مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان‌جنوبی مطرح کرد

افزایش ۴۵ درصدی صادرات از خراسان‌جنوبی/ میزان مسافران حمل و نقل عمومی ۳۵ درصد کاهش یافت

جلال زاده گفت: در بخش حمل و نقل در ۹ ماهه امسال در بحث سفرهای انجام شده در پایانه مرزی ۴۵ درصد افزایش صادرات را شاهد بودیم و میزان مسافران در بحث حمل و نقل عمومی 35 درصد کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اسدالله جلال‌زاده مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی امروز در نشست خبری به مناسبت هفته حمل و نقل، رانندگان و راهداری اظهار کرد: به دنبال فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) در تاریخ ۲۶ آذرماه سال ۶۲ مبنی بر تخلیه کشتی‌های منتظر در بندرهای جنوبی کشور ۲۶ آذر به عنوان روز حمل و نقل نام گذاری شده است.
وی با بیان این‌که راهداران در سخت‌ترین شرایط کاری به مردم و کاربران جاده‌ای خدمت گذاری می‌کنند، افزود: در این راستا به پاس قدردانی از این راهداران یکم دی ماه که آغاز فصل زمستان و شروع بارندگی‌های زمستانی است به نام روز راهدار نام گذاری شده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: این اداره کل با طول ۱۷ هزار کیلومتر راه در سطح استان در بخش راهداری خدمت گزار مردم است.
افزایش ۴۵ درصدی صادرات/ کاهش ۳۵ درصدی مسافران حمل و نقل عمومی
جلال‌زاده تصریح کرد: در بخش حمل و نقل در ۹ ماهه امسال در بحث سفرهای انجام شده در پایانه مرزی ۴۵ درصد افزایش صادرات را شاهد بودیم و میزان مسافران در بحث حمل و نقل عمومی ۳۵ درصد کاهش یافت.
وی از رشد ۴۷.۳ درصدی تناژ صادرات در خراسان جنوبی خبر داد و خاطرنشان کرد: در خراسان جنوبی ۶۸ شرکت حمل و نقل و حدود ۱۰ هزار راننده فعالیت دارند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی با بیان این‌که در سال گذشته حدود ۵ هزار و ۹۰۰ تن تناژ بار در استان جا به جا شده، یادآور شد: در این راستا در ۹ ماهه نخست امسال ۷ درصد تغییر افزایش را شاهد بوده‌ایم.
جلال‌زاده با اشاره به این‌که در خصوص جا به جایی مسافر نیز در سال گذشته بیش از یک میلیون و هشتصد و هشتاد و هفت هزار نفر مسافر جابجا شدند، اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال با توجه به شیوع کرونا در بحث جابجایی مسافر ۳۵ درصد کاهش را شاهد بوده‌ایم.
وی با بیان این‌که در بحث ترانزیت نیز رشد خوبی را در استان شاهد بودیم افزود: در پایانه مرزی ماهیرود ۲۰ هکتار عرصه که شامل سالن‌های تجاری، مسافری و خدماتی است آمادگی کامل برای انجام خدمات و ارائه خدمات به صورت شبانه روزی را دارد و این امر به رشد صادرات و توسعه منطقه کمک شایانی می‌کند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسا‌جنوبی با بیان این‌که در بحث نگه داری راه‌ها، روکش‌های آسفالت، تعریض محور و نگه‌داری جاده‌ها انجام می‌شود، گفت: همچنین همکاران ما در طرح‌های مختلف اعم از سفرهای نوروزی، تابستانی و زمستانه خدمت رسانی می‌کنند.
جلال‌زاده عنوان کرد: در خصوص نگه داری راه با توجه به وسعت استان و بارندگی‌هایی که صورت گرفت، آسیب‌هایی به رویه جاده‌ها وارد کرد همکاران ما اقدامات زیادی انجام دادند و در این راستا به دلیل کمبود اعتبارات به سوی روش های نوین روکش آسفالت حفاظتی پیش رفتیم.
وی با اشاره به این‌که در خصوص انجام روکش میکرو خراسان‌جنوبی حرفی برای گفتن دارد، خاطرنشان کرد: در این راستا در ۳ ماهه اول امسال استان برتر و ۶ ماهه اول جزو ۵ استان برتر بودیم.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسا‌جنوبی با اشاره به این‌که طی دو سال گذشته در بحث اجرای نوارهای لغزنده اولین استان کشور بودیم، یادآور شد: این امر کاهش سطح تصادفات و تجاوز به چپ را به همراه داشته است.
جلال زاده با بیان این‌که نصب، تعمیر تابلوهای اطلاعاتی و به روز رسانی تابلوها در جاده‌های استان انجام شده، اظهار کرد: با توجه به این‌که خراسان‌جنوبی استانی کویری است و کویر برای کاربران جاده خسته کننده است، در بحث شیب شیروانی عملیات خوبی انجام شد و جهش بالایی در ایجاد شیب شیروانی‌ها داشتیم.
