سال‌ها انتظار برای تحقق وعده رفع تشنگی زمین خشکیده خراسان جنوبی؛

انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی منتظر تعیین تکلیف وزارت نیرو/ رنج خشکسالی چه زمانی رفع می‌شود؟

طرح انتقال آب به خراسان جنوبی که سال‌ها در حد وعده باقی‌مانده بود، وارد مرحله جدیدی شده تا مردم امیدوار به رفع تشنگی زمین‌های خشکیده با آب دریای عمان و خلیج‌فارس باشند چراکه دیگر رمقی برای سفره‌های آب زیرزمینی باقی نمانده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، انتقال آب از خارج مرزهای استان خراسان جنوبی و در برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت مطرح شده که انتقال آن از سد دوستی جزو برنامه‌های کوتاه مدت و از دریای عمان و خلیج فارس در برنامه‌های بلند مدت مسئولان و متولیان امر قرار گرفته است.
انتقال آب از سد دوستی محقق نشد اما انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس همچنان مطرح است. طرح انتقال آب از دریای عمان یکی از طرح‌های است که در لیست برنامه‌های بلند مدت مسئولان برای تامین نیاز آبی استان قرار داشته اما در سال گذشته مسئولان خبر انتقال آب از خلیج فارس به خراسان‌جنوبی را دادند.
آب خلیج فارس تا ۱۴۰۴ به خراسان‌جنوبی می‌رسد
حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ در حاشیه آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: امروز طی مراسمی عملیات انتقال آب به استان خراسان جنوبی به طور رسمی آغاز شد.
وی افزود: با توجه به این‌که خط اول طرح اجرا شده و بسیاری از زیرساخت‌ها آماده است، خط دوم در همین ابتدای کار ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
استاندار خراسان جنوبی از بازه زمانی پنج ساله تعریف شده برای اجرای این طرح خبر داد و گفت: قاعدتا باید در سال چهارم اجرای طرح، آب به خراسان‌جنوبی برسد.
ملانوری گفت: اجرای این طرح سبب می‌شود از آب خلیج‌ فارس برای مباحث توسعه‌ای استان در زمینه صنایع و معادن بهره‌مند شویم.
وی با تبریک این اتفاق بزرگ به مردم استان اظهار کرد: دولت برای اجرای این فاز از طرح، ۴۷ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌کند.
ملانوری گفت: در قالب این پروژه، آب به استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان و یزد منتقل می‌شود.
بر اساس گزارش‌ها با سرمایه‌گذاری ۱۲۸ هزار میلیارد تومان، بخش‌هایی از طرح بزرگ انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به هفت استان واقع در فلات مرکزی و شرق کشور شامل هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان و سیستان و بلوچستان محقق می‌شود.
انتقال آب از دریای عمان منتظر تعیین تکلیف وزارت نیرو
سعید سروری سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در حال حاضر بحث انتقال آب از دریای عمان که قرار بود توسط وزارت نیرو و برای آب شرب انجام شود در دست بررسی و منتظر تعیین تکلیف از سوی وزارت نیرو است.
وی افزود: در افق طرح بحث آب شرب دیده شده اما ابتدا این طرح برای صنعت اجرایی خواهد شد.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: با اجرایی شدن طرح انتقال آب، چاه‌هایی که هم‌اکنون در اختیار صنعت است به آب شرب اختصاص خواهد یافت.
سروری عنوان کرد: آب دریا در ابتدا مناسب شرب نیست و اگر قرار به استفاده در بخش شرب باشد باید عملیات شیرین‌سازی انجام شود.
اجرای انتقال آب از خلیج فارس توسط وزارت صمت/ سهم ۶۰ میلیون متر مکعبی خراسان‌جنوبی از آب خلیج فارس برای صنعت
وی اظهار کرد: در مجموع پروژه انتقال آب از خلیج فارس برای استان‌های شرق کشور به طور کامل توسط وزارت صمت اجرا می‌شود.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: سهم خراسان‌جنوبی از آب انتقالی خلیج فارس، ۶۰ میلیون متر مکعب برای صنعت استان است.
انتقال آب از طریق شرکت‌های توسعه‌ای
حامد حسن‌نژاد معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: انتقال آب از استان‌های مرکزی به خراسان‌جنوبی بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت مانند استان کرمان از طریق شرکت‌های توسعه‌ای از جمله شرکت‌های ایمیدرو، تهیه و تولید و … کار انتقال آب را انجام خواهد داد.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با بیان این‌که سازمان‌های صمت استان‌ها در این امر دخالت ندارند، بیان کرد: وزارت صمت در این خصوص از طریق سازمان‌های توسعه‌ای برنامه‌ریزی و کار انتقال آب را انجام خواهد داد.
حسن‌نژاد عنوان کرد: انتقال آب از خلیج فارس برای خراسان‌جنوبی ۶۰ میلیون مترمکعب تخصیص صنعت دارد اما تاکنون صنعت خاصی مشخص نشده است.
وی اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای لیست صنایع آب‌بَر انجام شده اما برای طرح خاصی نیست و مربوط به تمام صنعت استان و صنایعی که در آینده احداث خواهد شد، می‌شود.
بنابراین گزارش؛ مردم خراسان جنوبی که با خشکسالی‌های پی‌درپی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و به گفته کارشناسان، کاهش بارندگی در سال‌زراعی‌جاری بی‌سابقه بوده است، در انتظار انتقال آب هستند تا لبان خشکیده زمین خیس شود و شاهد رونق کشاورزی،، صنعت و دامداری در استان باشند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۹/ ۴