مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی خبر داد

افزایش ۸۲ درصدی صادرات از گمرکات خراسان جنوبی

خاشی از صادرات ۳۶۵ میلیون دلار کالا از گمرکات استان خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۲ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خاورستان، محمدعلی خاشی مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به عملکرد هفت ماهه سال جاری گمرکات استان بیان کرد: در این مدت مجموع کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان از نظر ارزشی ۳۶۵ میلیون و ۴۴۰ هزار و ۲۴۵ دلار و از نظر وزنی دو میلیون و ۹۰ هزار و ۱۸۳ تن بوده است.
وی ادامه داد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ۸۲ درصد و از لحاظ وزن ۵۲ درصد افزایش داشته داشته است.
خاشی با اشاره به صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود بیان کرد: از ابتدای امسال سه هزار و ۷۷ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۷۲ میلیون و ۱۳۹ هزار و ۳۴۰ دلار به وزن بالغ بر ۹۷۲ هزار و ۹۳۸ تن تشکیل شده است.
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه ۴۵ درصد، از نظر ارزش ۲۵ درصد و از نظر وزن ۲۹ درصد افزایش داشته است.
وی اظهار کرد: سیمان، صیفی جات، روغن سوخت تقطیری، هیدروکربن حاصل از بازیافت خاک های مستعمل رنگ بر، کاشی و سرامیک، گازوئیل، نخود آبگوشتی، هیدروکربن سبک، نمک و تخم مرغ خوراکی از جمله عمده اقلام صادرات قطعی گمرک استان بوده است.
خاشی بیان کرد: همچنین عمده این اقلام به کشور های افغانستان، عراق، ترکیه، آذربایجان و تایوان صادر شده است.
وی با اشاره به صادرات ماده ۱۱۶ بیان کرد: در هفت ماهه سال جاری ۱۰ هزار و ۳۵۲ فقره پروانه به ارزش ۲۹۳ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۹۰۵ دلار به وزن بیش از یک میلیون و ۱۱۷ هزار و ۲۴۴ تن ارائه شده است.
خاشی افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۶۷ درصد، از نظر ارزش ۱۰۵ درصد و از نظر وزن ۸۱ درصد افزایش داشته است.
وی اظهار کرد: عمده اقلام خروجی موضوع ۱۱۶ شامل شیشه، سیمان، خوراک آماده طیور، ایزوگام و غیره بوده است.
کاهش ۹۷ درصدی واردات
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به واردات قطعی سال جاری بیان کرد: از ابتدای امسال ۱۰ فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش ۸۸۱ هزار و ۸۹۵ دلار به وزن ۲۶۴ تن تشکیل شده است.
وی ادامه داد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۶۷ درصد، از نظر ارزش ۹۷ درصد و از نظر وزن ۸۳ درصد کاهش داشته است.
خاشی با اشاره به ترانزیت کالا بیان کرد: در هفت ماهه امسال چهار هزار و ۹ دستگاه کامیون به وزن ۱۲۹ هزار و ۳۸۹ تن از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است.
وی با بیان اینکه این کالاها شامل فوفل، کود اوره، پنل خورشیدی، آرد گندم، موتورسیکلت، روغن خوراکی، سیگار، کود شیمیایی، شکر و روغن موتور بوده که از کشور های اندونزی، چین، ترکمنستان، هندوستان، امارات، روسیه و ترکیه ترانزیت شده است.
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی بیان کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد کامیون هزار و ۹۵۶ درصد و از نظر وزن دو هزار و ۳۶۱ درصد افزایش داشته است.
انتهای پیام/۴