استاندار خراسان جنوبی:

اولویت استانداری تکمیل پروژه های عمرانیِ فرهنگی است/ پیمانکاران با اسناد و اوراق خزانه، پروژه ها را پیش ببرند

استاندار خراسان جنوبی گفت: تکمیل پروژه‌های عمرانی شهر بیرجند در بخش فرهنگی از اولویت‌های استانداری است.

به گزارش خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی امروز به همراه سید کمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، علی ناصری فرماندار و محمد علی جاوید شهردار بیرجند و جمعی از مسئولان استان از پروژه‌های ساخت سالن آمفی تئاتر علامه فرزان، خانه مطبوعات، خانه فرهنگ، تالار بزرگ شهر بیرجند، مجتمع آموزشی حیات طیبه و مرکز شماره (۴) کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بیرجند بازدید کرد.
وی در حاشیه بازدید از چند پروژه فرهنگی و آموزشی نیمه تمام شهر بیرجند در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: گزارش‌های رسیده حاکی از تعلل و کندی در روند اجرای پروژه‌های فرهنگی مرکز استان است که در بازدید از این پروژه‌ها مشکلات مطرح و راهکارهایی برای سرعت گرفتن روند اجرای آنها مطرح شد.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه تمرکز پروژه‌های فرهنگی در منطقه شمال شهر بیرجند است، افزود: به دلیل کمبود زیرساخت‌ها و تراکم جمعیت، اجرای این پروژه‌ها جزو اولویت‌ها است تا با تزریق اعتبارات بتوانیم مشکلات و موانع را رفع کنیم.
معتمدیان عنوان کرد: با توجه به اینکه در روند اجرای برخی از پروژه های عمرانیِ فرهنگی مشکلاتی را شاهد هستیم بخشی از این مشکلات به ناهماهنگی بین دستگاه‌های مختلف بر می‌گردد که مربوط به حوزه شهرداری است.
وی اظهار کرد: بخشی از مشکلات به تخصیص اعتبارات و کمبود نقدینگی مربوط می‌شود که بنا شد در معاونت عمرانی استانداری جلساتی برگزار شود و با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان موانع و مشکلات را بررسی تا بتوانیم ناهماهنگی بین دستگاه‌ها را حل کنیم و روند تکمیل پروژه‌ها سرعت بیشتری بگیرد.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات مطرح شده در بازدید امروز، پلمب پروژه‌ها توسط شهرداری به دلیل نداشتن پروانه کار بود، گفت: شهرداری طبق قانون باید پروانه صادر کند و ما نمی‌توانیم مقابل قانون بیاستیم بلکه برای نحوه پرداخت هزینه پروانه‌های ساختمانی این قبیل پروژه‌ها نیاز است دستگاه‌های مجری با شهرداری جلساتی را برگزار کنند و درخصوص نحوه پرداخت هزینه پروانه به تفاهم و توافق برسند.
معتمدیان در بازدید از پروژه‌های فرهنگی شهر بیرجند، خواستار دعوت از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سفر به خراسان جنوبی شد تا مشکلات برخی پروژه‌های نیمه تمام مطرح و کمک‌های لازم از سطح وزارتخانه جذب شود.
وی افزود: روند اجرای طرح نیاز به مشاور دارد و اجرای چند پروژه فرهنگی در مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز دارای اشکال است که بهره‌برداری همزمان از آنها در آینده موجب بروز مشکلات ترافیکی خواهد شد لذا باید از قبل این پیش بینی‌ها انجام شود.
استاندار خراسان جنوبی گفت: پیشرفت پروژه تالار شهر بیرجند خوب ارزیابی میشود و با توجه به جانمایی مناسب این پروژه که بین بافت قدیم و جدید بنا شده، اقدام خوبی صورت گرفته است.
معتمدیان با بیان اینکه محوطه‌سازی این پروژه به نحوی بود که پارکینگ با طراحی به روز در آن پیش بینی و پیشرفت پروژه نیز تاکنون خوب گزارش شده، اظهار کرد: مشاور و ناظران حقوقی برای اجرای پروژه‌ها باید تقویت شوند ضمن اینکه مدیریت مالی و زمانی برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام باید مدنظر باشد تا با منابع محدود بتوانیم اجرای آن را در کمترین زمان به اتمام برسانیم.
وی با اشاره به مشکل مطرح شده از سوی برخی مجریان پروژه‌ها از بروز مشکلاتی که در سطوح کارشناسی دستگاه‌ها پیش می‌آید گفت: وقتی تفاهم بین ۲ دستگاه انجام شده و کارمند یا معاون دستگاه از آن تمرد کند، تخلف است و باید شخص معرفی شود تا برخورد کنیم.
استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: پیمانکارانی که پروژه‌ها را به دست می‌گیرند باید شرایط موجود کشور را درک کنند و با اسناد و اوراق خزانه کار را پیش ببرند.
معتمدیان بیان کرد: در چند سال گذشته بخش زیادی از پروژه‌های کشور با اسناد خزانه اداره شده و اسناد خزانه یکی از ظرفیت‌های خوب مالی است که باید پیمانکاران آن را قبول کنند.
وی عنوان کرد: مشکل کمبود نیرو از دیگر مشکلات اجرای پروژه‌های عمرانی در استان است و نداشتن تیم کاری قابل قبول نیست، اگر نیرو در مرکز استان وجود ندارد باید به شهرستان‌ها فراخوان داد و گرنه خارج از استان نیروی مورد نیاز تامین شود.
استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: برای کارشناسان برخی دستگاه‌ها از جمله فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که کار تخصصی عمرانی انجام نمی‌دهند نیاز است جلسات آموزشی برگزار شود تا در زمینه قراردادها با مشکل مواجه نشوند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۲۵/