هدف‌گیری توان دفاعی؛

اندیشکده آمریکایی: ایران را بدلیل خرید اس ‌۳۰۰ و سوخو تحریم کنید+عکس

آمریکن اینترپرایز می‌نویسد: قول آمریکا برای وتو کردن فروش این تسلیحات کافی نیست و باید تحریم‌های یکجانبه علیه مقامات روسی و ایرانی اعمال گردد.

خاورستان- اندیشکده آمریکن اینترپرایز (انترپرایز) در جدیدترین گزارش خود، به موضوع ارسال سامانه دفاعی اس ۳۰۰ از سوی روسیه به ایران پرداخت و آورد: «گرچه ممکن است ارسال اس ۳۰۰ در همین مرحله هم با تاخیر روبرو شود، اما بالاخره قطعی است. نگرانی بیشتر ما، در مورد لیست خریدهای نظامی ایران است که باید بی‌درنگ به آن توجه شود».

اندیشکده آمریکن اینترپرایز در گزارشی تحت عنوان «ایران در حال قدرت‌گیری است. باید جلوی آن رابگیریم» از خریدهای تسلیحاتی و افزایش قدرت ایران ابراز نگرانی کرد

اندیشکده آمریکن اینترپرایز در تحلیل خود آورد: «ایران به سرعت به سمت پیشرفت نظامی پیش می‌رود و این امر می‌تواند موجب بوجود آمدن شرایط رقابت تسلیحاتی در منطقه و تلاش متحدان آمریکا برای دستیابی به تسلیحات پیشرفته شود. فراتر از آن، با وقوع چنین وضعیتی، غرب روش خود را در برای مواجهه محتمل نظامی با ایران -و اگر بشود در خلیج فارس- و حتی چگونگی آن تغییر خواهد داد.

سامانه دفاع هوایی S-300 PMU-2 که مجهز به ۴ پرتابگر برای هر آتش‌بار است، فقط یک نمونه از تسلیحات قرار گرفته در اختیار ایران است. این سامانه، قادر به تشخیص و هدف‌گیری جنگنده‌های دشمن تا برد تقریبا ۲۰۰ کیلومتر است. قابلیت حرکت‌پذیری اس ۳۰۰ مانع از کشف آسان و منهدم کردن آن می‌شود. همچنین سرعت ۷ ماخی و دقت موشک‌هایش، از آنها یک عامل مرگبار ساخته است. اس ۳۰۰ اولین بروزسازی دفاع موشکی ایران پس از ۴۰ سال محسوب می‌شود».

سامانه دفاع هوایی S-300 PMU-2 قادر به تشخیص و هدف‌گیری جنگنده‌های دشمن تا برد تقریبا ۲۰۰ کیلومتر است
این اندیشکده آمریکایی با اشاره به سفر ماه فوریه «حسین دهقان» -وزیر دفاع ایران به مسکو، مدعی شد که وی لیست ۶ میلیارد دلاری تجهیزات مورد درخواست ایران شامل موشک ضد ناو یاخونت، جنگنده سوخو ۳۰، تانک تی ۹۰ و سایر را تقدیم ولادیمیر پوتین کرد و در واقع ایران به دنبال تجهیزات و تسلیحات بیشتر است.

این گزارش در ادامه به صحبت‌های علی اکبر ولایتی مشاور رهبر ایران مبنی بر قبول درخواست ایران توسط دولت روسیه استناد می‌کند و ویژگی‌های موشک یاخونت را اینگونه شرح می‌دهد: «یاخونت یک موشک فراصوتی است که با قدرت بسیار زیاد ناوهای دشمن را تا برد ۲۹۰ کیلومتر مورد هدف قرار می‌دهد. کارشناسان معتقدند که پوتین یاخونت را در سوریه مستقر کرده است. در صورت استقرار یاخونت در کرانه خلیج فارس، کشتی‌های تجاری و نظامی کشورهای بین‌المللی مورد تهدید واقع خواهند شد. این امر، آمریکا و شرکایش را مجبور خواهد کرد که از ناوهای هواپیمابر و زیردریایی‌های عظیم‌الجثه در آب‌های خلیج فارس استفاده نمایند که در نتیجه به متوازن‌سازی دوباره نیروهای آمریکایی و اهرم‌های دیپلماتیک می‌انجامد».

