انتخاب شهردار بیرجند همچنان بی نتیجه؛

انتخاب شهردار بیرجند در انتظار تأیید وزارت کشور / عبدالرزاق نژاد:مردم شناخت کافی از دکتر بهترین ندارند

با گذشت دو ماه از شروع بکار ششمین دوره شورای اسلامی شهر بیرجند، پرونده انتخاب شهردار در انتظار تایید وزارت کشور است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، موضوع انتخاب شهردار بیرجند که روند طولانی را از جمله تشکیل جلسه با نخبگان، دعوت از کاندیداها، انتخاب دکتر بهترین، رد مصوبه انتخاب شهردار توسط کمیته تطبیق به دلیل مدرک تحصیلی غیرمرتبط و سپس هم ارسال این مصوبه به وزارت کشور در ۳۰ شهریورماه، طی کرده، هنوز هم به نتیجه نرسیده و وزارت کشور در این مورد پاسخ نداده است. از مهلت سه ماهه شورای شهر برای انتخاب شهردار، بیش از دو ماه گذشته است و هنوز هم در این خصوص سرنوشت کرسی شهرداری بیرجند معلوم نیست.
در حالی که بسیاری از شهروندان بیرجندی نسبت به انتخاب شورای شهر در خصوص گزینه شهرداری انتقاد و اعتراض داشتند و رد مصوبه شورا توسط فرمانداری را بهترین فرصت برای تجدیدنظر در این انتخاب می دانستند، اما شورای شهر کوتاه نیامد و مصوبه خود را برای بررسی بیشتر به وزارت کشور ارسال کرد.
تعیین تکلیف پدرخوانده ها برای شورای شهر
از طرف دیگر اظهارات علیرضا محمودی راد رئیس شورای شهر بیرجند، ۶ مهرماه و در گردهمایی اعضای شوراهای اسلامی خراسان جنوبی، به مذاق مردم و مطالبه گران خوش نیامد و انتقادات زیادی را در پی داشت.
محمودی راد در این گردهمایی گفته بود: اعضای شوراها نیازمند حمایت مردم و مدیران اجرایی هستند، اما افراد انگشت‌شمار می خواهند به عنوان پدرخوانده برای شوراها تعیین تکلیف کنند و برنامه بدهند و چندنفر هم تریبون آنان هستند و متاسفانه شوراها را به چالش می کشند و چوب لای چرخ فعالیت شوراها می گذارند.
اواز ارگان های نظارتی درخواست کرد این موضوع ها را رصد کنند تا حداقل شرایطی فراهم شود که اعضای شورای شهر بتوانند با فراغ خاطر آزاد به امور مردم بپردازند و گفت: باید تفکرات صنفی، شغلی و سیاسی را کنار بگذاریم و در شورا آنچه به نفع مردم و شهر است را انجام دهیم.
پس از گذشت این روند پر فراز و نشیب و با گذشت حدود ۲۰ روز از ارسال مصوبه انتخاب شهردار به وزارت کشور، اما هنوز هم خبری از اعلام نتیجه نهایی نیست و شورائیان و شهروندان همچنان منتظر نظر تعیین کننده وزارت کشور هستند.
وزارت کشور هنوز در مورد انتخاب شهردار جوابی نداده
حجت الاسلام مهدی عبدالرزاق نژاد عضو شورای شهر بیرجند در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: پس از ارسال مصوبه شورا برای انتخاب شهردار به وزارت کشور، هنوز جوابی نیامده و تاکنون خبری از نظر وزارت کشور در این خصوص دریافت نکرده ایم.
وی با اشاره به اینکه معلوم نیست چه زمانی نظر وزارت کشور اعلام شود چرا که در آنجا هم فرایند و استعلامات متعدد انجام و این انتخاب مورد بررسی قرار می گیرد، افزود: با توجه به اینکه شهردار باید توسط وزارت کشور تعیین شود، برای انتخاب شهردار قبلی هم پس از تایید فرمانداری، همین روال طی شد و وقتی مصوبه به وزارت کشور ارسال شد، ۲۰ روز تا یک ماه طول کشید تا جواب آن آمد.
