نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی:

اقدام عملی برای آبرسانی به خراسان جنوبی دیده نمی‌شود/ لزوم همکاری مسئولان برای جذب اعتبارات آبخیزداری

نماینده مردم بیرجند،درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: برای آبرسانی به سه استان خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان نیاز به کار عملی است اما تاکنون شاهد اقدام عملی در این خصوص نبوده‌ایم و فقط بحث‌های مطالعه و نرم‌افزاری مطرح شده و کار سخت‌افزاری برای آبرسانی از سوی دریای عمران دیده نمی‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، درباره پیگیری‌های اخیر به منظور آبرسانی به خراسان جنوبی از دریای عمان و اعتبارات در نظر گرفته شده برای آبخیزداری در خراسان جنوبی اظهار کرد: بر اساس تصمیم و تشخیص وزارت نیرو قرار شده است آب مورد نیاز برای سه استان خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان از طریق دریای عمان تأمین شود.
وی با بیان این‌که تشخیص آبرسانی به خراسان جنوبی از دریان عمان از سوی وزارت نیرو بوده و برای مردم خراسان جنوبی مهم نیست از کجا آب برایشان تأمین شود و فقط آب می‌خواهند، افزود: از وزارت نیرو می‌خواهیم سریع‌تر عملیات اجرایی را انجام دهد.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طبیعتا آبرسانی از سوی دریای عمان هزینه زیادی نیاز دارد و لازم است از غیر منابع دولت برای این کار اعتبار در نظر گرفته شود.
حجت‌الاسلام عبادی اظهار کرد: تمام نمایندگان و استانداران این استان‌ها پیگیر آبرسانی از دریای عمان هستند.
وی عنوان کرد: برای آبرسانی به سه استان خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان نیاز به کار عملی است اما تاکنون شاهد اقدام عملی در این خصوص نبوده‌ایم و فقط بحث‌های مطالعه و نرم‌افزاری مطرح شده و کار سخت‌افزاری برای آبرسانی از سوی دریای عمران دیده نمی‌شود.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث آبخیزداری گفت: با توجه به پیگیری‌های انجام شده طرحی که از سوی کارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی آماده شده بود به رئیس مجلس ارائه کردم و این طرح باعث شد که از صندوق توسعه ملی ۲۰۰ میلیون دلار برای آبخیزداری و ۳۰۰ میلیون دلار برای آبرسانی به روستاهای کشور که معضل بزرگی در خراسان جنوبی و سایر استان‌ها است در نظر گرفته شود.
حجت‌الاسلام عبادی بیان کرد: چون ارائه طرح آبخیزداری از سوی استان خراسان جنوبی و پیگیری‌های صورت گرفته از طرف این‌جانب بوده است درخواست داریم مجلس و دولت نگاه ویژه‌ای به این استان داشته باشند.
وی بیان کرد: برای اعتبار مورد نیاز آبخیزداری خراسان جنوبی چند نوبت با آقایان لاریجانی، نوبخت و آقایی رئیس جنگل‌ها و مراتع کشور دیدار داشته و گفت‌وگو کرده‌ام و آقای نوبخت قول مساعدت برای همکاری با خراسان جنوبی داده است و همچنین آقای لاریجانی نامه آبخیزداری استان را برای وزیر جهاد کشاورزی ارسال کرده و درخواست همکاری با خراسان جنوبی را داشته است.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مدتی قبل شنیده شد که مبلغ ۱۵ میلیارد تومان برای طرح آبخیزداری به خراسان جنوبی اختصاص پیدا کرده که من نسبت به این مبلغ معترض شدم و در نهایت بر اساس اظهارات رئیس جنگل‌ها و مراتع کشور گفته شد که این مبلغ برای آغاز و پایه کار است و برای پروژه‌های آبخیزداری در خراسان جنوبی هیچ محدودیتی قائل نیستم؛ هر چه پروژه آبخیزداری انجام شود برای هزینه همکاری خواهیم کرد.
حجت‌الاسلام عبادی خاطرنشان کرد: بر اساس اظهارات رئیس جنگل‌ها و مراتع برای همکاری با خراسان جنوبی نیاز است که همه مسئولان استانی نیز اهتمام و همکاری‌های لازم را داشته باشند که از این مبلغ بسیار خوبی که برای آبخیزداری کشور در نظر گرفته شده است، مبلغ قابل توجهی برای خراسان جنوبی جذب شود و بهره‌برداری حداکثری را در این مورد داشته باشیم.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴ج۳۲ج۵۲/ ۴