مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد

افزایش ۷۰ درصدی تولید ماهی در خراسان‌جنوبی/ فعالیت سه کارخانه فرآوری ماهی در استان

قوسی گفت: در خراسان‌جنوبی سه کارخانه فرآوری ماهی فعال است.

غلامرضا قوسی مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: تولید ماهی در خراسان جنوبی ۷۰ درصد افزایش داشته است.
وی با بیان این‌که از سال گذشته تا سه ماه نخست امسال هفت طرح پرورش ماهی تیلاپیا با ظرفیت چهار هزار و ۶۵۰ تن برای اخذ تسهیلات به بانک معرفی شده، افزود: میزان تسهیلات این طرح‌ها یک میلیارد تومان بوده است.
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: ماهی تیلاپیا جزو ماهیان گرم‌آبی است که دوره پرورش آن از ۱۲۰ تا ۱۸۰ روز با دمای مطلوب ۲۷ تا ۳۰ درجه است.
قوسی عنوان کرد: پرورش ماهی تیلاپیا با آب‌های شور و لب شور سازگار است و با توجه به این‌که میزان شوری آب برخی منابع آبی استان به دلیل خشکسالی‌های چند سال اخیر بالا رفته از این ظرفیت برای پرورش ماهی تیلاپیا استفاده خواهیم کرد.
وی اظهار کرد: سال گذشته تعداد ۱۰۰ هزار قطعه ماهی تیلاپیا در ۱۱ باب استخر پروش ماهی در هفت شهرستان استان توزیع شد که پیش‌بینی می‌شود امسال ۵۰ تن ماهی تیلاپیا برداشت کنیم.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی افزود: با برداشت این ماهی‌های پرورش یافته شاهد افزایش ۷۰ درصدی تولید ماهی در استان خواهیم بود.
قوسی گفت: میزان تولید انواع ماهی در استان خراسان‌جنوبی در سال گذشته یک هزار و ۲۲۶ تن بود و امسال پیش‌بینی می‌شود این میزان به ۲ هزار و ۵۰۰ تن برسد.
وی با بیان این‌که بیش از ۷۰۰ استخر پرورش آبزیان در استان فعال است، افزود: همچنین پارسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه ماهی زینتی در استان تولید شد که پیش‌بینی تولید امسال نیز همین مقدار خواهد بود.
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان این‌که به دنبال این هستیم که با فرآوری، چرخه پرورش ماهی تیلاپیا را در استان تکمیل کنیم، عنوان کرد:راه‌اندازی مرکز تکثیر ماهی تیلاپیا در دستور کار قرار دارد.
قوسی گفت: اکنون سه کارخانه فرآوری ماهی یکی در شهرستان طبس و ۲ کارخانه در شهرستان بیرجند فعال است.
انتهای پیام/۱۲۷