کارشناس مسائل سیاسی:

انقلاب اسلامی ایران فراتر از معادلات نظریه‌پردازان جهان بود

کارشناس مسائل سیاسی گفت: انقلاب اسلامی ایران فراتر از معادلات نظریه‌پردازان جهان بود از این رو این انقلاب، یک مکتب و گفتمان است که توانسته کشورهای ضعیف دنیا را قدرتمند کند.

طاهره روستا استاد دانشگاه و کارشناس سیاسی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: نظريه پردازان انقلاب که در طول انقلاب‌های مهم دنیا چون انقلاب فرانسه و روسيه كار می‌کردند و براساس آن نظريه ارائه دادند که انقلاب‌ها براثر چه عواملی ايجاد می‌شوند در انقلاب ایران دچار يک سردرگمی بودند که با فرمول‌هایی که آنها ارائه کرده بودند نمی‌ساخت.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که وضعيت اقتصادی مردم یک کشوری خراب شود مردم انقلاب می کنند در حالی که زمانی که ما انقلاب کردیم درست است که بخشی از مردم اوضاع اقتصادی خوبی نداشتند اما وضع اقتصادی کشور خوب بود و در شعارهای پیروزی انقلاب اسلامی شعار اقتصادی نبوده بلکه شعارها فرهنگی بوده است.

ایجاد یک مکتب و گفتمان جدید در جهان

این کارشناس سیاسی با تاکید بر این‌که انقلاب اسلامی ایران دارد یک مکتب جدید بین مکاتب فکری که بین انقلاب‌ها وجود دارد دایر می‌کند، افزود: انقلاب اسلامی ایران يک فصل جدیدی را در بین انقلاب ها باز می‌کند که یک مکتب و یک گفتمان جدید است.

قدرت گرفتن کشورهای ضعیف دنیا پس از انقلاب اسلامی

روستا بیان‌کرد: سلطه‌گران در دنيا خواسته‌های خود را بر مردم تحت سلطه خود تحکیم می‌کردند اما انقلاب اسلامی ايران این معادله يعنی هر کسی که زور، پول و قدرت دارد باید پرچم دست او باشد را برهم زد از این رو کشورهای ضعیف هم در دنیا توانستند قد علم کنند.

برهم زدن قدر شرق و غرب با دستان خالی

وی ادامه‌داد: امام خمینی (ره) پول و تجهیزات نظامی نداشت و وصل بر قدرت‌ها نبود با دست خالی امام راحل توانست در مقابل دو قطب قدرتمند شرق و غرب قد علم کند و یک گفتمان جدیدی ایجاد کند.

این کارشناس سیاسی یادآورشد: امام خمینی (ره) توانست نه تنها پهلوی‌ها و استعمارگران را کنار بزند و ما را نجات دهد بلکه بیداری اسلامی را در کل دنیا راه بیندازد؛ کشورهای ضعیف دنیا چون یمن و فلسطین امیدوار شدند و توانستند قدعلم کنند.

روستا بیان‌کرد: فتنه اخیر در کشور نشان داد که انقلاب اسلامی در مقابل خود، بدخواهان زیاد دارد اما به تعبیر امام خامنه‌ای نهال انقلاب ریشه دوانده و تبدیل به درخت شده است و نابود کردن آن محال است و دشمنان در فتنه اخیر به این موضوع اقرار کردند.

ایران قدرتمند در مقابل جنگ ترکیبی چند جانبه بود

وی خاطرنشان‌کرد: فتنه اخیر یک جنگ ترکیبی بود و دشمن از تمام توان و با تمام حربه‌ها جلو آمد؛ از سلطنت‌طلب‌ها، ضدانقلاب‌ها هم چون حزب دموکرات و کموله کمک گرفت.

این کارشناس سیاسی اضافه‌کرد: هم چنین دشمن از حربه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کمک گرفت وتصمیم تجزیه ایران را داشتند تا ایران را به هفت کشور کوچترتجزیه کنند.

روستا تصریح‌کرد: رهبر معظم انقلاب درباره فتنه‌های اخیر گفتند” من در دلم به نقشه‌های فتنه‌گران تحسین گفتم که نقشه درست کشیده بودند اما در محاسبه دچار خطا شدند”. اینها فکر می‌کردند جواب می‌دهد اما علی رغم محاسبات آنها شرایط طوری دیگری بود.

اظهار ارادات غیرمحجبه‌ها به انقلاب اسلامی در فتنه اخیر

وی ادامه‌داد: فتنه‌گران خیال می‌كردند هر خانمی که روسری بر سر ندارد مقابل انقلاب شده است اما در راهپیمایی‌هایی که فتنه اخیر را محکوم می‌کردند افراد غیر محجبه بودند که اظهار ارادات نسبت به رهبر انقلاب و نظام می‌کردند.

استقلال انقلاب اسلامی ایران در مقابل نوکری رژیم طاغوت

این کارشناسی سیاسی بالاترین دستاورد انقلاب اسلامی استقلال دانست و افزود: در زمان طاغوت و پهلوی‌ها از همه لحاظ دست نشانده بودیم و به تعبیرصریح نوکربودیم اما ما الان خودمان هستیم.

روستا خاطرنشان‌کرد: آقای راجی در “کتاب صعود ۴۰ ساله” خود بیان می‌کند “ملکه پهلوی می‌گفت هواپیماهای و جنگنده ها را با چند برابر قیمت فروخته بودند و یا بدون اجازه برای جنگ با ویتنام استفاده می‌کردند و سوخت این جنگنده‌ها را از داخل کشور پرداخت می‌کردند و ابرقدرت‌ها در ایران چنین اختیاری داشتند؛ تصور این وضعیت برای ما خیلی دشوار و البته خنده‌دار است.

وی بیان کرد: ایران قوی اسلامی در زمینه‌های مختلف از جمله علمی، پژوهشی زنان و ورودی به دانشگاه‌ها، افزایش تعداد با سوادان، وضعیت بهداشت، نظامی، هسته ای و هزاران زمینه‌های دیگر به دستاوردهای بسیار بزرگی رسیده‌ایم.

انتهای پیام/ ۵