هوای خراسان‌جنوبی بارانی، مردم روستای سورند تشنه؛

امید به تانکرهای آبرسانی برای ادامه زندگی

علی رغم اینکه هوای خراسان جنوبی بارانی است اما مردم روستای سورند برای تامین آب شرب مشکل دارند و به این روستا با تانکر آبرسانی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، آب مایه حیات است؛ این جمله برای برخی از مناطق خراسان جنوبی بیشتر نمود دارد، نقاطی که مردان و زنانش مانند سال‌های دور هنوز مایه‌حیات زندگی را بر روی دوش حمل می‌کنند و هر کدام‌شان برای رسیدن به آب گام‌هایشان را از دیگری تندتر و بزرگ‌تر برمی‌دارد تا کوزه‌اش را زودتر و بیشتر پر آب کند و بیشتر روزشان را در کنار تانکر آب یا قنات نسبتا خشک روستا سپری می‌کنند تا نوبت‌شان فرا رسد و بتوانند ظرف و لباس خود را بشویند.

“بحران آب” و “آبرسانی با تانکر” واژه‌هایی است که مسئولان این روزها از ‌آن به عنوان اولویت نخست استان یاد می کنند و می دانند تامین آب برای استان یک کار مهم و فوری است.

با اینکه فصل زمستان است و همه‌ی کشاورزان امیدشان به نزولات آسمانی است اما علی رغم باورها مردم روستای سورند بخش زیرکوه خراسان جنوبی هنوز آب برایشان حکم طلا را دارد وامیدشان به این است که تانکرهای سیار آبرسانی، تشنگی‌شان را برطرف کنند.

توجه به رسیدگی مشکل بی‌آبی تنها درخواست مردم منطقه از مسئولان است که شاید اندکی توجه مرهمی بر لب‌های خشکیده این مردمان سختکوش و قانع باشد.

موسی سورندی دهیار روستای سورند در گفتگو با خبرنگار خاورستان، با بیان اینکه روستای سورند در ۴۲ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان زیرکوه مرز بین شهرستان درمیان وزیرکوه واقع شده است.

وی خاطرنشان کرد: سورند روستايی است که در سرشماری سال ۹۵، ۴۹ خانوار و ۱۸۳ نفر جمعیت دارد که ۱۵ سال است از قنات آب شرب خود را تامین می کند.

دهیار روستای سورند با اشاره به این‌که قنات این روستا متعلق به مالکینی دارد که از این روستا و یا روستاهای هم جوار هستند، گفت: هم از نظر شرعی تامین آب از قنات مشکل دارد و هم مالکین اجازه برداشت آب به اهالی روستا را نمی‌دهند.

اعتباری برای تامین آب به سورند نیست

وی بیان کرد: با مسئولان شهرستان زیرکوه و نمایندگان فعلی و وقت مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بارها در خصوص مشکلات خود هم کتبی و هم شفاهی صحبت کرده ایم اما پاسخ مسئولان این است که اعتبار وجود ندارد.

این دهیار روستای سورند یاد آورشد: هر زمانی که مالکین قنات، از برداشت آب ممانعت می کنند ما به مسئولان آب و فاضلاب تماس می گیریم که تانکر آب برای روستا تامین می کنند که تنها آب برای سه روز ما کفاف می‌دهد که یک تانکر توسط خیرین و یک تانکر توسط آب و فاضلاب تامین می شود.

آب برای خوردن نداریم

سورندی که ۱۵ سال است دهیار روستا است و همیشه پیگیر مشکل آب مردم است، گفت: در این برحه از زمان که ۴۳ سال از انقلاب می گذرد روستاهای هم جوار در دو کیلومتری ما از آب لوله کشی بهره مند هستند اما ما آب برای خوردن نداریم.

وی بیان کرد: علی رغم تامین آب روستا توسط خودیاری مردمی از ابتدای اردیبهشت تا آبان ماه آب قنات روستا قطع است.

امیری رئیس جهاد کشاورزی زیرکوه در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: سال گذشته یک قنات از روستای سورند لایروبی کردیم که ۲۸۹ میلیون تومان برای روستای سورند در اعتبارات محرومیت زدایی شهرستان پیشنهاد شده است که با تامین اعتبارات به ترتیب اولویت هزینه خواهد شد.

مشکل آبرسانی برای مردم سورند به زودی مرتفع می شود

غلامحسینی مدیر آب و فاضلاب زیرکوه در گفتگو با خبرنگار خاورستان، گفت: آبرسانی به روستای سورند از مجتمع گمنج در دست اقدام داریم که ان شاءالله پس از تامین اعتبار و حل مشکلات منطقه‌ای فعلی، در کمترین زمان ممکن آبرسانی به روستای سورند آغاز خواهد شد.

وی افزود: تا اجرایی شدن برنامه در دست اقدام، آبرسانی به صورت تانکر سیار کماکان ادامه خواهد داشت.

مدیر آب و فاضلاب زیرکوه بیان کرد: هر لحظه که مردم روستای سورند بی آب شوند آب شرب برای مردم روستا تامین خواهد شد و برای هر خانوار ۱۲۰ لیتر تامین می شود.

غلامحسینی اظهارکرد: از قنات مالکین شریک هستند و آب وفاضلاب از این قنات برای آب شرب دریافت می کند از جهادکشاورزی خواهش کردیم که از محل اعتبارات خود در جهت قنات هزینه کند که مالکین راضی باشند.

وی یادآورشد: نقشه برداری و مطالعات مجتمع گمنج تهیه و تصویب شده است که پس از اعتبار عملیات اجرایی آن آغاز شده است که این مجتمع نیز در تامین آب منطقه نقش بسزایی خواهد داشت.

انتهای پیام/ ۵