رئیس پلیس راه خراسان جنوبی:

افزایش ۷۰۰ درصدی تلفات تصادفات در محور بیرجند- اسدیه/ محور بیرجند- قاین ساماندهی شود

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی گفت:در محور بیرجند- اسدیه 700 درصد افزایش تعداد فوتی ها را داشته ایم و دلیل آن هم افزایش تردد در این مسیر و زیر بار ترافیک نرفتن 14 کیلومتر از این محور است.

به گزارش خبرنگار خاورستان،حسین رضایی رئیس پلیس راه خراسان جنوبی امروز در کمیسیون اجرایی مدیریت ایمنی حمل و نقل استان اظهار کرد:در سال ۹۶ میزان تصادفات فوتی در جاده های استان ۱۶۲ مورد بوده است که ۲۲۴ نفر در این تصادفت فوت کرده اند ومیزان مجروین در تصادفات سال گذشته با یک هزار و ۴۴۱ نفر معادل ۲۰ درصد بوده است.
وی افزود:در طرح نوروزی سال ۹۷ میزان ترددها در جاده های استان ۱۴ درصد افزایش داشته است.
رئیس پلیس راه خراسان جنوبی بیان کرد:وضعیت تصادفات در خراسان جنوبی از سال ۹۱ تا ۹۵ روند کاهش داشته است اما طی دو سال اخیر با افزایش میزات تصادفات در جاده های استان رو به رو هستیم اما در مجموع تعداد متوفیان ۵ سال اخیر در استان روند کاهشی داشته است.
رضایی عنوان کرد:در سال قبل ۱۴ فقره تصادف در جاده های استان رخ داد که مهمترین تصادفات با تعداد فوتی ۶۲ نفر بود و در واقع ۲۸ درصد از متوفیان استان مربوط به ۱۴ فقره تصادف بودند.
وی دلیل ۶۴ درصد از تصادفات را انحراف به جپ عنوان کرد و گفت:در ۷۸ درصد تصافات مهم استان خودروهای سنگین دخیل بودند و ۴۱ درصد تصادفات در نقاط مستعد تصادف و دارای نقص رخ داده است.
رئیس پلیس راه خراسان جنوبی اظهار کرد: ۵۷ درصد تصادفات مربوط به خودروهای سورای بوده و ۲۶ درصد متوفیان در حال انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داده اند.
رضایی ادامه داد:۵۷ درصد تصادفات مربوط به خودروهای گروه سایپا بوده، ۷۱ درصد تصادفات در محورهای شریانی استان به وقوع پیوسته،۴۶ درصد تصادفات مربووط به واژگونی خودرو،۴۲ درصد عدم توجه به جلو و ۱۰ درصد انحراف و تجاوز به چپ دلیل تصادفات در سال گذشته بوده است.
وی خاطرنشان کرد:میزان آمار متوفیان ناوگان عمومی در سال گذشته ۲۲۵ درصد افزایش داشته و سال ۹۶ یکی از سالهای پر تصادف در جاده های خراسان جنوبی بوده است.
رئیس پلیس راه خراسان جنوبی گفت:پلیس راه خراسان جنوبی برای کاهش تصادفات و استراحت رانندگان در جاده های اقدامات زیادی انجام داده است که یکی از این اقدامات برپایی ایستگاه های محلی جهت استراحت کوتاه مدت رانندگان بوده است و حال که به ایام تابستان و سفرهای مردم نزدیک می‌شویم لازم است در مورد استراحتگاه های بیشتری در سطح جاده ها اقدامات لازم صورت بگیرد.
