مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی مطرح کرد؛

افزایش ۱۰۳ درصدی صادرات در خراسان‌جنوبی

جرجانی گفت:میزان صادرات محصولات استان خراسان جنوبی در سال ۹۸ معادل ۱۰۰ میلیون دلار و سال ۹۹ معادل ۲۰۳ میلیون دلار است که پارسال ۱۰۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، عباس جرجانی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران، گفت‌: میزان صادرات محصولات استان در سال ۹۸ معادل ۱۰۰ میلیون دلار و سال ۹۹ معادل ۲۰۳ میلیون دلار است که پارسال ۱۰۳ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: در مجموع صادرات ماده ۱۱۶ و گمرک استان سال گذشته ۷۳ درصد رشد داشت که نشان می‌دهد همه ارکان استان اعم از حوزه‌های اقتصادی و سایرین تلاش دارند صادرات از استان با قدرت بیشتری انجام شود.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی بیان کرد: از مجموع صادرات ایران به کشور افغانستان ۳۷ درصد از لحاظ ارزش و حدود ۵۰ درصد از نظر وزنی مربوط به محصولات خراسان‌جنوبی بوده و صیفی‌جات، سیمان، کاشی و سرامیک، انواع هیدروکربن‌های سبک و سنگین، سوخت‌های تقطیری از جمله عمده محصولات صادراتی استان به کشور افغانستان است.
جرجانی عنوان کرد: ۲ ماه ابتدای سال جاری نیز با رشد ۳۷ درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بودیم که نشان می‌دهد همه تلاش خود را برای صادرات محصولات استان گذاشته‌ایم.
وی اظهار کرد: با پیگیری‌های استاندار و دستور کارگروه توسعه صادرات باید زیرساخت‌های صادرات به نحوی انجام شود که محصولات برای صادرات با بالاترین ارزش افزوده ارسال شود و سعی می‌کنیم چرخه صادرات به نحوی باشد که بیشترین ارزش افزوده را داشته و خام‌فروشی به زنجیره تولید تبدیل شده و محصول نهایی را صادر کنیم.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: باید بسته الزامات صادراتی برای استان تدوین شود و پس از این‌که در کارگروه استان مورد بررسی و تصویب قرار گرفت برای شورای عالی صادرات کشور ارسال و تصویب شود.
جرجانی گفت: درخصوص زیرساخت‌ها، نحوه صادرات محصولات و افزایش قدرت صادراتی را می‌توان در این بسته لحاظ کرد که این مهم در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قرار گرفت.
انتهای پیام/۱۲۷