دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خبر داد؛

افزایش ۷۳ درصدی موارد بستری کرونا در خراسان‌جنوبی

شریف زاده با بیان این‌که آمارها نشان از افزایش موارد بستری مثبت و سرپایی دارد، گفت: موارد بستری نسبت به روز اول فروردین ماه ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده که این افزایش در موارد مثبت بستری ۷۳ درصد بوده است.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند غلامرضا شریف زاده دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص آخرین تحلیل آماری بیماری کرونا در خراسان‌جنوبی تا پایان وقت اداری دهم فروردین ماه گفت: میزان بروز تجمعی در استان ۱۹۶۸ در صد هزار نفر جمعیت است نسبت.
وی با بیان این‌که مرگ و میر در استان ۴.۷ است، افزود: میزان مرگ و میر اختصاصی علیتی در استان۹۳ در صد هزار نفر جمعیت و شاخص نمونه گیری به ازای هر یک‌هزار نفر جمعیت ۵۴ مورد است.
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص رتبه بندی شهرستان‌های استان از لحاظ میزان بروز تجمعی، گفت: به لحاظ میزان بروز تجمعی از ابتدای شیوع اپیدمی کرونا تا دهم فروردین، شهرستان طبس در رتبه اول قرار دارد و شهرستان‌های طبس، سرایان، قاین، فردوس و بشرویه میزان بروز تجمعی آن ها نسبت به شاخص کشوری بالاتر است و پایین ترین میزان بروز تجمعی را در شهرستان‌های خوسف، درمیان و نهبندان شاهد هستیم.
رتبه سوم خراسان‌جنوبی در بستری بیماران تنفسی
شریف‌زاده عنوان کرد: به لحاظ بروز موارد بستری به دلیل بیماری حاد تنفسی به ازای هر صد هزار نفر جمعیت در کشور در رتبه سوم قرار داریم و بعد از استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد که در رتبه اول و دوم قرار دارند استان خراسان‌جنوبی در رتبه سوم بروز موارد بستری قرار دارد.
وی با بیان این‌که آمارها نشان از افزایش موارد بستری مثبت و سرپایی دارد، اظهار کرد: موارد بستری نسبت به روز اول فروردین ماه ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده که این افزایش در موارد مثبت بستری ۷۳ درصد بوده است و متاسفانه روند موارد مثبت در شهرستان بیرجند روند صعودی است که نسبت به نهم فروردین ماه تعداد موارد مثبت بستری در بیمارستان ولیعصر (عج) ۱۵ نفر نسبت به روز قبل افزایش پیدا کرده و این روند افزایشی در موارد بستری در بیمارستان ولیعصر (عج) روند صعودی بوده است.
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تحلیل آماری نشان می ‌هد احتمالا ما در روزهای آینده شاهد تغییر رنگ شهرستان بیرجند از زرد به نارنجی خواهیم بود.
شریف‌زاده عنوان کرد: به لحاظ رعایت پروتکل‌ها در دو حوزه صنوف و ادارات رعایت بهداشت فردی در صنوف ۹۳.۶ درصد، رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری ۸۶.۹درصد، استفاده از ماسک در کسبه ۹۲.۸درصد در مراجعین به صنوف ۸۸.۷درصد است.
وی خاطرنشان کرد: در ادارات در حوزه رعایت بهداشت فردی ۱۰۰درصد، رعایت پروتکل‌ها و بهدشت فردی ۸۸.۱درصد، استفاده از ماسک کارکنان ادارات ۱۰۰ درصد و مراجعین به ادارات ۹۶درصد است.
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تحلیل کلی بیماری کرونا نشانگر افزایش قابل توجه موارد بستری و موارد مثبت سرپایی در سطح استان است. در موارد بستری کل نسبت به هفته آخر اسفند ماه ۳۸ درصد افزایش داشتیم و نسبت به موارد مثبت بستری نسبت به هفته آخر اسفند ماه متاسفانه ۷۳ درصد افزایش موارد بستری را داشتیم و همچنین برای اولین بار جمع موارد مثبت نسبت به هفته آخر اسفند ماه و نسبت به آذر ماه برای اولین بار ۳ رقمی شده و اینها همه نشانگر افزایش قابل ملاحظه موارد ابتلا و بستری در سطح استان است و قطعا اگر رعایت پروتکل ها و محدودیت ها ادامه پیدا نکند به طور قطع به یقین پیک چهارم را در استان تجربه خواهیم کرد.
شریف‌زاده خاطر نشان کرد: هم استانی‌ها رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌ها را جدی بگیرند و با توجه به این‌که دو روز آخر هفته را تعطیلات خواهیم داشت، حتما رعایت پروتکل‌ها را جدی بگیرند و روز طبیعت را به صورت مجازی برگزار کنند از رفتن به دورهمی‌ها اجتناب و استفاده از ماسک را جدی بگیرند تا شاهد افزایش موارد ابتلا در سطح استان نباشیم.
انتهای پیام/۱۲۷