امام جمعه موقت بیرجند:

انقلاب اسلامی برگرفته از جریان حماسی عاشورای حسینی است

حجت الاسلام نوفرستی گفت : انقلاب اسلامی ایران و حرکت امام و قیام ایشان بر گرفته از رویکرد جریان حماسی امام حسین(ع) و عاشورای حسینی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوفرستی در گفتگو با خاورستان با اشاره به نقد و بررسی نهضت عاشورا گفت: در آن دوره با توجه به حکومت یزد که به تعبیر امام حسین (ع) فردی شراب خوار، ظالم و فاسد بود و حضرت می فرمایند اگر چنین فردی بر حوزه اسلام حکومت کند از اسلام چیزی باقی نمی ماند و در چنین شرایطی بر شخص مومن وظیفه است که به شهادت برسند و این اعتراض و قیام در طول تاریخ بماند.

حجت الاسلام نوفرستی اظهار داشت: امام حسین(ع) در مقابل طاغوت زمان که به دنبال ظلم و فساد و زیر پاگداشتن سنت های امیر المومنین بوده است قیام کرد و به دنبال احیای معروف ها و مقابله منکرها و احیای سنت های رسول الله و امیر المومنین (ع) بوده است .

وی با اشاره به این که در صحرای کربلا باطل ها نمایان شد تصریح کرد:امام حسین(ع) می داند که به شهادت می رسد و اهل بیتش اسیر می شوند اما موقعیتی برای جامعه اسلامی پیش آمده که چاره ای نیست و باید بهترین و عزیزترین  انسان هابه شهادت برسند و بهترین اولیای الهی اسیر شوند تا اصل اسلام بماند.

به گفته حجت الاسلام نوفرستی بعد از ۱۴ قرن از صدر اسلام امام امت هم با توجه به این که آن چه در نظام طاغوت می گذشت ظلم و آلودگی ها و وضعیتی که بر جامعه اسلامی حاکم بود اقدام به قیامی بزرگ کرد.

وی ادامه داد: اگر اقدام امام نبود و اگر حضور شهدا و در انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس و حضور مردم در صحنه ها چه در انقلاب و چه در دفاع مقدس و چه بعد از انقلاب نبود با توجه به فتنه ها مشخص نبود چه وضعیتی برای ایران به وجود می آمد.
وی تاکید کرد: نسل جدید باید که آن دوران را با دقت و ظرافت بررسی کنند تا به این نتیجه برسد که ایران اسلامی چه جایگاهی در عالم داشت و الان چه جایگاهی دارد.

انقلاب ایران بر گرفته از عاشورا

این کارشناس مذهبی ادامه داد: حرکت حضرت امام و قیام امام و انقلاب اسلامی برگرفته از رویکرد جریان حماسی امام حسین (ع) و عاشورای حسینی است.

نوفرستی ادامه داد: در حقیقت حضرت امام بر این موضوعات که در حاکمیت الهی بشر حق ندارد غیر از فرمان الهی و حاکمیت الهی زیرچتر حکومتی و یا فرمان کسی برود تاکید داشت.

به گفته وی حضرت امام اصل حکومت شاه و مشروعیتش را زیر سوال می برند و افرادی این موضوع را مطرح کردند اما فقط در مباحث دینی ورود کنند به این معنا که شاه حکومت خودش را داشته باشند و برنامه های دینی در اختیار تام به امام داده شوند اما ایشان زیر بار نرفت و به روش سیدالشهدا اصل حکومت شاه را زیر سئوال بردند و گفتند که مشروعیت ندارند.

وی ادامه داد: بر اساس گفته امام حکومتی که اساس آن بر پایه ظلم و فساد و آلودگی و بدعت گذاری ها است مشروعیت ندارد و باید بر علیه شاه قیام کرد که خوشبختانه با همان فرهنگ عاشورایی و جریان کربلا که سید و سالار شهیدان را داشتند این اقدام و انقلاب بزرگ را رقم زدند و خوشبختانه مردم همراهی کردند .

تنها گذاشتن امام حسین

به گفته این روحانی فرق انقلاب ایران با موقعیت زمان امام حسین(ع) این است که در حادثه کربلا مردم کوفه نایب امام زمان را تنها گذاشتند و زمینه شد که طاغوت و ابن زیاد و بالاتر و حکومت یزید آن حادثه مهم کربلا را رقم بزنند.