رضایی ضمن تشکر از همکاری همیاران پلیس در ایام نوروز اظهار کرد: در فروردین ماه سال جاری میزان تصادفات افزایش و در اردیبهشت ماه میزان تصادفات کاهش داشته است و تا به امروز میزان تلفات جاده ای نسبت به سال قبل یک نفر کاهش داشته است؛ از ابتدای سال جاری تا کنون ۲۵ نفر بر اثر تصادف در جاده های استان فوت کرده اند.
وی عنوان کرد: شهرستان بیرجند با ۱۷ درصد،قاین ۱۵۰ درصد و بشرویه با ۱۰۰ درصد افزایش تصادفات درسال قبل مواجه بوده است.
رئیس پلیس راه خراسان جنوبی با اشاره به ۴ روستای حاشیه شهر بیرجند امیرآباد،حاجی آباد،چهکند و دستگرد،خاطرنشان کرد:در این مناطق میزان تصادفات ۶۰ درصد ،تعداد متوفی ۴۰۰ درصد و تعداد مجروحین ۳۰ درصد افزایش داشته که لازم است برای ترافیک و کاهش تصادف در این ۴ روستا اقدام شود.
رضایی عنوان کرد: درسال ۹۷ متوفیان تصادفات در استان ۳۷ درصد افزایش داشته است و در محور فردوس – راور ۲۶ نفر، در محور بیرجند – اسدیه ۱۴ نفر،در ۴ روستای ذکر شده ۴ نفر و در محور بیرجند – قاین نیز ۳ نفر فوتی حاصل از تصادفات بوده که این محورها جزو ۴ محور پر تصادف در استان اعلام شده است.
وی بیان کرد:در ۵۰ درصد تصادفات مهمه ای که بیش از یک نفر فوتی داشته است خودروهای سنگین دخیل بوده اند.
رئیس پلیس راه خراسان جنوبی گفت:از جمله دلایل افزایش تصادفات در محور دیهوک – راور در سال قبل نبود استراحتگاه بین راهی در مسیرهای فردوس به راور،فرسودگی بیش از حد جاده،عدم تقویت ایستگاه نایبندان برای اجرای کامل طرح کامیون ممنوع و افزایش ترددها بوده است.
رضایی افزود:در محور بیرجند- اسدیه ۷۰۰ درصد افزایش تعداد فوتی ها را داشته ایم و دلیل آن هم افزایش تردد در این مسیر و زیر بار ترافیک نرفتن ۱۴ کیلومتر از این محور است.
وی با اشاره به تردد زیاد و افزایش تصادفات در کیلومتر ۲۴ محور بیرجند- قاین خاطرنشان کرد:با توجه به وضعیت اعتبارات نمی‌توان انتظار دوبانده شدن این محور را در آینده نزدیک داشت و از طرفی هم نمی‌توان در این مسیر شاهد فوت افراد زیادی بود لازم است یکسری اقداماتی که نیاز به اقدامات و اعتبار کشوری ندارد و در داخل استان قابل حل است را برای کاهش تصادفات در این مسیر انجام داد؛ ضمن اینکه برای رفع مشکل در این مسیر بارها مکاتباتی صورت گرفته است اما تا کنون هیچ اقدامی انجام نشده است.
رئیس پلیس راه خراسان جنوبی گفت:پلیس راه خراسان جنوبی برای ساماندهی محور بیرجند- قاین پیشنهاداتی دارد که لازم است به آنها توجه شود؛با توجه به اینکه در این محور ۱۹ کیلومتر جدید الاحداث است و ۴۶ کیلومتر دوطرفه لازم است با اولیت افزایش شانه راه برای رفع نواقص از نقاط حادثه خیز اقدام شود.
وی ادامه داد: ساماندهی محور دیهوک – راور،تعیین تکلیف پلیس راه زیرکوه،ساماندهی محورهای تفرجگاهی بیرجند( بند دره و بند امیرشاه)، ایجاد امکانات رفاهی برای ایستگاه نایبندان و بهره برداری از ۱۴ کیلومتر باند دوم اسدیه از دیگر پیشنهادات پلیس راه خراسان جنوبی است.
انتهای پیام/۱۲۷/۲۴