریف سه پروژه برای دسترسی راحت مردم به سوخت
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان جنوبی بیان کرد: برای دسترسی راحت مردم به سوخت سه پروژه کشوری تعریف شده که در صورت اجرا تاثیرهای خوبی خواهد داشت.
وی افزود: توزیع الکترونیکی نفتگاز، نفت سفید و گاز مایع سه پروژه ای است که آغاز شده و تا کنون پیشرفت های خوبی داشته است.
مردانی در مورد سهمیه سوخت خودروهای عمومی گفت: این خودرو ها توسط شهرداری شناسایی و بر اساس کارکِرد سوخت به آنها تعلق می‌گیرد.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: سقف ذخیره سازی در کارت های سوخت ۹ ماه در نظر گرفته شده است.
وی به فروش سهمیه سوخت در استان اشاره کرد و گفت: در طبس ۳۹ مورد، فردوس ۹۸ مورد، قاین ۹۶ مورد و نهبندان ۲۷ مورد سهمیه فروش شناسایی شده که به مراجع قضایی جهت رسیدگی منعکس شده است.
انتهای پیام/۱۲۷