معاون عملیات هوا نوردی اداره کل فرودگاه های خراسان جنوبی خبر داد

افزایش ۴۷ درصدی اعزام زائران حج تمتع از فرودگاه بیرجند/ کمبود تعداد شرکت های هواپیمایی در بیرجند دلیل لغو پروازها است

معاون عملیات هوا نوردی اداره کل فرودگاه های خراسان جنوبی گفت: در سال جاری تعداد زائرانی که از فرودگاه بیرجند به سرزمین وحی اعزام خواهند شد نسبت به سال قبل 47 درصد افزایش داشته که فرودگاه بیرجند در سطح کشور از نظر نرخ رشد در رتبه های اول است.

به گزارش خبرنگار خاورستان،حسن بیدختی معاون عملیات هوا نوردی اداره کل فرودگاه های خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون خدمات رسانی به زائران حج تمتع اظهار کرد: در سال جاری کلیه زیرساختهای فرودگاه بیرجند اعم از فنی، فضای مورد نظر برای حضور مسافران و زائران و کلیه امکانات تخصصی مربوطه به امور جابجایی زائران به بیت الله الحرام فراهم شده است.
وی افزود: در سال جاری تعداد زائرانی که از فرودگاه بیرجند به سرزمین وحی اعزام خواهند شد نسبت به سال قبل ۴۷ درصد افزایش داشته که فرودگاه بیرجند در سطح کشور از نظر نرخ رشد در رتبه های اول است.
معاون عملیات هوا نوردی اداره کل فرودگاه های خراسان جنوبی بیان کرد: زائران خراسان جنوبی در قالب ۱۷ کاروان از ۲۰ تا ۲۳ مرداد ماه سال جاری به مکه معظمه اعزام خواهند شد.
بیدختی عنوان کرد: در سال جاری دو هزار و ۳۴۶ نفر از فرودگاه بیرجند توسط شرکت هواپیمایی ایران ایر با هواپیمای ایر باس A300 به مقصد فرودگاه جده فرودگاه بیرجند را ترک خواهند کرد.
وی با بیان اینکه اولویت اصلی و اول ما در فرودگاه بیرجند تامین امنیت و اکرام زائران است، تاکید کرد: از کلیه همراهان و خانواده های زائران درخواست می‌شود برای بدرقه زائران در مکان های اعلام شده توسط مسئولان کاروانها حضور پیدا کرده و از آمدن به فرودگاه خودداری کنند چرا که هیچ همراهی اجازه وارد شدن به فرودگاه را نخواهد داشت.
معاون عملیات هوا نوردی اداره کل فرودگاه های خراسان جنوبی گفت: برای ارسال نظر، پیشنهاد و انتقاد زائران و خانواده های آنها سامانه پیامکی در سطح کشور به شماره ۱۰۰۰۷۰۶۹ راه اندازی شده است.
بیدختی با بیان اینکه همه زائران در فرودگاه بیرجند و جده در کشور عربستان مورد بازرسی بسیار دقیق ماموران قرار می‌گیرند،تاکید کرد: زائران به هیچ وجه از به همراه داشتن هر گونه مواد مخدر و قرصی که مشکوک به مواد مخدر باشد خودداری کرده چرا که اگر کشف شود تبعات سنگینی برای زائر خواهد داشت.
وی اظهار کرد: به زائران بزرگوار پیشنهاد می‌شود برای خریداری سوغات از کالای داخلی استفاده کرده چرا که با این کار خود از کالای داخلی کشور خود حمایت خواهند کرد.
معاون عملیات هوا نوردی اداره کل فرودگاه های خراسان جنوبی گفت: به دلیل اینکه گاهی اوقات احتمال تاخیر در پروازهای ورودی به هنگام بازگشت زائران وجود خواهد داشت از خانواده های زائران درخواست می‌شود برنامه دادن ولیمه سفر حج زائران را ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از حضور زائر در محل زندگی اش برگزار کنند.
بیدختی با اشاره به تاخیر و لغو برخی از پروازهای فرودگاه بیرجند، عنوان کرد: در فرودگاه بیرجند همه امکانات زیر ساختی برای فرود و پرواز هواپیما ها وجود دارد و ما در این زمینه هیچ مشکلی نداریم.
وی ادامه داد: کار و نقش فرودگاه فراهم کردن زیر ساختها است و اگر گاهی اوقات شاهد لغو تاخیر در پروازها هستیم مربوط به شرکت هواپیمایی است و باید از شرکت‌های هواپیمایی دلیل لغو و تاخیر ها را جویا شد.
معاون عملیات هوا نوردی اداره کل فرودگاه های خراسان جنوبی بیان کرد: درصدی از لغو پروازها مربوط به تحریم هایی است که علیه کشور ما اعمال شده است ضمن اینکه این لغو پروازها مربوط به کل کشور است و مختص خراسان جنوبی و فرزودگاه بیرجند به تنهایی نیست.
بیدختی عنوان کرد: با توجه به زیرساخت‌هایی که در فرودگاه بیرجند فراهم است ما در این فرودگاه آمادگی پذیرا بودن روزی بیش از ۵۰ پرواز در فرودگاه را داریم اما تعداد شرکت های هواپیمایی که پروازهای آنها از طریق فرودگاه بیرجند انجام می‌شود بسیار محدود است و اگر روزی یک پرواز در بیرجند لغو شود بسیار مشخص می‌شود.
وی ادامه داد: در برخی از شهرها تعداد شرکت هایی هواپیمایی و تعداد پروازهایی که از فرودگاه انجام می‌شود بسیار زیاد است و اگر در روزی ۵ پرواز از این فرودگاه ها لغو شود مشخص نیست اما در بیرجند به دلیل کم بودن تعداد پروازها چنانچه یک پرواز لغو شود خیلی قابل توجه است.
معاون عملیات هوا نوردی اداره کل فرودگاه های خراسان جنوبی گفت: هم اکنون پروازهای سه شرکت هواپیمایی ایران ایر، آتا و ماهان از فرودگاه بیرجند صورت می‌گیرد.
انتهای پیام/۱۲۷