یاخونت یک موشک فراصوتی است که با قدرت بسیار زیاد ناوهای دشمن را تا برد ۲۹۰ کیلومتر مورد هدف قرار می‌دهد

سامانه Bastion-P یک آتش‌بار متحرک حامل موشک‌های یاخونت است

آمریکن اینترپرایز سپس به بررسی سوخو ۳۰ مورد تقاضای ایران می‌پردازد که همتای «F-15 E مدل استرایک ایگل» آمریکایی است و مدعی می‌شود: «ورود این جنگنده به ایران، اولین بروزرسانی هوایی این کشور پس از سال‌ها خواهد بود. سوخو ۳۰ با برد رزمی بیش از ۱۲۰۷ کیلومتر (معادل شهاب ۳)، ایران را در مسیر رقابت و تنش سنگین با رقبایش در شورای همکاری خلیج فارس و حتی با آمریکا و متحدانش در منطقه قرار می‌دهد. ایران با دستیابی به چنین تجهیزات پیشرفته، دارای دفاع هوایی پیشرفته و کنترل قدرتمندانه دریایی بر خلیج فارس، تنگه هرمز و شمال دریای عربی خواهد شد».

این اندیشکده ادعا می‌کند تمامی این خریدات تسلیحات یکه با آزمایش تعداد زیادی از موشک‌های بالستیک که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل آنها را ممنوع اعلام کرده، همراه شده مانند خرید یاخونت و سوخو ۳۰ نقض قطعنامه سازمان ملل مربوط به برجام است و در این رابطه می‌نویسد: «این قطعنامه به آمریکا و دیگر اعضای دائم شورای امنیت، اجازه وتو کردن ارسال چنین تجهیزاتی به ایران را می‌دهد و دولت اوباما هم اعلام کرده که از تمامی توان خود برای این قضیه استفاده خواهد کرد. اما ایرانی‌ها اصلا نگران به نظر نمی‌رسند. آنها اعلام کردند که به‌طور حتم معامله خرید سوخو در سال جاری انجام خواهد شد. خوش‌بینی ایران بی‌دلیل نیست؛ آنها می‌دانند که قطعنامه مورد نظر قادر به اعمال جریمه اتوماتیک برای خرید سلاح از روسیه و تکمیل معامله نیست و راهی برای دور زدن شورای امنیت وجود دارد. خرید سلاح، در تناقض با توافق هسته‌ای نیست و خود بخود موجب اعمال «اسنپ بک» (بازشگت سریع تحریم‌ها) نخواهد شد».

آمریکن اینترپرای مدعی شد: سوخو ۳۰ با برد رزمی بیش از ۱۲۰۷ کیلومتر، ایران را در مسیر رقابت و تنش سنگین با رقبایش در شورای همکاری خلیج فارس و حتی با آمریکا و متحدانش در منطقه قرار می‌دهد

آمریکن اینترپرایز در انتها در باره واکنش آمریکا به خریدهای تسلیحاتی ایران از روسیه پیش‌بینی می‌کند: «آمریکا مجبور به تشکیل ائتلاف جهت اعمال تحریم خواهد شد و یا فعالیت‌های دیگر علیه ایران و روسیه انجام خواهد داد؛ رویکرد دیگر اینکه آمریکا بی‌اراده به نظاره توافق هسته‌ای خواهد نشست که در این صورت توازن نظامی غرب آسیا (خاورمیانه) بهم خواهد ریخت. تنها قول دولت آمریکا برای وتو کردن فروش این تسلیحات کافی نیست بلکه باید در دستور کار قرار گیرد. اکنون، زمان تشکیل ائتلاف بین‌المللی جهت تنبیه ایران و روسیه در صورت هر گونه تخلف است. باید تحریم‌های یکجانبه علیه مقامات روسی و ایرانی و افرادی حقیقی و حقوقی که اقدام به تجارت تسلیحات و تجهیزات ممنوعه شورای امنیت می‌کنند، اعمال گردد. با حرف و رای نمی‌شود جلو رفت. وقت تنگ است. ایران در حال قدرتمند شدن است و باید جلویش را بگیریم».
گفتنی است که بخش‌هایی از سامانه “اس ۳۰۰” در رژه روز ارتش در جوار حرم امام(ره) در تهران به نمایش درآمد.

نمایش بخش‌هایی از سامانه “اس ۳۰۰” در رژه روز ارتش در جوار حرم امام(ره)

اندیشکده آمریکن اینترپرایز پیشتر نیز هشدار داده بود که «آمریکا باید مانع از اتحاد ایران و روسیه علیه منافع خود و شرکایش شود»
اندیشکده آمریکن اینترپرایز پیشتر نیز نسبت به روابط ایران با روسیه هشدار داده بود که «آمریکا باید مانع از اتحاد ایران و روسیه علیه منافع خود و شرکایش شود» و آمریکا را به اقدام هر چه سریع‌تر علیه ائتلاف ایران-روسیه پس از توافق هسته‌ای فراخواند بود.
منبع:مشرق