عضو شورای شهر بیرجند گفت: فرمانداری نسبت به مصوبه انتخاب شهردار ایراداتی گرفته است، اما ملاک وزارت کشور است و باید دید که آیا وزارت کشور هم این ایرادات را تایید می کند یا خیر.
مردم شناخت کافی از دکتر بهترین ندارند
عبدالرزاق نژاد در خصوص گلایه مردم درباره انتخاب یک پزشک به عنوان شهردار و همچنین اصرار شورا بر این انتخاب، گفت: در انتخاب شهردار، رأی بنده به آقای عدل بوده است که به دلیل خطای سهوی در رسانه ها رأی به دکتر بهترین درج شد، اما با این حال از انتخاب دکتر بهترین خوشحالم و از او حمایت می کنم، چون او را می شناسم. علت اینکه مردم نسبت به این موضوع اعتراض دارند، این است که شناخت کافی از دکتر بهترین ندارند.
وی بیان کرد: در جاهای مختلفی که حضور پیدا می کنم یا به صورت تلفنی و یا در فضای مجازی؛ در این مورد از بنده سوال می شود، که عامل مهم این سوالات هم این است که مردم دکتر بهترین را به عنوان یک پزشک معمولی می شناسند و معتقدند که کسی که مدرک پزشکی دارد، از عمران و شهرسازی و معماری و خدمات شهری چه می داند؟ در حالی که دکتر بهترین عضو دوره چهارم شورای شهر بوده و در جریان تمام مسائل شهری است و در دوره پنجم هم؛ عضو چندین کمیسیون شورا از جمله کمیسیون خدمات شهری بوده است که در مسائل خدمات شهری، ایده های خوب و جدیدی مطرح می کرد.
عضو شورای شهر بیرجند ادامه داد: در جلسات گفتگوی بین اعضای شورا و گروه نخبگان و پرسش و پاسخ از کاندیداهای شهرداری هم، دکتر بهترین به سوالات مهندسین ناظر حاضر در جلسه پاسخ های دقیقی داد که این اشراف بر مسائل مختلف شهری، مایه تعجب خود مهندسین هم شده بود.
عبدالرزاق نژاد تصریح کرد: اما چون مردم از اینکه دکتر بهترین یک پزشک معمولی نیست اطلاع کافی ندارند، این موارد را مطرح می کنند.
وی اظهارکرد: همانطور که در حوزه روحانیت، برخی از روحانیون حتی نسبت به مسائل اجتماعی هم اشراف کامل دارند، اما برخی از آنها به همان مسائل دینی و مذهبی هم اشراف کامل ندارند؛ این قضیه در مورد پزشکان هم صدق می کند و در حالی که ممکن است بسیاری از پزشکان اصلا به مسائل سیاسی، اجتماعی و .. کاری نداشته باشند اما برخی دیگر مثل دکتر بهترین این مسائل را رصد می کنند. در واقع دکتر بهترین صرفا یک پزشک معمولی نیست و اطلاعات سیاسی، اجتماعی و شهری بالایی دارد.
بررسی دقیق انتخاب توسط وزارت کشور
عضو شورای شهر بیرجند گفت: همه این موارد و نظر فرمانداری به وزارت کشور ارسال شده و وزارت کشور هم قطعا همه این موارد را بررسی می کند نه اینکه بلافاصله با ارسال مصوبه شورا، آن را تایید کند. وزارت کشور استعلامات متعددی از سوابق، عملکرد، رفتار، برخورد و … شهردار منتخب انجام می دهد و نظر خود را اعلام می کند.
عبدالرزاق نژاد تصریح کرد: اگر این انتخاب توسط وزارت کشور تایید شد، یعنی اینکه ایراداتی که در این موضوع مطرح شده، دیگر وارد نیست و همه مردم باید بپذیرند که ایراد آنچنانی در این موضوع وجود ندارد، چرا که وزارت کشور با اشراف کامل و وسیع تری نسبت به این مسائل نگاه می کند. اگر هم تایید نشد، شورا باید به سراغ گزینه بعدی برود.
