بازرس کل خراسان جنوبی خبر داد؛

انجام ۱۴۸ فقره بازرسی طی سال گذشته/ ۶۰۰ هکتار اراضی دولتی خلع ید شد

رحیمی گفت: در سال گذشته ۳۸ فقره بازرسی برنامه ای، ۱۰۸ فقره بازرسی موردی و ۲ فقره بازرسی فوق العاده برای تنظیم بازار و تامین کالا با ورود میدانی با همکاری سازمان صمت و جهاد کشاورزی انجام شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی رحیمی بازرس کل خراسان جنوبی عصر روز گذشته در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار کرد: نظارت سازمان بازرسی کشور و به تبع آن در استان ها بر اجرای صحیح ضوابط و مقررات قانونی در دستگاه هایی است که به نوعی از بودجه عمومی کشور یا بخشی از آن استفاده می کنند.

وی افزود: بازرسی از وظایف قانونی دستگاه ها در قالب بازرسی برنامه ای، موردی و فوق العاده انجام می شود.

بازرس کل خراسان جنوبی بیان کرد: برای استیفای حقوق عمومی شهروندان، تلاش مضاعفی برای اجرای سیاست های ابلاغی انجام می دهیم و اگر قصوری در این راستا مشاهده کنیم به عنوان چشم قانونی ملت، نسبت به تخلفات دستگاه های دولتی به وظیفه خود عمل خواهیم کرد.

رحیمی عنوان کرد: سازمان بازرسی کل کشور براساس اصل ۱۷۴ قانون اساسی زیرنظر ریاست قوه قضاییه با دو وظیفه اساسی نظارت بر اجرای صحیح قانون در دستگاه های دولتی و نظارت بر حسن جریان امور در این دستگاه ها تشکیل شده است تا مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی بدون انحراف از قانون به بهترین شکل به وظایف خود عمل کنند.

وی با بیان اینکه بازرسی کل خراسان جنوبی با وجود محدودیت نیرو به وظایف خود عمل کرده و رتبه مناسبی دارد‌، اظهار کرد: در سال گذشته ۳۸ فقره بازرسی برنامه ای، ۱۰۸ فقره بازرسی موردی و ۲ فقره بازرسی فوق العاده برای تنظیم بازار و تامین کالا با ورود میدانی با همکاری سازمان صمت و جهاد کشاورزی انجام شده است.

بازرس کل خراسان جنوبی گفت: در دوران کرونا نیز بازرسی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به طور مستمر انجام شد که وضعیت مورد نظر در استان نسبت به وضع عمومی کشور بهتر بود.

رحیمی بیان کرد: در هر مورد بازرسی اگر انحراف از قانون، مصداق امر مجرمانه باشد، گزارش نهایی پس از طی فرایند مورد نظر، به دستگاه قضائی ارجاع می شود تا در نهایت برآیند کارشناسی، به استیفای حقوق عمومی از اشخاص و متهمان منجر شود.

وی افزود: در نهایت ۱۰۵ فقره گزارش اصلاح امور و ۴۲ فقره تعقیب اداری، انتظامی و کیفری و هیأت رسیدگی به تخلفات در مراجع قضایی یا هیات های رسیدگی به تخلفات و ۱۱۴ فقره هم گزارش هشداری درباره هرگونه آسیب و سوء جریان ارسال شده است.

بازرس کل خراسان جنوبی عنوان کرد: به طور ویژه نیز بر اساس سیاست های مقام معظم رهبری، دولتمردان یا سران قوا پیگیری های لازم انجام می شود که در این راستا در سال گذشته به صورت ویژه بازرسی هایی از انبارهای گمرکات کالا و اموال تملیکی انجام و گزارش مربوط به سازمان بازرسی کل کشور ارسال شده است.

رحیمی در مورد حادثه قطار مشهد_ یزد، گفت: پیشنهاد انجام بازرسی فوق العاده پیرامون حادثه قطار مشهد_ یزد به سازمان بازرسی کل کشور ارائه شد که در حال انجام است.

وی به استقرار دبیرخانه شورای دستگاه های نظارتی استان در بازرسی کل استان اشاره واظهار کرد: در این زمینه حمایت کاملی برای ارائه خدمات و جذب اعتبارات ملی از دستگاه ها انجام می شود تا با جذب اعتبارات ملی رونق اقتصادی و سرمایه گذاری در استان انجام شود.

بازرس کل خراسان جنوبی گفت: واحد شکایات مردمی برای رسیدگی به شکایات شهروندان و گزارشات مربوط به فساد در بازرسی استان مستقر است که در سال گذشته یک هزار و ۳۹ پرونده رسیدگی به شکایات و گزارش های مربوط به فساد تشکیل شد که به غیر از سه مورد، بقیه به پایان رسیده است.

رحیمی خاطرنشان کرد: در سه ماهه اول سال جاری مجموع شکایت ها و گزارش های فساد ۲۰۹ مورد بود که ۱۳۵ مورد آن به پایان رسیده است.

وی عنوان کرد: علاوه بر ملاقات مردمی در سه شنبه ها، مردم استان از طریق سامانه شکایات و اعلامات سازمان بازرسی کل کشور و سامانه تلفنی ۱۳۶ می توانند گزارش ها فساد و شکایت های خود را اعلام کنند.

بازرس کل خراسان جنوبی تاکید کرد: خط قرمز ما تصاحب حقوق عمومی شهروندان و اموال بیت المال است و در غیر این صورت از همه مدیران استان جز مدیران دست به عصا و دست لرزان که با حداقل انجام وظیفه مجموعه خود را همراهی می کنند، حمایت خواهیم کرد.

رحیمی به شکایات رسیده به بازرسی استان اشاره کرد و گفت: این شکایات مربوط به دستگاه های خدمات رسان از جمله شهرداری ها، جهاد کشاورزی، دستگاه های خدمات رسان آب، برق، گاز و تلفن، بنیاد مسکن میباشد و در مواردی نیز از راه و شهرسازی و مراکز درمانی شکایت شده است.

وی عنوان کرد: مهم ترین اقدامات بازرسی کل استان خراسان جنوبی در سال ۱۴۰۰ شامل عودت مبلغ ۲۶۸ میلیارد تومان اضافه کار مزد دریافتی توسط یکی از بانک های دولتی در سطح کشور به دریافت کنندگان تسهیلات، خلع ید در مجموع ۶۰۰ هکتار اراضی ملی و منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در قالب طرح‌های مختلف از اشخاص حقیقی و حقوقی که منتهی به اجرای طرح نشده بود.

بازرسی کل استان اظهار کرد: درخواست ابطال یکی از مصوبات هیأت امنای یکی از مراکز دانشگاهی استان در اعطای امتیازات غیرقانونی به کارکنان توسط دیوان عدالت اداری و استرداد مبلغ حدود ۵میلیارد ریال کار مزد اضافه تسهیلات اعطای به یکی از شرکت های تولیدی عمده استان از دیگر اقدامات انجام شده در سال گذشته است.

انتهای پیام/۱۲۷