صافکار بیرجندی مطرح کرد

انتقال صنوف آلاینده؛ مفید برای شهروندان و اصناف/ وعده‌های مسئولان محقق نشد

مختاری با بیان این‌که طرح انتقال صنوف آلاینده به نفع شهروندان و کسبه است گفت: این طرح نیازمند همکاری همه ادارات از جمله استانداری، فرمانداری، شهرداری، بنیاد مسکن، اتحادیه صنوف و خود اصناف است، اما متاسفانه نه‌تنها همکاری صورت نمی‌گیرد، بلکه شاهد سنگ‌اندازی مسئولان هم هستیم و تاکنون چیزی جز دردسر از این طرح، عاید اصناف نشده است.

حسن مختاری یکی از صافکاران خودرو بیرجندی است که برای دریافت زمین در طرح انتقال صنوف به خارج از شهر ثبت نام کرده است. وی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: طرح انتقال صنوف به خارج از شهر، طرح خوبی است که هم به نفع کسبه و هم به نفع شهروندان است چراکه هم سر و صدای این صنوف از سر مردم کم می‌شود و هم چهره شهر نمای زیباتری خواهد داشت.
وی افزود: در سال ۱۳۹۳ بنده در این طرح ثبت‌نام کردم که در آن زمان قرار بود تا صنوف مزاحم ظرف یکی دو سال از سطح شهر جمع شود و به شهرک جدیدی انتقال یابد.
زمین‌هایی که قرار بود سال ۱۳۹۵ تحویل شود
این صافکار خودرو با اشاره به پرداخت مبلغ ۹ میلیون تومان طی چندین مرتبه واریزی، گفت: در حالی که باید صنوف مزاحم تا سال ۱۳۹۵ منتقل می‌شد، اما متاسفانه اکنون که به سال ۱۴۰۰ رسیده‌ایم، هنوز این موضوع محقق نشده و هیچ نتیجه مطلوبی حاصل نشده است.
مختاری بیان کرد: در سال ۱۳۹۷ از صنوف خواسته شد تا برای انتخاب قطعه زمین مورد نظرشان مراجعه کنند تا مراحل اداری و صدور جواز برای آن انجام شود. در این خصوص مراجعه کردم و قطعه را انتخاب کردم، اما متاسفانه پس از این موضوع گفته شد که قطعه زمین در محدوده اراضی شهرداری است و باید برای این قطعات مزایده برگزاری شود.
وی ادامه داد: در پایان سال ۱۳۹۷ هم مزایده برگزار شد و بنده هم شرکت کردم، در این خصوص ۵ درصد از پول را به حساب شهرداری واریز کردم و ۵ درصد دیگر هم در بانک بلوکه شد، اما متاسفانه باز هم پس از مدت ۶ ماه اعلام شده که مزایده باطل است.
یقه دولت را بگیرید/ وعده‌هایی که هنوز محقق نشده
این صافکار خودرو اظهار کرد: زمینی که قرار بود در سال ۱۳۹۵ تحویل شود، اما هنوز پس از ۷ سال هیچ خبری از آن نیست، در حالی که هزینه‌های ساخت‌وساز اکنون با ۷ سال قبل اصلا قابل مقایسه نیست.
مختاری گفت: در این خصوص چندین بار به شهرداری هم مراجعه کردم، اما جوابی که گرفتم این بوده است که طلبی از شهرداری ندارید و شهرداری کاره‌ای نیست، بروید یقه دولت را بگیرید.
وی بیان کرد: طرح انتقال صنوف مزاحم به خارج از شهر، طرحی است که نیازمند هماهنگی و همکاری همه ادارات از جمله استانداری، فرمانداری، شهرداری، بنیاد مسکن، اتحادیه صنوف و خود اصناف است، اما متاسفانه نه‌تنها همکاری صورت نمی‌گیرد، بلکه شاهد سنگ‌اندازی مسئولان هم هستیم و تاکنون چیزی جز دردسر از این طرح، عاید اصناف نشده است.
این صافکار خودرو افزود: در ابتدای امسال هم تجمعی در مقابل شهرداری انجام شد که مسئولان اعلام کردند همان مزایده برگزار شده در سال ۱۳۹۷ قابل قبول است، اما متاسفانه اکنون که به پایان سال نزدیک می‌شویم، هنوز هم خبری از حل مشکل این قطعات وجود ندارد.
اصناف خسته از انتظار
مختاری ادامه داد: در این خصوص شهرداری به صاحبان صنوف اعلام کرده که بیایند پول واریزی خود را دریافت کنند، اما از طرف دیگر اتحادیه صنوف تاکید می‌کند که از دریافت پول خودداری شود.
وی گفت: البته صنوف دنبال دریافت زمین و ساماندهی هستند و از طرف دیگر پولی را که طی سال‌های قبل به سختی جور کرده‌اند، اکنون هیچ ارزشی ندارد.
مختاری اظهار کرد: صاحبان اصناف با کار بازو و به سختی هزینه‌های زندگی خود را تأمین می‌کنند و اکنون هم انتظارکشیدن از سال ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰ آن‌ها را خسته کرده کرده است. انتظار است تا مسئولان با هماهنگی با یکدیگر، هر چه زودتر مشکلات مربوط به انتقال صنوف مزاحم را حل کنند.
انتهای پیام/۷/ ۱۴/ ۴