حجت السلام نوفرستی ادامه داد: به این معنا که مردمی که حاضر نباشند نایب امام زمان را یاری کنند و او را تنها بگذارند به طور قطع لیاقت حکومت الهی را نخواهند داشت و به دست خودشان خون امام زمان خودشان یعنی آقا سید الشهدا را بر زمین می ریزند‌.

وی اظهار داشت: در روایت ها خود مردم کوفه قاتل امام زمان هستند به رغم این که ۱۲ هزار نامه برای دعوت حضرت فرستادند اما خوشبختانه مردم ایران زمین نزدیک به ۴۴ سال همراهی با حضرت امام و همراهی با مقام معظم رهبری را داشتند.

وی تصریح ورد: خوشبختانه در این رابطه رشد و تعالی اسلام را نه تنها در کشور بلکه در سطح منطقه شاهد هستیم این مردمی که لایق هستند و اطاعت از نایب عام امام زمان را دارند قطعا این مردم لیاقت دارند که زمینه ساز حکومت جهانی امام عصر(ع) باشند.

وی تاکید کرد:در وضعیت فعلی یکی از مهم ترین مسائل امر به معروف است که بر اساس گفته حضرت امام بزرگترین معروف ها و بزرگترین منکر ها را باید بشناسیم.

انقلاب اسلامی بزرگترین معروف

امام جمعه موقت بیرجند اظهار داشت: بزرگترین معروف انقلاب اسلامی و نظام اسلامی است و حکومت جمهوری اسلامی است که ثمره خون هزاران شهید است که به ما رسیده است و هر اقدامی و هر کار و تلاشی که برای حفظ انقلاب اسلامی انجام می شود به طور قطع معروف است.
وی ادامه داد:بنابراین مردمی که در برپایی جلسات سیدالشهدا کمک می کنند آن سخنوری که توفیق دارد در مجالس به بیان حقایق دین بپردازد و آن مداح اهل بیت که زمینه روح حماسی را در جلسات رقم می زند و همه این ها در جهت احیای معروف تلاش می کنند که جای قدردانی دارد.
وی افزود: همه افرادی که به هر شکلی برای تضعیف نظام اعم از جایگاه ولایت و رهبری و یا ضربه زدن به مردم از طریق اقتصاد و یا سنگ انداری در مسیر نظام معاندین و دشمنان که جای خود دارد اما اتفاق افتاده که افراد خودی به دلیل ناآگاهی اطمینان کار و دقت لازم آن طور که باید و شاید نتوانند مدیریت کنند و انقلاب اسلامی را با کار خودشان و مدیریتشان طوری نشان دهند که مردم راضی نباشند خدا راضی نباشد به طور قطع این منکر است و باید از آن پرهیز شود.

ثمرات انقلاب و‌عاشورا

این کارشناس حوزه تاکید کرد: امروزه ما می بینیم چه در شکل گیری جبهه مقاومت و پیروزی مسلمانان در نقاط مختلف چه در یمن و لبنان و پایان دادن به جریان داعش از ثمرات انقلاب اسلامی و حادثه عاشورا است.
حجت الاسلام نوفرستی تاکید کرد: امید داریم که بر اساس گفته مقام معظم رهبری که می فرمایند جریان اربعین را کوچک نشمارید جریان اربعین
یک معجزه است نظیر انقلاب شاید بالاتر از انقلاب و اگر انقلاب اسلامی توانست در ایران اسلامی یک تحولی را رقم بزند اربعین امام حسین تحولی را در سطح عالم رقم می زند که ان شالله با نام امام حسین و یاد امام حسین و احیای فرهنگ حسینی زمینه حکومت عصر که خود امام زمان در زمان ظهور امام حسین معرفی می کنند را فراهم کند .

به گفته وی بر اساس گفته آیت الله بهجت این قدر عالم باید با حماسه کربلا و حادثه عاشورا آشنا شود که در زمان ظهور با پیام امام زمان حجت بر آن ها تمام شود و به طور قطع این لیاقت را مردم ایران و مسلمانان اسلام خواهند داشت.

 

انتهای پیام