گزارش؛

انتظار کلافه‌کننده در نوبت‌دهی بیمارستان تامین اجتماعی

شهروندان از سیستم نوبت‌دهی بیمارستان‌های تحت پوشش تأمین اجتماعی در برخی از تخصص‌ها و به‌خصوص دندان‌پزشکی رضایت ندارند و با این‌که بارها گلایه‌های آنان مطرح شده اما هنوز وضعیت به همان شکل گذشته است.

به گزارش خاورستان به نقل از روزنامه خراسان جنوبی، با این که همیشه در جلسات مختلف مطرح می شود حدود نیمی از جمعیت استان تحت پوشش تامین اجتماعی هستند و به تبع این آمار در مرکز استان هم به همین شکل خواهد بود اما خدمات درمانی تامین اجتماعی محدود است طوری که شهروندان از سیستم نوبت‌دهی بیمارستان‌های تحت پوشش تأمین اجتماعی در برخی از تخصص‌ها و به‌خصوص دندان‌پزشکی رضایت ندارند و با این‌که بارها گلایه‌های آنان مطرح شده اما هنوز وضعیت به همان شکل گذشته است.
یکی از شهروندان می گوید: از یک هفته پیش با توجه به مشکلی که برای دندانم پیش آمد هر روز با شماره بیمارستان شهید رحیمی بیرجند برای نوبت دهی در ساعت ۶ صبح تماس می گیرم اما هنوز ساعت ۶ و یک دقیقه نشده است که بوق اشغال می زند و تا نیم ساعت بعد وضعیت همین گونه است و بعد از آن هم که اعلام می کند نوبت ها به اتمام رسیده است.«محمدی» به این نکته هم اشاره می کند: سال هاست که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستم و ماهانه حق بیمه پرداخت می کنم اما در این مدت حتی یک بار هم نتوانستم از خدمات دندان پزشکی آن استفاده کنم.به گفته «یزدانی» یکی دیگر از شهروندان بیرجندی ،بیمارستان میلاد هم اگر دکتر مد نظر در بیمارستان حضور داشته باشد، فقط کشیدن و جرم گیری را انجام می دهد.
خدمات ضعیف
یکی دیگر از شهروندان که انگار بعد از ماه ها معطلی در سیستم نوبت دهی تامین اجتماعی مجبور شده است به بخش خصوصی برای پرکردن دندانش مراجعه کند از این وضعیت گلایه می کند و می گوید: تامین اجتماعی هزینه زیادی برای بیمه از افراد تحت پوشش که بیشتر کارگر با درآمد پایین هستند، دریافت می کند اما خدمات آن به خصوص در این بخش خیلی ضعیف است.به گفته یکی دیگر از بیمه شدگان هزینه های دندان پزشکی در مطب ها خیلی زیاد و پرداخت آن از توان یک کارگر خارج است و بیمارستان شهید رحیمی هم فقط کشیدن و پر کردن دندان را انجام می دهد و برای همین خدمات کم نیز نوبت گیری بسیار سخت است.
وی ادامه می دهد: بیمارستان میلاد هم که بسیار مجهز است اما خدمات چندانی برای دندان پزشکی نمی دهد و در مجموع به حق بیمه شده های تامین اجتماعی در این بخش اجحاف می شود و نیاز است مسئولان برای افزایش خدمات این بیمارستان چاره اندیشی کنند.
به گفته یکی دیگر از شهروندان افزون بر این که نمی توان برای دندان پزشکی در بیمارستان شهید رحیمی بیرجند نوبت گرفت، شماره گرفتن برای دیگر متخصصان هم به سختی انجام می شود و باید چند روز معطل شد و حتی در برخی از تخصص ها از جمله ارتوپد، پزشکی برای خدمات دهی وجود ندارد.
دیگر بیمه شده تامین اجتماعی هم به نوبت فروشی در سیستم تامین اجتماعی اشاره می کند و می افزاید: شنیده می شود که برخی نوبت های دندان پزشکی را خرید و فروش می کنند و به همین دلیل نوبت گیری در این بخش سخت است.
۱۰۰۰ تقاضا در روز
در عین حال مدیر بیمارستان شهید رحیمی بیرجند دلیل نوبت دهی سخت برای متخصصان به خصوص دندان پزشکی را تقاضای بالا در این بخش بیان می کند و می گوید: با توجه به افزایش هزینه های متخصصان به خصوص دندان پزشکی و وضعیت اقتصادی فعلی، تعداد مراجعات به این بیمارستان افزایش یافته است و شاید تقاضای روزانه برای دندان پزشکی بالای هزار نفر باشد.
به گفته «یوسفی» تنها کاری که توانستیم انجام دهیم این بودکه تعداد دندان پزشکان بیمارستان را با توجه به ظرفیت ها به سه نفر برسانیم که بر اساس مجوز در مجموع روزانه این پزشکان حدود ۹۰ بیمار را ویزیت واقدام به پرکردن دندان حدود ۱۵تا۲۰نفر می کنند. وی ادامه می دهد: سیستم نوبت دهی بیمارستان مجهز به ۱۲ خط است و در یک دقیقه بیش از ۳۰ نفر می توانند نوبت بگیرند و ممکن است نوبت های دندان پزشکی تا ۵ دقیقه بعد از ۶ صبح تمام شود.
به گفته وی متخصص ارتوپدی که با مجموعه همکاری داشت، نیروی ارتش بود و هم اکنون در مرکز استان حضور ندارد.وی نوبت فروشی در سیستم نوبت دهی این بیمارستان را تکذیب می کند و می افزاید : در گذشته شاید این امکان وجود داشت اما هم اکنون با توجه به تعویض سیستم نوبت دهی این موضوع امکان پذیر نیست.
فقط ارائه خدمات تعهدی
رئیس بیمارستان میلاد بیرجند نیز با اشاره به این که در این بیمارستان فقط خدماتی در حوزه دندان پزشکی ارائه می شود که در تعهد بیمه باشد، می گوید: بر این اساس فقط کشیدن و جرم گیری را انجام می دهیم و پزشک مد نظر یک هفته هر روز و یک هفته سه روز فعال است.
«دستگردی» به برنامه های توسعه خدمات دندان پزشکی این بیمارستان اشاره می کند و می افزاید: با توجه مراجعات زیاد برای پر کردن دندان از سوی شهروندان حتی با پرداخت هزینه، مجوزها دریافت شد و قرار است این کار در این بیمارستان با هدف رضایتمندی بیمه شده انجام شود و دریافت هزینه هم بر اساس مصوبه هیئت وزیران خواهد بود.
وی می گوید:افزون براین قرار است پزشکی زیر بی هوشی و آرام بخشی هم در این بیمارستان برای اولین بار در استان انجام شود که مجوزها گرفته شده است و منتظر تعرفه های جدید دانشگاه هستیم.
انتهای پیام/۴