مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی:

افزایش ۵۰ درصدی تسهیلات اشتغال زایی برای معلولان خراسان جنوبی/ ساخت حدود ۳ هزار مسکن برای مددجویان استان

عرب نژاد گفت: امسال ۴۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای بحث اشتغال زایی در سال جاری به بهزیستی خراسان جنوبی تخصیص پیدا خواهد کرد که نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی عرب نژاد مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شعار امسال هفته بهزیستی «بهزیستی در گام دوم انقلاب، هوشمندسازی، محله محوری و سلامت اجتماعی در خانواده» در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه این سازمان خدماتی را به صورت عام و خاص به جامعه ارائه می دهد، افزود: بیش از هفتاد وظیفه بر عهده سازمان بهزیستی قرار دارد.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سال ۹۹ حدود ۱۲۳ هزار و ۷۲۰ نفر از خدمات عام سازمان بهزیستی استان بهره مند شدند، گفت: ۴۲ هزار و ۵۶۲ نفر تحت پوشش از خدمات خاص استفاده می کنند که بیش از ۱۴ هزار نفر از این تعداد مستمری بگیر دائمی هستند و در حال حاضر تحت پوششی جدیدی نداریم.
عرب نژاد در ادامه بیان کرد: در حال حاضر سه هزار و ۶۰۸ نفر پشت نوبتی در استان داریم تا از خدمات بهزیستی استفاده کنند و این چالش مربوط به کل کشور است.
وی با بیان اينکه در سال گذشته یک هزار و ۷۳۷ نفر از خدمات ژنتیکی استفاده کردند، ادامه داد: در این راستا ۱۷ میلیارد و ۹۵ میلیون ریال صرف خدمات مشاوره ژنتیکی در استان طی سال گذشته شده بود.
عرب نژاد در خصوص اجرای طرح غربالگری بینایی اظهار کرد: در این راستا طی سال گذشته ۳۱ هزار و ۴۵۳ کودک در استان غربالگری بینایی شدند.
وی به بحث ساماندهی معتادین متهاجر اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۳۳۶ نفر از معتادین متهاجر از خدمات استفاده کردند.
عرب نژاد با اشاره به اینکه خراسان جنوبی در زمینه غربالگری تشخیص شنوایی زودهنگام رتبه سوم کشوری را در سال ۹۹ کسب کرد، افزود: در این راستا ۱۳ هزار و ۲۲۶ نوزاد طی سال گذشته مورد غربالگری تشخیص شنوایی قرار گرفتند و ۴۳ کودک مبتلا به مشکل شنوایی خفیف و عمیق شناسایی شدند و ۲۷ کودک سمعک دولتی دریافت کردند.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی به فعالیت های حوزه توانبخشی و معلولان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته چهار و ۴۶۴ وسایل کمک توانبخشی بین معلولان تحت پوشش در سطح استان توزیع شده است.
وی با بیان اینکه ۲۱ خانه کودک در استان برای ارایه خدمات به ۲۱۹ کودک بی سرپرست فعالیت دارند، گفت: در سال گذشته برای ۱۴۲ نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش در سطح استان اشتغال ایجاد شده بود.
وی با اشاره به اینکه ۳۷۰ کودک تحت پوشش بیمه آتیه در سطح استان هستند، ادامه داد: یک هزار و ۱۵۹ زن سرپرست خانوار در حال حاضر تحت پوشش بیمه زنان و دختران روستایی در سطح استان قرار دارند.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی در خصوص طرح مسکن معلولان اظهار کرد: ۲هزار و ۹۸۶ واحد مسکونی تا پایان سال ۹۹ در استان احداث شده است و از این تعداد ۲ هزار و ۲۷۹ واحد به متقاضیان تحویل داده شده است و مابقی در مراحل انتهایی احداث قرار دارند و ۸۱ واحد فردا به متقاضیان واگذار خواهد شد.
وی به مشارکت های مردمی در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۴ میلیارد تومان سال گذشته کمک مردمی جمع آوری شد که این میزان نسبت به سال قبل آن ۸۰ درصد رشد داشته است.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به بحث اشتغال اظهار کرد: تسهیلات اشتغال زایی در سال ۹۹ به ۳۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسید و رشد قابل توجهی داشته است و در سال گذشته برای ۵۷۸ نفر اشتغال ایجاد شد.
عرب نژاد در پایان تاکید داشت: امسال ۴۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای بحث اشتغال زایی در سال ۱۴۰۰ به بهزیستی خراسان جنوبی تخصیص پیدا خواهد کرد.
انتهای پیام/۷