اقتصاد مقاومتی؛ مهم‌ترین اولویت کشور/ وجود رانت و دلال‌بازی در صدور ویزای ایران در افغانستان

سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان خطاب به مسؤولان خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه به‌عنوان بخش خصوصی می‌توانید بخشی از دستگاه دیپلماسی کشور باشید، گفت: باید توجه کنید مهم‌ترین اولویت کشور در حال حاضر بحث اقتصاد مقاومتی و بعد سیاست همسایگی است.

به گزارش خاورستان، بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان عصر روز گذشته در شورای مبادلات مرزی و کارگروه توسعه صادرات خراسان‌جنوبی، اظهار داشت: رابطه با افغانستان اولویت درجه اول سیاست خارجی و سیاست نظام جمهوری اسلامی است.
وی با بیان اینکه سیاست همسایگی یعنی به سمتی برویم که در روابط کشور با کشورهای همسایه چنان پیوندهایی ایجاد شود که قابل گسستن نباشد، بیان داشت: یعنی روابط با افغانستان را به سمت روابط ساختاری و تثبیت پیوندهای ساختاری ببریم و این از طریق مدیریت جهادی باید انجام شود.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان خاطرنشان کرد: باید از طریق پیوندهای اقتصادی در مردم افغانستان و مردم ایران این احساس ایجاد شود که روابط با یکدیگر پیشرفت آینده آن‌ها را فراهم می‌کند و در این صورت به هدف خود رسیده‌ایم.
روابط فرهنگی با افغانستان از طریق مسائل اقتصادی
امینیان مسائل فرهنگی را از اولویت‌های ارتباط با همسایگان ذکر کرد و افزود: گرچه در ارتباط با همسایگان و به‌خصوص افغانستان اولویت ما مسائل فرهنگی است اما روابط فرهنگی با افغانستان از طریق مسائل اقتصادی صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در اتحادیه اروپا در ۲۸ کشور سفارت داریم که تمام صادرات این کشورها اندازه یک سوم صادرات به افغانستان نیست، تبیین کرد: کشور در روابط با اروپا سرمایه‌گذاری زیادی می‌کند اما از اروپا هیچ چیز عاید آن نمی‌شود.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان بیان داشت: افغانستان در اقتصاد مقاومتی، سیاست همسایگی، مدیریت جهادی و هم در حجم صادرات اقتصادی اولویت نخست کشور است بنابراین این کشور جایگاه فوق‌العاده زیادی برای کشور دارد و باید به‌طور کامل برای آن برنامه‌ریزی کنیم.
نقش استان‌های همجوار در زمینه گسترش روابط با افغانستان
امینیان با اشاره به گسترش روابط کشور با افغانستان و نقش استان‌های همجوار در این رابطه، عنوان کرد: در رابطه با افغانستان استان خراسان‌جنوبی و سیستان‌وبلوچستان باید در اولویت قرار گیرد و استان خراسان‌جنوبی به‌عنوان بخش خصوصی می‌تواند بخشی از دستگاه سیاست خارجی باشد.
وی مطرح کرد: وزارت خارجه در افغانستان با مسائل مختلفی درگیر است اما در بحث اقتصاد زمانی موفق هستیم که بدانیم بازوی اجرایی مثل بخش خصوصی و استان‌های مرزی داریم و باید این اطمینان را به من بدهید.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان خطاب به مسؤولان خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه به‌عنوان بخش خصوصی می‌توانید بخشی از دستگاه دیپلماسی کشور باشید، عنوان کرد: اگر قرار است سربازان دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشور باشید باید توجه کنید مهم‌ترین اولویت کشور در حال حاضر بحث اقتصاد مقاومتی و بعد سیاست همسایگی است.
نخستین برنامه سفارت ایران در افغانستان
امینیان تغییر دیدگاه‌های اشتباه را نخستین برنامه سفارت ایران در افغانستان عنوان کرد و گفت: در این رابطه در دانشگاه‌ها، آموزش، توریست سلامت و جهاد کشاورزی برنامه جدی داریم چراکه تصور اشتباه موجود باید تغییر کند.
وی اضافه کرد: نفت، گاز، انرژی و راه افغانستان باید از طریق ایران تأمین شود و علاوه بر این در بحث ترانزیت و مسائل مالی و بانکی برنامه‌ای در حال انجام است که بتوان از طریق پیام‌رسان بله پول را جابجا کنیم.
لزوم اصلاح وضعیت اتباع افغانی در ایران
سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان بر لزوم اصلاح وضعیت اتباع افغانی در کشور تأکید و مطرح کرد: در حال حاضر دو تا سه میلیون تابعه داریم که وضعیت بدی دارند و باید این وضعیت را تغییر دهیم و این مهم نیز با اصلاح قوانین داخلی صورت می‌گیرد.
امینیان با بیان اینکه در زمینه معدن، خدمات فنی و مهندسی و مزیت‌های افغانستان ارتباط مستقیم با ولایت‌های مرزی و استان‌های مرزی باید انجام شود، اضافه کرد: افغانستان مزیت‌های بالای معدنی و کشاورزی دارد اما این تنها نیست و اگر بتوانیم برخی کالاها را به مناطق مشترک افغانستان ببریم و به اسم افغانستان صادر کنیم می‌توانیم این کالاها را به تمام اروپا بدون عوارض گمرکی صادر کنیم.
رانت در صدور ویزای ایران در افغانستان/ ضرورت صدور ویزای سالم
وی برداشتن ویزا و پرواز مستقیم از خراسان‌جنوبی به افغانستان را قابل انجام ندانست و بیان داشت: باید راهکارهای عملی در بحث صدور ویزا و صدور ویزا برای نخبگان اقتصادی ارائه شود.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان ادامه داد: در حال حاضر صدها ویزای توریستی صادر می‌شود اما چند مورد واقعا توریست هستند؟ همچنین برای تعداد زیادی ویزای سلامت صادر می‌کنیم اما چه تعداد واقعا در بیمارستان‌های ما هزینه می‌کنند؟
امینیان مطرح کرد: در حال حاضر ویزای ایران در افغانستان رانت شده، خرید و فروش می‌شود و درگیر فساد شده بنابراین باید راهکاری در خصوص صدور ویزا برای نخبگان اقتصادی افغانستان ارائه شود.
فارس
انتهای پیام/۱۲۷