مطالبه گری مردم را چوب لای چرخ گذاشتن نمی دانیم
عضو شورای شهر بیرجند در خصوص اینکه آیا نظرات مردم در خصوص انتخاب شهردار از سر مطالبه گری است یا چوب لای چرخ شورا گذاشتن، اظهارکرد: قطعا این نظرات از سر مطالبه گری و دلسوزی است و هیچگاه این مطالبه گری را به عنوان چوب لای چرخ گذاشتن نمی دانیم، چرا که مردم دوست دارند شهردار بعدی حداقل در ردیف شهردار قبلی و یا بهتر از او باشد.
عبدالرزاق نژاد با تاکید بر اینکه بیان این مسائل توسط مردم و اینکه چرا چنین انتخابی شده است، نشان از روحیه مطالبه گری، خیرخواهی، دغدغه مندی و نگرانی شان است، گفت: دغدغه های مردمی؛ دغدغه های خوبی است و اینکه مردم به فکر مسائل شان هستند و آنها را رصد می کنند، جای تقدیر دارد. امیدواریم آرامش به شکل خوبی برای مردم ایجاد شود تا نگرانی آینده و دغدغه شهر را نداشته باشند.
بهترین قطعا تغییر و تحول ایجاد خواهد کرد
وی افزود: باید دغدغه مردم طوری مدیریت شود که تبدیل به نگرانی و ناامیدی نشود. مردم هم نباید نگران باشند چرا که اگر دکتر بهترین به عنوان شهردار تایید شود، با توجه به عملکرد قبلی که از او سراغ دارم، قطعا تغییر و تحول ایجاد خواهد کرد. بنده کاملا در جریان عملکرد دکتر بهترین هستم و او هم تاکنون برای شهر خوب کار کرده، ایده های جدیدی دارد و می تواند جلوی بسیاری از نابسامانی ها را بگیرد.
ادامه مطالبه گری مردم و شورا پس از انتخاب شهردار
عضو شورای شهر بیرجند تصریح کرد: همچنین پس از انتخاب و انتصاب شهردار، باز هم مردم و شورا مطالبه گر خواهند بود و شهردار باید خواسته ها و نظرات مردم و شورای شهر را عملیاتی کند. اما اگر ببینیم که شهردار نمی خواهد، نمی تواند و یا بلد نیست خواسته های مردم را عملیاتی کند، قطعا خود شورا اولین جایگاهی خواهد بود که به عنوان نماینده مردم مطالبه گری خواهد کرد.
شهرداری که نتواند کار کند عزل خواهد شد
عبدالرزاق نژاد تاکید کرد: قرار نیست هر شهرداری که انتخاب می شود، برای یک دوره ۴ ساله باشد، چرا که هر جا که مردم و شورای شهر احساس کردند که این شهردار نمی تواند برای شهر کار کند، عذر او را خواهیم خواست. ما با کسی رودربایستی نداریم و نباید داشته باشیم، مگر اینکه مطالبات مردمی به انجام برسد.
نامه شورای شهر روند اداری خود را در وزارت کشور طی می‌کند
علیرضا محمودی‌راد رئیس شورای شهر بیرجند هم در این خصوص با اشاره به اینکه روند گزینش شهردار بیرجند در حال انجام است، گفت: اقدامات لازم در خصوص گزینش شهردار بیرجند با استعلامات صورت گرفته، انجام شده و در حال حاضر نامه شورای شهر روند اداری خود را در وزارت کشور طی می‌کند.
وی با اشاره به اینکه هر چند هنوز شهردار بیرجند انتخاب نشده ولی جلسات شورای به طور مرتب برگزار و موضوعات مربوطه پیگیری می‌شود، افزود: هنوز پاسخی در خصوص انتخاب شهردار بیرجند از سوی وزارت کشور به شورا نرسیده و امید است با انتخاب شهردار کارها بهتر پیگیری گردد.

انتهای پیام /۷