انسولین قلمی به خراسان‌جنوبی نرسید/ توزیع نمونه ایرانی به زودی

بیماران دیابتی خراسان‌جنوبی مدت‌ها است که با کمبود انسولین قلمی رو به رو هستند و علی رغم وعده‌ها هنوز این مشکل حل نشده است.

به گزارش خاورستان، مدت‌ها است که بیماران دیابتی خراسان‌جنوبی با مشکل کمبود انسولین قلمی رو به رو هستند و این موضوع مشکلات جسمی آنان را مضاعف کرده است.
برخی از بیماران که نتوانسته‌اند به انسولین مورد نیازشان دسترسی پیدا کنند، از قرص برای کنترل قند خونشان استفاده می‌کنند که نتوانسته مشکل آنان را رفع کند و برخی نیز راه چاره را در خرید انسولین از بازار آزاد یافته‌اند.
این در حالی است که مدت‌ها قبل مسئولان قول توزیع انسولین را در داروخانه‌ها داده بودند ولی هنوز بعد از گذشت چند ماه این مشکل بیماران حل نشده است.
علی راستی مسئول اداره نظارت بر امور دارویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: در حال حاضر تنها کمبود یک نوع از انسولین قلمی در داروخانه‌های خراسان‌جنوبی وجود دارد ولی در مورد بقیه انواع انسولین مشکلی نیست.
مسئول اداره نظارت بر امور دارویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در پاسخ به این سوال که آیا از توزیع ۶۰۰ هزار انسولین قلمی وعده داده شده توسط مسئولین، در خراسان‌جنوبی نیز توزیع شده است، گفت: تاکنون چیزی در داروخانه‌های خراسان‌جنوبی از این سهمیه توزیع نشده و ما مشاهده نکرده‌ایم.
راستی بیان‌کرد: البته از هفته آینده توزیع انسولین قلمی در سطح کشور آغاز می‌شود و امیدواریم با توزیع انسولین ایرانی مشکل بیماران دیابتی خراسان‌جنوبی رفع شود.
وی با تأکید بر اینکه مشکل کمبود انسولین قلمی به زودی در خراسان‌جنوبی حل می‌شود، ادامه‌داد: مشکل اصلی در حال حاضر این است که بیماران دیابتی تا زمان رفع مشکل کمبود انسولین قلمی باید چه کنند که این مسئله با مراجعه به پزشک قابل حل است.
مسئول اداره نظارت بر امور دارویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یادآور شد: بیماران دیابتی که برای کنترل قند خون از انسولین قلمی استفاده می‌کنند، می‌توانند به پزشک مراجعه و با هماهنگی و همکاری پزشک معالج از نوع دیگری از انسولین استفاده کنند.
راستی گفت: چند نوع انسولین در داروخانه‌ها است، که در حال حاضر در زمینه یک نوع انسولین قلمی مشکل وجود دارد.
وی در زمینه گلایه برخی از بیماران در این خصوص که برخی از داروخانه‌ها تمامی میزان انسولین تجویز شده توسط پزشک در برگه بیمه را به بیمار نمی‌دهند، یادآور شد: این مسئله به سقف تعهدی بیمه‌ها بستگی دارد.
انتهای پیام/۴