انتخابات هیات رئیسه جدید اتاق اصناف بیرجند برگزار شد / دور خیز افراد مختلف برای تصاحب صندلی ریاست

ترکیب هیأت رئیسه اتاق اصناف مرکز استان خراسان جنوبی مشخص شده، اما بر اساس رویه های قبلی معمولا، شخصی که بیشترین آرا را کسب کرده باشد با هماهنگی اعضا، به عنوان رییس اتاق اصناف منصوب می‌شده ولی طبق شنیده ها افراد مختلفی برای تصاحب صندلی ریاست اتاق اصناف دورخیز کرده اند.

به گزارش خبرنگار خاورستان،  اتاق اصناف از آن جهت حائز اهمیت است که مهمترین تشکل صنفی بازار به عنوان یک پایگاه اجتماعی مهم به حساب می‌آید. اگر امروز دستگاه‌ها و نهادهای مختلف برای خود مسئولیت اجتماعی تعریف و مثلا نسبت به ساخت مدرسه و مسجد اقدام می‌کنند، این بازار بوده که از دیرباز تاکنون  این مهم را وظیفه خود می‌دانسته و از همین رو مهمترین پشتیبان نهاد دین بوده و امروز نیز همچنان پایگاه مهم اقتصادی و اجتماعی به حساب می‌آید.

انتخابات اتاق اصناف و ترکیب اعضای هیئت رئیسه آن همیشه یکی از موضوعات بسیار مهم در جامعه صنفی که تقریبا یک سوم از جمعیت کشور را خانواده اصناف تشکیل می دهند تلقی می‌شود. بر اساس ماده ۳۶ قانون نظام صنفی و آئین نامه اجرایی آن، انتخابات هیات رئیسه اتاق اصناف (در رسته های تولیدی- خدمات فنی و توزیعی- خدماتی) ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در شهرستان‌های بیرجند، قائنات، نهبندان، سرایان و بشرویه همزمان با سراسر کشور به صورت الکترونیکی برگزار شد.

اما انتخابات هیات رئیسه اتاق اصناف شهرستان‌های طبس، فردوس، زیرکوه و سربیشه چون به حد نصاب نرسید به زمان دیگری موکول شده است.

رضا علیزاده، رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی در گفتگو با خاورستان با اشاره به فعالیت ۱۵ هزار واحد صنفی زیر نظر ۴۰ اتحادیه در مرکز استان، اظهار کرد: در این دوره از انتخابات، ۱۱ نفر داوطلب عضویت در هیات رئیسه اتاق اصناف مرکز استان شدند که مطابق قانون و پس از رای گیری، ۵ نفر به عنوان عضو اصلی و ۲ نفر نیز به عنوان عضو علی البدل معرفی شدند.

وی از شرکت ۳۷ رئیس اتحادیه های صنفی مرکز استان در این دوره انتخابات خبر داد و بیان کرد: طی این انتخابات سید امیر حسین علوی( اتحادیه مصالح ساختمان) با ۲۶ رأی، سعید قدبا (اتحادیه مصالح ساختمان) با ۲۵ رأی، علی جعفرپور (اتحادیه خرازی فروشان)با ۲۰ رأی، حسن رضا نجات(اتحادیه کوره داران) با ۱۹ رأی و علی لیلی(اتحادیه تعمیرکاران خودرو) با ۱۷ رأی به جمع پنج نفره هیات رئیسه اتاق اصناف راه یافتند.

علیزاده اضافه کرد: همچنین جواد شریف(اتحادیه خواربارفروشان) با ۱۴ رأی و محمد براتی(اتحادیه آرایشگران مردانه) با ۱۲ رأی به عنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی با اشاره به اینکه انتخابات اتحادیه های صنفی استان به صورت الکترونیکی برگزار شد، یادآور شد: بسیاری از روسای فعلی اتحادیه ها و اعضای هیات رئیسه اتاق اصناف به دلیل تبصره ۱ ماده ۲۲ و ماده ۳۵ قانون نظام صنفی مبنی بر اینکه افرادی که دو دوره متوالی یا ۴ دوره متناوب در هیئت مدیره اتحادیه ها یا هیات رئیسه اتاق اصناف عضو بوده اند امکان کاندیدا شدن در این دوره از انتخابات را نداشتند.

وی در پایان با بیان اینکه تا پایان هفته جاری باید اعضای هیات رئیسه اتاق اصناف مرکز استان طی توافق و یا از طریق رأی گیری انتخاب شوند، افزود: جابه جایی هیات رئیسه قبلی با اعضای جدید نهایت تا دو هفته دیگر انجام خواهد شد.

گفته می شود ، بر اساس رویه های قبلی معمولا ، شخصی که بیشترین آرا را کسب کرده باشد با هماهنگی اعضا ، به عنوان رییس اتاق اصناف منصوب می‌شده ولی طبق شنیده ها علاوه بر سیدامیرحسین علوی ، افراد دیگری هم برای ریاست اتاق اصناف دورخیز کرده اند.

انتهای پیام/۱۰