در گفت‌وگویی مطرح شد؛

اگر «میدان» را فدای «دیپلماسی» می‌کردیم، چه می‌شد؟/ عبرتی که از نتیجه برجام گرفتیم

سفیر پیشین کشورمان در افغانستان گفت: اگر مطابق خواسته آقایان رفتار می‌شد، همان اتفاقی که در گذشته بر سر افغانستان افتاد و دیپلماسی، میدان را فروخت و به دشمن واگذار کرد بر سر ایران می‌آمد و این بار به جای این‌که بگویند ایران محور شرارت است ایران خود شرارت می‌شد.

به گزارش خاورستان، ابوالفضل ظهره‌وند سفیر پیشین ایران در افغانستان در گفت‌وگو با دانا، با اشاره به ادعای وزیر امور خارجه مبنی براینکه همیشه میدان قربانی دیپلماسی شده است گفت: موضوعی که آقای ظریف عنوان می کند در این باره نشان دهنده نوعی تفکر است که امروز علنی شده است.
وی با اشاره به اینکه دیپلماسی برای تعیین وضعیت در صحنه میدان است ادامه داد: آقای ظریف همواره میدان را از دیپلماسی جدا کرده است همانطور که همواره بر مذاکره برای مذاکره بدون اینکه از دل مذاکرات چه خارج می شود تاکید داشته است؛ آقای ظریف فقط به دنبال مذاکره بوده اینکه چیزی بدهد و اما چیزی نگیرد!
ظهره‌وند با اشاره به اینکه تفکری که نسبتی با میدان ندارد، تفکری ناثواب است عنوان کرد: این دیپلماسی است که باید در خدمت میدان باشد نه اینکه میدان در خدمت دیپلماسی، دیپلماسی به‌ماهو دیپلماسی و مذاکره برای مذاکره نداریم.
عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای با اشاره به اینکه مذاکره برای امنیت ملی کف میدان تعیین می شود نه در صحنه مذاکره و لبخند تصریح کرد: صداقت آقای ظریف کار دستش داد و ماهیت فکری خودش را نشان داد.
وی با اشاره به اینکه کسانی که ادعاهای وی را باور داشتند حالا می توانند تجدید نظر کنند عنوان کرد: آقای ظریف توسط جریانات افراطی اصلاح طلب قربانی شد؛ سوال اینجاست که آقای ظریف اگر به این مسائل اعتقاد دارد چرا از اول شفاف نگفت؛ می توانست روز اول بگوید ما میدان را قبول نداریم.
ظهره‌وند با اشاره به اینکه آقای ظریف مرد میدان نیست و مرد دیپلماسی است تصریح کرد: متاسفانه عملکرد مردان دیپلماسی می شود همین چیزی که امروز در برجام شاهد آن هستیم.
وی با اشاره به اینکه اگر میدان قربانی دیپلماسی می شد وضعیت مشابه آن می شد که مردم قربانی برجام شدند گفت: مردم به خاطر تفکر و نگاه برجامی قربانی شدند و کسانی که از این دیپلماسی دفاع می کردند همان هایی بودند که به دنبال تغییر در نقشه ژئوپولتیک منطقه بودند.
عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای عنوان کرد: همان اتفاقی که در گذشته بر سر افغانستان افتاد و دیپلماسی میدان را فروخت و به دشمن واگذار کرد بر سر ایران می آمد و این بار به جای اینکه بگویند ایران محور شرارت است ایران خود شرارت می شد.
انتهای پیام/۴