اجرای طرح ملی ابرار
وی گفت: اجرای طرح ملی ابرار با هدف بهره‌گیری از امکانات، ماشین آلات،کاهش هزینه و افزایش سرعت عمل در تکمیل و ساخت راه‌های روستایی به صورت جهادی به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای واگذار شده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی بیان کرد: در راستای اجرای این طرح، علاوه بر راه‌هایی که دارای قرارداد احداث در حوزه راه و شهرسازی استان‌ها است جمعاً بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه روستایی در سطح کشور طی مدت یک سال تکمیل شده است.
جلال‌زاده با بیان این‌که امسال در طرح ابرار برای خراسان جنوبی ۱۰۳ کیلومتر راه روستایی پیش بینی شده، گفت: تاکنون این طول را به ۱۳۷ کیلومتر رسانده‌ایم و بیش از ۹۵ درصد اجرایی شده است.
وی با بیان این‌که در سطح خراسان جنوبی در شاخص های جمعیتی، درصد بالایی از روستاها از نعمت جاده آسفالته برخورد دار هستند، افزود: در بحث اعتبارات ملی و استانی کاهش نداشته‌ایم و در بحث راه‌های روستایی این افزایش چشمگیر است و اعتبارات استانی فراتر از پیش‌بینی جذب شده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی با بیان این‌که احداث پل‌های عابر پیاده، رمپ‌های ورود و خروج مجتمع‌های تازه تاسیس در دستور کار است، گفت: در بحث نظارت جاده‌ای، ۶۹ ایستگاه ثبت تخلف سرعت در جاده ها نصب شده است که ایمنی کاربران را انجام می‌دهد.
جلال زاده با اشاره به این‌که در ۹ ماهه امسال نسبت به سال گذشته رشد بالایی در ثبت تخلفات جاده‌ای داشته‌ایم، گفت: در بحث مرکز مدیریت راه در ۶ ماهه اول امسال رتبه نخست را در بین ادارات کل کسب کردیم.
وی بیان کرد: تخلفات حوزه حمل و نقل رصد می‌شود و چنانچه مسافران شکایتی از حوزه حمل و نقل و بار داشته باشند پس از ثبت می‌شود از طریق کمیسیون‌های ذیربط بررسی و برخوردهای لازم انجام شود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی به اقدامات شاخص اداره کل راهداری در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: در ۹ ماهه امسال دو سیل در استان داشتیم که در این راستا توانستیم کمترین زمان را در انسداد راه‌ها داشته باشیم و این نشان می‌دهد همکاران ما همیشه آماده هستند و هیچ راهی امسال بیشتر از ۱۲ ساعت مسدود نبوده است.
توسعه راهدارخانه‌ها
جلال زاده با بیان این‌که توسعه راهدارخانه‌ها انجام شده، خاطرنشان کرد: راهداری به صورت محور را در دستور کار قرار دادیم.
وی به طرح نگه‌داری زمستانه اشاره کرد و گفت: این طرح در ۲۰ آذرماه با همکاری دستگاه۲های خدماتی آغاز شد و تا ۲۵ فروردین ماه ادامه دارد و بر اساس این طرح همکاران ما در قالب ۳۳ راهدارخانه در سطح استان آماده باش هستند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی با بیان این‌که در این طرح ۵۷ تیم راهداری در قالب ۷۶ دستگاه سنگین راهداری فعالیت می‌کنند، افزود: تمام دستگاه‌های گشت راهداری و ۱۴۵ نفر نیروی راهدار در هنگام بارندگی آماده باش کامل هستند.
جلال زاده گفت: ترمیم دیوارهای هدایت انجام و دپوی شن و نمک(۱۰ هزار تن شن و ۵۰۰ تن نمک) در سطح استان آماده است که در صورت نیاز استفاده شود.
وی افزود: به هموطنان توصیه می‌شود در زمان بارندگی‌ها حتما به موارد ایمنی توجه کامل داشته باشند و قبل از سفر وسایل ایمنی اعم از همراه داشتن زنجیر چرخ و وسیله گرمایش را چک کنند و باتوجه به محدودیت‌های کرونایی از سفرهای غیر ضروری خودداری کنند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: همکاران ما به صورت ۲۴ ساعته در مرکز مدیریت راه‌ها با تلفن و سامانه پیامکی ۱۴۱ آماده پاسخگویی هستند و افراد می‌توانند از این طریق از وضعیت راه‌ها مطلع شوند.
جلال زاده عنوان کرد: آماده سازی راهدارخانه ها انجام شده و همکاران ما در خدمت مردم بوده و در ۴۸۰ نفر پرسنل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خود را خدمت گذار مردم می‌دانند.
وی با بیان این‌که امسال ۳۵ درصد کاهش مسافران در بحث حمل و نقل عمومی را شاهد بودیم، افزود: در بخش حمل و نقل عمومی مسافر بسته‌هایی حمایتی در خصوص خسارت‌هایی که به رانندگان وارد شده بود توزیع شد و همچنین تسهیلاتی برای آنان در نظر گرفته شد و افراد متقاضی به بانک معرفی شدند.
انجام ۲۷۰ کیلومتر روکش
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی گفت: در ۹ ماهه امسال بیش از۲۷۰ کیلومتر روکش در سطح استان انجام شده است.
انتهای پیام/۱۲۷