یک کارشناس اقتصادی تاکید کرد؛

اقدامات دولت و مجلس برای اخذ مالیات بر عایدی سرمایه نمایشی است

جانجان گفت: دولت و مجلس باید مالیات بر خانه های دوم به بالا، خانه های لوکس و خانه های خالی را اجرا کند تا از طرفی با این کار برای دولت درآمدزایی کنیم و کسری بودجه دولت را جبران کنیم و از طرف دیگر شاهد متعادل کردن بازار مسکن باشیم تا اقشار متوسط و ضعیف هم بتوانند صاحب خانه شوند و یا حداقل از میزان پرداخت رهن و اجاره آنها کاسته شود.

احمد جانجان کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برای اخذ مالیات از ثروتمندان گفت: در سالیان اخیر اقدامات دولت و مجلس شورای اسلامی برای اخذ مالیات از ثروتمندان نمایشی بوده است چون در ۵ سال گذشته این امر اجرایی نشده است.
وی افزود: به همین دلیل بنده و تعدادی از کارشناسان مجرب اقتصادی به دولت و مجلس پیشنهاد دادیم که اخذ مالیات از خانه‌های لوکس بالای ۵ میلیارد تومان و خودرو‌های بالای ۳۰۰ میلیون را تصویب کند و به نوعی مالیات بر عایدی سرمایه را که بسیار به عدالت نزدیک است را اجرایی کند.
این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار نمود: پینشهاد بنده این است که دولت و مجلس مالیات بر خانه های دوم به بالا، خانه های لوکس و خانه های خالی را نیز اجرا کند تا از طرفی با این کار برای دولت درآمدزایی کنیم و کسری بودجه دولت را جبران کنیم و از طرف دیگر شاهد متعادل کردن بازار مسکن باشیم تا اقشار متوسط و ضعیف هم بتوانند صاحب خانه شوند و یا حداقل از میزان پرداخت رهن و اجاره آنها کاسته شود.
جانجان افزود: این طرح در تمامی کشورهای پیشرفته جهان نیز دنبال می شود و آنها توانسته اند با این کار توسعه اقتصادی کشور خود را رقم بزنند چون با اخذ مالیات به توسعه زیرساخت های خود مبادرت ورزیده و رضایت جامعه۹ خود را حاصل کرده اند.
وی در ادامه تصریح کرد: چون بررسی آمار بازار مسکن نشان می‌دهد برای متراژهای پایین‌تر از ۱۰۰ متر میزان تقاضا برای مسکن بیش از عرضه است و این در حالی است که هرچقدر متراژ واحدها افزایش پیدا می‌کند، میزان عرضه بیشتر از تقاضا در آن متراژ است.
جانجان گفتک بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که عمده واحدهای مسکونی خالی متراژهای بالا هستند و اکثر صاحبان آنها از اقشار مرفه جامعه‌اند. اگر متوسط متراژ واحدهای مسکونی خالی را با نگاهی بدبینانه ۱۲۵ متر در نظر بگیریم و دولت برای هر متر مربع واحد مسکونی خالی سالانه ۱۰۰ هزار تومان به‌عنوان مالیات بر ثروت وضع کند (یعنی تقریبا یک میلیون تومان در ماه برای یک واحد ۱۲۵ متری خالی)، درآمد دولت از محل این مالیات تقریبا برابر با ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال یعنی معادل کل یارانه بنزین خواهد شد.
این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: همین درآمد می‌تواند صرف کمک به خانواده‌هایی شود که به علت نداشتن مسکن، بخش عمده‌ای از درآمد خود را صرف پرداخت اجاره می‌کنند. ضمن آنکه اجرای این طرح می‌تواند باعث افزایش عرضه در بازار اجاره و کاهش اجاره‌بها شود.
انتهای پیام/۱۴۸/ ۴