اما و اگرهای طرح «نهضت گلخانه‌ای» در خراسان‌جنوبی/ افزایش قیمت‌ها پیشرفت طرح را کند کرد

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌جنوبی به تشریح آخرین وضعیت طرح «نهضت گلخانه‌ای» در این استان پرداخت.

به گزارش خاورستان، مهدی سورگی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت طرح «نهضت گلخانه‌ای» در خراسان‌جنوبی اظهار کرد: طرح نهضت گلخانه‌ای استان که از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته است، در مجموع ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
پیشرفت ۵۰ درصدی طرح «نهضت گلخانه‌ای» در خراسان‌جنوبی
وی افزود: مطالعات نهایی پنج شهرک گلخانه‌ای در استان نهایی شده و زیرساخت این شهرک‌ها در حال انجام است.
مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در حوزه معابر شهرک‌های مذکور نیز مناقصه و انتخاب پیمانکار انجام شده است، تصریح کرد: مجموع اعتبار طرح نهضت گلخانه‌ای استان در قالب تفاهم‌نامه ۱۹۰ میلیارد تومان بوده که ۱۴۰ میلیارد تومان مربوط به اجرای گلخانه است.
سورگی عنوان کرد: از ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار گلخانه‌ای حدود ۱۰۰ میلیارد تومان تاکنون هزینه شده است که ۷۱ درصد از تعهد شرکت شهرک‌های کشاورزی را شامل می‌شود.
افزایش قیمت‌ها مانع پیشرفت طرح «نهضت گلخانه‌ای» در خراسان‌جنوبی
وی با بیان اینکه مطالعات هزار و ۷۰ هکتار اراضی طرح نهضت گلخانه‌ای در استان انجام شده است تصریح کرد: به لحاظ منابع مالی رقمی که پیش بینی کرده بودیم (۱۹۰ میلیارد تومان) به دلیل افزایش قیمت‌ها پاسخگوی اجرای عملیات زیرساختی طرح نخواهد بود.
مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌جنوبی اضافه کرد: از مجموع پنج شهرستان که فراخوان داده شد، برای شهرستان زیرکوه سرمایه‌گذار ورود نکرد اما پیمانکار معابر انتخاب شده است و ۱۰ روز آینده قرارداد منعقد خواهد شد.
سورگی افزود: در حوزه زیرساختی پنج شهرستان استان مشکلی وجود ندارد اما شهرستان‌هایی که مطالعات نهایی نشده است باید مطالعات تکمیل و سپس در سامانه ستاد برای فراخوان بارگذاری شود.
وی یکی از مشکلات اداری این طرح را تایید نقشه‌های مربوطه دانست و گفت: به عنوان مثال در زمینه گازرسانی باید شرکت گاز حتما نقشه را تایید کند و بر پروژه نظارت داشته باشد.
جانمایی ۳۳ قطعه در ۲۶ هکتار شهرک گلخانه‌ای ماژان
مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: فاز یک شهرک‌ گلخانه‌ای ماژان در زمینی به مساحت ۳۰.۵ هکتار در حال اجرا است که مطالعات ۲۶ هکتار این پروژه نهایی شده و عملیات معابر توسط یک شرکت در حال انجام است.
سورگی ادامه داد: ۳۳ قطعه در ۲۶ هکتار جانمایی شده است و برای اراضی باقیمانده در انتظار سرمایه‌گذار هستیم تا به صورت یکجا در اختیارش قرار دهیم.
وی عنوان کرد: فاز دوم شهرک گلخانه‌ای ماژان نیز با مساحت ۴۱ هکتار روز گذشته در کمیته فنی استان به تصویب رسید که در فاصله سه کیلومتری فاز یک قرار دارد و یک حلقه چاه حفر شده که هر دو مجتمع را پوشش خواهد داد.
مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی عنوان کرد: علت اینکه شهرک گلخانه‌ای ماژان در دو فاز جداگانه اجرا می‌شود این است که دو قطعه اراضی شناسایی شده بود اما فاز نخست تملک و کمیسیون ماده دو را زودتر دریافت کرد و فاز دوم هم به دلیل نزدیکی به چاه آب کشاورزی دارای اهمیت است.
استعلامات فاز دوم تکمیل شده است
سورگی گفت: استعلامات فاز دوم تکمیل شده و واگذاری اراضی به زودی نهایی می‌شود، حاشیه اراضی فاز نخست ملی است اما برای توسعه مجتمع گلخانه‌ای و تغییر کاربری اراضی اقدام خواهیم کرد.
وی افزود: مباحث اداری دست و پا گیر است در غیر این صورت مشاور و پیمانکار پروژه فاز نخست فعال هستند و اگر مشکل خاصی ایجاد نشود امید است تا ۲ ماه دیگر زیرساخت‌ها تکمیل شود.
مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان داشت: براساس برآوردهای انجام شده حدود ۵.۵ میلیارد تومان برای زیرساخت‌های این شهرک هزینه خواهد شد که برای معابر سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان با پیمانکار و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای اجرای شبکه توزیع داخلی گاز هزینه می‌شود و مابقی اعتبار مورد نیاز شهرک گلخانه‌ای خوسف از محل اعتبارات ملی در حال پیگیری است.
سورگی بیان کرد: اگر سرمایه‌گذار به ویژه بومی اعلام آمادگی کند، قادر به واگذاری اراضی فاز دوم شهرک هستیم اما سیاست شرکت شهرک‌های گلخانه‌ای بر این است حتی اگر شود بدون زیرساخت هم اراضی با هزینه بسیار پایین در اختیار سرمایه‌گذار قرار بگیرد.
انتهای پیام/۴
فارس