افزایش ۴ برابری خرید تضمینی گندم در استان/ افتتاح ۱۰ واحد گلخانه ای در هفته دولت

هاشمی گفت: در حالی که در سال گذشته کلا 2 هزار و 800 تن گندم از کشاورزان خریداری شده است، اما امسال تاکنون ۱۱ هزار تن گندم توسط ۱۵ مرکز خرید از کشاورزان استان خریداری شده که بر همین اساس خرید تضمینی گندم در خراسان جنوبی چهار برابر افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مصطفی هاشمی معاون امور بازرگانی اداره کل تعاون روستایی خراسان جنوبی امروز در نشست خبری ویژه هفته دولت، از افتتاح و کلنگ زنی ۹ پروژه حوزه تعاون روستایی همزان با هفته دولت خبر داد و گفت: برای اجرای این پروژه ۶۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان هزینه شده که برای ۵۱ نفر اشتغال مستقیم و ۵۸۶ اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: با توجه به برداشت عناب از اواسط مردادماه تا اواخر شهریور ماه، امسال خرید توافقی این محصول را در شرکت تعاونی تولید مختاران آغاز کردیم.

معاون امور بازرگانی اداره کل تعاون روستایی خراسان جنوبی بیان کرد: در حالی که در سال گذشته کلا ۲ هزار و ۸۰۰ تن گندم از کشاورزان خریداری شده است، اما امسال تاکنون ۱۱ هزار تن گندم توسط ۱۵ مرکز خرید از کشاورزان استان خریداری شده که بر همین اساس خرید تضمینی گندم در خراسان جنوبی چهار برابر افزایش داشته است.

هاشمی با اشاره به توزیع کالاهای اساسی از طریق سامانه پست سام، گفت: همچنین بحث توزیع و فروش اینترنتی کالاهای استراتژیک استان مانند زرشک، عناب و زعفران در سراسر کشور نیز در سامانه پست سام در دستور کار است.

وی یادآور شد: متاسفانه امسال طوفان و وزش بادهای گرم ۲۰۰ میلیارد ریال به باغات عناب سطح استان خسارت وارد کرده است.

افتتاح ۱۰ واحد گلخانه ای

دره کی مجری طرح توسعه گلخانه های خراسان جنوبی در خصوص مجتمع های جدید گلخانه ای استان که از دو سال قبل شروع شده و پیمانکاران در حال کار هستند، اظهارکرد: تاکنون بخشی از عملیات زیرساختی این مجتمع ها شامل تسطیح معابر و شبکه هدایت آبهای سطحی در مجتمع های نهبندان، آیسک و ماژان در مجموع به میزان ۱۰۰ هکتار انجام شده است.

وی گفت: در هفته دولت نیز ۱۰ واحد گلخانه در سطح ۲ و نیم هکتار؛ با جذب ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات، افتتاح می شود که برای ۲۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده و تولید محصولات گلخانه ای را به ۷۵ تن افزایش می دهد.

مجری طرح توسعه گلخانه های خراسان جنوبی گفت: در یکسال گذشته ۲۶ واحد گلخانه ای در سطح ۶ و نیم هکتار و با جذب ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات در ۸ مجتمع گلخانه ای قدیمی استان به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: با افتتاح این واحدها برای ۵۵ نفر اشتغال مستقیم ایجاد و یک هزار و ۴۵۰ تن به تولیدات گلخانه ای استان اضافه می شود.

دره کی با اشاره به برخی مشکلات زیرساختی در مجتمع های گلخانه ای قدیمی استان، گفت: در این خصوص خط انتقال گاز و شبکه توزیع داخلی مجتمع گلخانه ای سربیشه به طول ۳ و نیم کیلومتر با اعتبار ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و شبکه داخلی گاز مجتمع نهبندان با اعتبار یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اجرا شده که خط انتقال گاز هم توسط اداره گاز در حال انجام است.

افتتاح ۱۸ پروژه حوزه منابع طبیعی در هفته دولت

علیرضا نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی نیز در این نشست از افتتاح ۱۸ پروژه با اعتبار ۲۲ میلیارد تومان به مناسبت هفته دولت خبر داد و گفت: از این تعداد؛ ۱۶ پروژه افتتاح و ۲ پروژه هم کلنگ زنی خواهد شد.

وی افزود: این پروژه ها در سطح ۱۰ شهرستان و ۱۸ روستا اجرا می شود که ۱۱۳ منبع آبی که اغلب قنوات است را تحت تاثیر قرار می دهد و در نهایت ۵۰ آبادی و روستا و بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ خانوار از مزایای آن بهره مند می شوند.

وی ادامه داد: این پروژه ها ۷ هزار و ۵۷۰ نفر شغل را به صورت فصلی ایجاد می کند.

تامین بیش از ۲۴ هزار تن انواع کود کشاورزی

مهدی نوفرستی سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان جنوبی گفت: طی یک سال گذشته ۲۴ هزار و ۱۰۳ تن انواع کود کشاورزی در استان تامین شده که از این میزان ۱۶ هزار تن از طریق ۸۸ کارگزاری در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

وی با اشاره به افزایش قیمت کودهای کشاورزی و در نتیجه کاهش مصرف شدید آن، افزود: در این شرایط دولت اقدام به کاهش ۴۵ درصدی قیمت کودها کرد که این موضوع باعث افزایش بیش از ۱۰ درصدی کودهای فسفاته و پتاسه در استان نسبت به سال قبل شد.

وی یادآور شد: از ابتدای امسال تاکنون ۵ هزار و ۴۲۳ تن کود به کشاورزان داده شده و ۷ هزار و ۲۳۲ تن انواع کود نیز در انبارها وجود دارد و از این حیث نگرانی وجود ندارد.

 

انتهای پیام/۷