اٌفت ورزشکاران در نبود مسابقات/طعم تلخ کمبود امکانات

قهرمان رشته ورزشی جودو‌ خراسان جنوبی از مسئولان درخواست کرد: مسابقات، لیگ‌ها و مسابقات جایزه بزرگ برای جودوکاران برگزار شود تا در این مدت تعلیق از رکود آنان جلوگیری شود.

به گزارش خاورستان، ورزش جودو و دفاع شخصی از رشته‌های پرطرفدار و پرکاربرد در دنیاست و طرفداران زیادی به ویژه در بین قشر جوان دارد. این رشته در دو سال گذشته به دلیل تعلیق ناجوان‌مردانه از سوی فدراسیون جهانی درگیر مشکلاتی شد. اما نکته مهم در این میان این است که در این مدت تعلیق مسئولان کشوری و استانی ورزشکاران حرفه‌ای خود را فراموش نکنند و با ایجاد برنامه‌ها و مشوق‌هایی پویایی را به این قشر بازگردانند تا در آینده پیش از تعلیق با قدرت ظاهر شوند.
مجتبی فیاض‌زاده از قهرمانان جودو و دفاع شخصی خراسان جنوبی است که در سطح کشوری خوش درخشیده است و به اردوی تیم ملی نیز دعوت شده است. او کسی است که در کنار ورزش حرفه‌ای به موضوع تحصیل نیز اهمیت ویژه‌ای داده است و فارغ التحصیل ارشد گردشگری است و مؤلف چندین کتاب و مقاله در همین راستا است.
این قهرمان از سن ۱۳ سالگی ورزش را با رشته رزمی کونگ فو آغاز کرد و ۱۹ سال است ورزش حرفه‌ای را ادامه می‌دهد و در رشته‌های کونگ فو، ووشو و کیک ‌بوکس چندین مدال قهرمانی دارد و در رشته های جودو و دفاع شخصی که رشته‌های اصلی او هستند نیز مدال‌های قهرمانی کشوری کسب کرده است. او همچنین مدرک داوری و مربی‌گری رشته جودو و مدرک مربی‌گری کونگ فو و دفاع شخصی را دارد.
فیاض‌زاده قهرمان جودوی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زمینه تعلیق ۴ ساله جودوی ایران، گفت: جودوی ایران ۲ سال دیگر هم تعلیق شد و امیدواریم با شکایت فدراسیون ایران این تعلیق کاهش یابد یا رفع شود.
وی برای از بین رفتن رکود و ایجاد انگیزه در بین ورزشکاران عنوان کرد: اگر اکنون فدراسیون لیگ پرشور با تعداد هفته‌های بالا برگزار کند تا ورزشکاران را همواره درگیر مسابقات کند که سطح آنان افت نکند، نتایج مثبتی در پی خواهد داشت.
فیاض زاده ادامه داد: همچنین می توان مسابقات جایزه بزرگ برای ایجاد انگیزه و کسب درآمد برای ورزشکاران برگزار کرد تا مشوقی برای تمرینات جودوکاران باشد.
به گفتۀ وی اکنون در کشور فقط یک مسابقه داریم که کافی نیست و می‌توان در سال حداقل سه مسابقه کشوری و چندین لیگ داشته باشیم.
حضور مربیان سرآمد کشوری در خراسان‌جنوبی
این قهرمان جودو و دفاع شخصی بیان کرد: جودو در این مدت با دو مشکل اساسی روبه رو شده است که یکی از آن‌ها کرونا بود که ضربه سنگین‌تری نسبت به دیگر رشته‌ها به آن وارد کرد و دیگری تعلیق بود که باعث از بین رفتن انگیزه ورزشکاران شد.
فیاض زاده با اشاره به اینکه اکنون در دو زمینه جذب ورزشکار و قهرمانان حرفه‌ای نگاه ویژه ای طلب می‌شود، گفت: در بخش حرفه‌ای از مسئولان کشوری به ویژه استانی درخواست برگزاری مسابقات و لیگ ها را داریم.
وی با بیان اینکه خراسان‌جنوبی از نظر علم تمرین و تغذیه ضعیف است، تصریح کرد: برای بالا بردن سطح قهرمانان حرفه‌ای در استان می‌توان از مربیان سطح بالای کشوری دعوت شود و فدراسیون این فرصت را برای استان‌های محروم فراهم کند تا انتقال علم تمرین را داشته باشیم.
به گفتۀ وی اگر بتوان مربی‌های مجرب کشوری را به خراسان جنوبی دعوت کرد تا به مربیان و ورزشکاران، در حین تمرین آموزش‌های روز را بدهند یکی دیگر از مشکلات اساسی برطرف می‌شود.
تعامل با استان های همجوار
قهرمان جودوی استان بیان کرد: برای افزایش توان ورزشکاران حرفه‌ای استان، می توان با استان‌های همجوار که در جودو نیز سرآمد هستند تعامل داشت تا تمرینات و مسابقاتی با هم داشته باشیم، چرا که اکنون حرف اول را مبارزه می‌زند.
فیاض زاده ادامه داد: در گذشته با هزینه‌های خود به استان های دیگر برای تمرین می‌رفتم ولی اکنون با افزایش هزینه‌ها این امکان را ندارم، در همین راستا درخواست داریم که مسئولان استانی این فرصت را برای قهرمانان حرفه‌ای و شاخص خود فراهم کنند.
به گفتۀ وی همچنین اردوها و مسابقات منطقه‌ای و کشوری در خراسان جنوبی می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.
وی برای ایجاد انگیزه و تشویق ورزشکاران گفت: یکی از مشکلات ورزشکاران هزینه‌های بالا مانند لباس است، چرا که اکنون یک لباس با کیفیت جودو حدود ۲ میلیون تومان و لباس معمولی حدود ۸۰۰ هزار تومان است که اگر این مشکل و هزینه رفع شود انگیزه‌ای برای جذب ورزشکاران است.
قهرمان رشته ورزشی جودو‌ خراسان جنوبی درخواست کرد: مسئولان هیئت استان می‌توانند رایزنی با فدراسیون کشوری داشته باشند تا لباس‌های کلی برای ورزشکاران کشور بر حسب نیاز هر استان خریداری و با قیمت پایین تر از بازار به جودوکاران داده شود. / فارس
انتهای پیام /۳