مدیر کل هواشناسی خراسان جنوبی خبر داد

افزایش ۹۲ درصدی روزهای غبار آلود در سال جاری نسبت به سال گذشته/ میزان بارندگی سال زراعی ۹۶-۹۷ نسبت به بلند مدت ۲۳ درصد کاهش داشته است

مدیر کل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: تعداد روزهای همراه با گرد و غبار در 6 ماهه نخست سال گذشته 12 روز و در 6 ماهه نخست امسال 23 روز بوده که این میزان نسبت به سال گذشته 92 درصد افزایش داشته است.

علیرضا خندان‌رو مدیر کل هواشناسی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، گفت: میزان بارندگی سال زراعی ۹۶-۹۷ ، ۸۸٫۶ میلی‌متر ، میزان بارندگی سال زراعی ۹۵-۹۶، ۸۸٫۵ میلی‌متر و میزان بارندگی مدت مشابه بلندمدت ۱۱۵ میلی‌متر بوده است.
وی افزود: میزان بارندگی سال زراعی ۹۶-۹۷ نسبت به دو سال قبل ۰٫۱ درصد افزایش و نسبت به بلندمدت، ۲۳ درصد کاهش داشته است.
مدیر کل هواشناسی خراسان جنوبی اظهار کرد: میزان بارندگی از ابتدای فروردین ۹۷ تا ۳۱ شهریورماه سال جاری ۳۷٫۶ میلی‌متر ، در مدت مشابه سال قبل ۱۹٫۶ میلی‌متر و در مدت مشابه بلندمدت ۲۷٫۹ میلی‌متر گزارش شده است.
خندان‌رو بیان کرد: میزان بارندگی از ابتدای فروردین تا ۳۱ شهریورماه ۹۷ نسبت به دو سال قبل ۹۲ درصد افزایش و نسبت به بلندمدت ۳۴٫۸ درصد افزایش داشته است.
وی خاطر نشان کرد: میزان بارندگی در سال گذشته ۷۰٫۶ میلی‌متر و در دو سال قبل ۸۹٫۳ میلی‌متر گزارش شده است که این میزان ۲۰٫۹ درصد کاهش داشته است.
مدیر کل هواشناسی خراسان جنوبی با بیان این‌که میزان بارندگی در پاییز در حد نرمال بلند مدت پیش بینی شده است، افزود: بیشترین میزان بارندگی در ۶ ماهه نخست سال جاری در سربیشه با ۱۰۳٫۹ میلی‌متر بوده است.
خندان‌رو خبر داد: گرم‌ترین روز بیرجند در تابستان امسال دوم مرداد ماه با حداکثر دمای ۳۹٫۵ درجه سانتیگراد بوده و گرم‌ترین شهر استان در تابستان امسال نیز طبس با حداکثر دمای ۴۶٫۷ درجه سانتیگراد در دوم مردادماه بوده است.
وی با بیان این‌که میانگین تعداد روزهای همراه با گرد و غبار در ۶ ماهه نخست سال گذشته ۱۲ روز و در ۶ ماهه نخست امسال ۲۳ روز بوده است، افزود: این میزان نسبت به سال گذشته ۹۲ درصد افزایش داشته است.
مدیر کل هواشناسی خراسان جنوبی در خصوص سامانه تهک گفت: طرح توسعه هواشناسی کاربردی و توسعه هواشناسی کشاورزی است که در استان اجرا شده و نتایج قابل توجهی داشته است به طوری که در بخش توسعه هواشناسی کشاورزی، ارزش افزوده حاصل از پیش‌بینی‌ها و توصیه‌های به موقع هواشناسی کشاورزی بیش از ۸۰ میلیارد تومان بوده است.
خندان‌رو اضافه کرد: در این طرح با شناسایی کاربران نهایی بخش‌های مختلف کشاورزی، اطلاعات و توصیه‌های هواشناسی کشاورزی که توسط کارشناسان این اداره کل با همکاری کارشناسان جهاد کشاورزی تهیه شده است، بدون واسطه جهت کاربران ارسال می‌شود.
وی افزود: این طرح در چند سال گذشته به صورت پایلوت در خراسان جنوبی اجرا شده است و در سال جاری نیز سامانه تهک به آدرس tahak.irimo.ir راه اندازی شده برای خراسان جنوبی سهمیه ۵ هزار نفر در نظر گرفته شده است که کاربران و کشاورزان با مراجعه به این سامانه پس از ثبت نام، توصیه‌ها و اطلاعیه‌های هواشناسی کشاورزی ویژه هر محصول را به صورت رایگان از طریق پیامک دریافت می‌کنند.
مدیر کل هواشناسی خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: در سال جاری علاوه بر محصولات استراتژیک استان از جمله زعفران،زرشک و عناب محصولات دیگر شامل انار،پسته،خرما،گندم و جو نیز تحت پوشش سامانه تهک قرار خواهند گرفت.
خندان‌رو یادآور شد: با توجه به خشکسالی‌های چند ساله در خراسان جنوبی از مردم تقاضا داریم در مصرف آب صرفه جویی کرده و از کشاورزان استان نیز تقاضا داریم به توصیه‌های صادر شده توجه کرده و با نظر کارشناسان جهاد کشاورزی، محصولاتی که مصرف آب کم‌تری دارند را جایگزین محصولات آب‌بر کنند.
انتهای پیام/ ۱۳۸