پیگیری سوژه مردمی؛

اهالی تاجکوه در انتظار آب‌رسانی به روستا/ امامی: آب‌رسانی در صورت تامین اعتبار در دستور کار قرار می‌گیرد

اهالی روستای تاجکوه از توابع بخش مرکزی شهرستان بیرجند از مشکل کم آبی در این روستا رنج برده و در انتظار آبرسانی پایدار هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اهالی روستای تاجکوه از توابع بخش مرکزی شهرستان بیرجند از مشکل کم آبی در این روستا رنج می‌برند. با توجه به این‌که خشکسالی‌های سال‌های اخیر برای اغلب روستاهای خراسان‌جنوبی مشکل کم آبی را به وجود آورده است بحث آبرسانی پایدار از چاه‌های موجود در استان به روستاها چندین سال است که در دستور کار قرار گرفته و تعداد قابل توجهی از روستاهای استان از نعمت آب پایدار بهره‌مند هستند اما هنوز هم روستاهایی را در سطح استان داریم که با مشکل آب مواجه‌اند.
همایونی دهیار روستای تاجکوه در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: روستای تاج کوه در ۷۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده و دارای ۳۵ خانوار جمعیت است.
وی افزود: بحث آبرسانی به روستای تاج‌کوه از دو سال گذشته مطرح شده و مردم این روستا از داشتن لوله کشی آب داخل خانه‌ها محروم هستند.
هر ماه یک تانکر آبرسانی سیار
دهیار روستای تاجکوه بیان کرد: آب قنات روستا مورد استفاده کشاورزی است و آب شرب مورد نیاز مردم به وسیله آبرسانی سیار که در ماه یک مرتبه صورت می‌گیرد تامین می‌شود.
همایونی اظهار کرد: ماهانه یک تانکر آب برای روستای تاج‌کوه کم است و حداقل مردم این روستا در ماه به سه تانکر آب نیاز دارند.
وی خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۷ قرار بوده آبرسانی برای روستای تاجکوه انجام شود اما به دلیل شور بودن آب، مردم روستا این آب را قبول نکردند و در حال حاضر نیز شنیده شده احتمالا از سمت روستاهای شوشود یا حصارسنگی برای روستای تاج‌کوه آبرسانی انجام شود.
دهیار روستای تاجکوه بیان کرد: تاکنون اقدامی در بحث آبرسانی به روستای تاج کوه از جمله احداث مخزن، لوله گذاری و … انجام نشده است.
همایونی گفت: چندین مرتبه برای پیگیری موضوع آبرسانی به روستای تاجکوه به شرکت آب و فاضلاب استان مراجعه کردم مسئولان می‌گویند کارهای نقشه برداری برای این روستا انجام شده اما اعتباری برای اجرای پروژه نداریم.
طرح آبرسانی به تاجکوه مطالعه و طراحی شده است
حسین امامی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی در خصوص آبرسانی به روستای تاج‌کوه در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: روستای تاجکوه دارای ۳۵ خانوار جمعیت با ۱۰۹ نفر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ است.
وی افزود: طرح آبرسانی برای این روستا در قالب مجتمع شونگان مطالعه و طراحی شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی بیان کرد: عملیات اجرایی این پروژه مشتمل بر ۹ کیلومتر خط انتقال، یک باب ایستگاه پمپاژ و یک باب مخزن ذخیره به حجم ۶۰ مترمکعب با اعتباری بیش از ۱۵ میلیارد ریال بر پایه فهرست بهاء سال ۱۳۹۹ در بر خواهد داشت که متناسب تخصیص اعتبار لازم در دستور کار شرکت قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۹/ ۴