انتقاد آیت الله عبادی از توسعه ناموزن فضای شهر بیرجند

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با انتقاد از توسعه ناموزون فضای شهر بیرجند گفت: بسیاری از ساخت و سازها از نظر فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و حقوقی متناسب با مردم بیرجند نیست و باعث شده مردم در رنج قرار گیرند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، آیت الله سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی امروز در دیدار با رئیس و اعضای شورای اسلامی دوره های پنجم و ششم شهر بیرجند ضمن تبریک ایام دهه امامت و ولایت، گفت: درآستانه تحویل و تحول های یک مسئله اجتماعی در سراسر کشور هستیم، به آنهایی که زحمت کشیدند خداقوت گفته می شود و آنهایی هم نیز اعلام آمادگی کردند برای مسئولیت های آینده موفق باشند.
وی گفت: شوراهای اسلامی در ایران با باقی شوراهایی که در سایر جوامع و کشورهای دنیا است یک فرق بنیانی دارد و آن هم اسلامی بودن آن است، آنچه که در دنیا برای تصمیم گیری رایج است تعداد و کمیت یک اصل است که ما هم ناگزیر از آن استفاده می کنیم؛ اما وقتی اسلامی به آن اضافه می شود در ذات خودش این اقتضا را دارد، حال اگه عمل نمی شود مورد دیگری است اما مشورت در اسلام و تاکید بر شورا یک بحث کمی نیست که هر آنچه اکثر افراد بگوید درست است، بلکه در مشورت اسلامی قول احسن را کشف کردن مهم است.
آیت الله عبادی بیان کرد: حتی اگر در جمعی یک نفر مستدل صحبت کند، تصمیم را جمع باید بر اساس آن حرف مستند و مستدل بزند، چرا که مسئولین هر تصمیمی بگیرند مصداق آن حدیث است که اگر هرکس یه سنت نیکو بگذارد آن سنت همانند درختی است که میوه می دهد چرا که جلسات و مسئولیت تمام می شود اما مصوبه ادامه دارد و اگر این مصوبه میوه شیرین بدهد تا هرچه قدر که برای مردم خیر داشته باشد، برای افراد تصمیم گیرنده ثواب نوشته می شود.
وی ادامه داد: در مقابل سنت سیئه نیز همین گونه است و اگر تصمیم نادرستی گرفته شود، رنج و عارضه برای مردم داشته باشد تا زمانی که آن رنج ادامه داشته باشد در گناهش تصمیم گیرندگان شریک هستند.
امام جمعه بیرجند با اشاره به اینکه جای تشکر دارد از افرادی که در جامعه ما هستند که با همه شرایط فردی، شخصی و خانوادگی این آمادگی را دارند که مسئولیت ها را با همه مشکلات رنج ها و ابهاماتی که وجود دارد، اما باز هم این مشکلات را به جان می خرند، گفت: اصل این قضیه بسیار ارزشمند است اما در عین حال توجه به اینکه اولویت ها در کنار تصمیم گیری درست باید رعایت شود، ضروری است.
آیت الله عبادی در ادامه افزود: مسئولین در اجرای امور نماینده مردم هستند و در انجام هزینه هایی که انجام می شود، ضمن حفظ کیفیت انجام کارها، در عین حال مسئله صرفه و صلاح یک اموری است که در یک طرحی با هزینه کمتری انجام شود در طرح دیگری هزینه بیشتر نباید اعمال سلیقه کرد چرا که امانت مردم است، پس سلیقگی عمل نشود و آنچه که صرفه مردم است، توجه شود.
وی ادامه داد: از انجام امورات موقت تا جایی که امکان دارد پرهیز شود و در صورت لزوم با حداقل هزینه انجام شود چرا که امانت مردم است، در خیلی از شهرها از جمله شهر خودمان اکثر خیابان هایش بعد از انقلاب اسلامی ساخته شده است، چه آنچه در شهرسازی بوده چه شهرداری، برای شهری که تازه در حال ساخت است چقدر خوب بود که یک منطقه را مخصوص برج سازی انتخاب می کردند اما این کار را نکردند، بدون پیش بینی این شهر را ساختندو در کوچه و محله های کوچک شروع به برج سازی کرده اند، که این موضوع از نظر فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و حقوقی متناسب با مردم ما نیست و باعث شده مردم در رنج قرار گیرند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی گفت: موضوعات در شهرسازی در همین حد هم خلاصه نمی شود، بدین معنی که زمینی مجوز پنج طبقه را می گیرد که بسازد ولی از همان اول اسکل ساختمان را هفت طبقه می سازد بر این اساس که دو طبقه ای که خلاف است با جریمه تمام می شود حال دیگر بر سر همسایه ها چه می آید، تفکری نمی شود.
آیت الله عبادی در ادامه گفت: گاهی تصاویر هوایی شهر بیرجند از رسانه ملی نشان داده می شود خیلی ناموزون است که باعث شرمساری است، افراد در خانه هایشان می خواهند راحت باشند اما در جلوی خانه اش برجی ساخته شده که در خانه خود مجبور است مانند سرکوچه پوشش داشته باشد، در کنار همه اقدامات خوبی که صورت گرفته چقدر خوب می بود که این ضعف ها هم بر طرف می شد.
امام جمعه بیرجند در پایان تاکید کرد: در کنار این شرایط اقتصادی و مشکلاتی که وجود دارد اما مردم با عزت نفس زندگی می کنند و به اصطلاح “صورت خود را با سیلی سرخ نگه می دارند” لذا رعایت حال مردم در این اوضاع بسیار لازم است.
انتهای پیام/۱۰